banner6

'Engelli bir bireyin yaşamından bir gün' konulu panel

banner37

Avrupa Komisyonu’nun  6 Ocak 2017, Cuma günü düzenleyeceği panelde dahiliyetçi büyüme ve sosyal adalet çerçevesinde engelli bireylerle ile ilgili politikaların önemi vurgulanacaktır. Lefkoşa Merit Otel’de 11:00 ile 13:30 saatleri arasında yapılacak olan panel Kıbrıs İşitme Konuşma Engelliler Vakfı (KİKEV), LTB Engelsiz Dans Okulu, Sosyal Hizmetler Dairesi ve Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği (KTOÖD)’nin işbirliği ile organize edilmiştir.

'Engelli bir bireyin yaşamından bir gün' konulu panel
banner151 banner143

Etkinliğin amacı engelli bireylerin sosyal entegrasyonunun önemiyle ilgili farkındalığı geliştirmektir. Engelli bireylerin yaşamlarından kesitler ve ayrıca AB uygulamaları yanı sıra yerel uygulamaların konuşulacağı panelde konuşmacı olarak AB uzmanı İdil Seda Ak, AB’nin engelli bireylerle ilgili politikaları ve AB’deki en iyi uygulamalar konularını içeren bir sunum yapacaktır. Buna ilaveten Gülay Gündüz Efendi, “Engelsiz Yaşam Evi Projesi” ve Kıbrıs Türk toplumundaki uygulamalar, Ruhsar Vudalı, Mehmet Geçit ve Bahire Doğru, Kıbrıs Türk toplumunda engelli bireylerin yaşamlarından kesitler ve tavsiyeler ve son olarak Çelen Çağansoy, LTB Engelsiz Dans Okulu konularında sunumlar gerçekleştireceklerdir. 

Avrupa Engelliler Günü çerçevesinde AB Bilgi Merkezi, KİKEV ve KTOÖD işbirliği ile ayrıca Aralık 2016’da Lefkoşa ve Girne’de çevresinde ve ailesinde işitme engeli olan kişilere, çalışanlara ve öğrencilere “İşaret Diline Giriş” başlıklı iki seminer organize etmiştir.

AB Engelli Stratejisi 2010-2020 engelli bireylerin topluma eşitlik temelinde katılımını engelleyen bariyerleri kaldırmayı amaçlamaktadır. Strateji, AB ve ulusal hükümetlerin engelli bireyleri nasıl destekleyebileceği ve bu bireylerin haklarından yararlanmalarını nasıl sağlayabilecekleri konularını özetlemektedir. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2017, 14:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104