banner6

Engelli bireyler “mesleki eğitim” bekliyor

banner37

Engelli bireyler “mesleki eğitim” bekliyor
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Engelli bireylerin kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve bir şeyleri başarabildiğini görebilmesi noktasında büyük önem arz eden mesleki eğitim, ne yazık ki ülkemizde uygulanmıyor.

   KKTC Anayasası’nın 10. Maddesi’nin 2. Fıkrası’nda “Devlet, kişinin temel hak ve özgürlüklerini, kişi huzuru, sosyal adalet ve hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmayacak biçimde sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal bütün engelleri kaldırır, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli koşulları hazırlar” ifadeleri yer alsa da, engelli bireylerin mesleki eğitimden yoksun olması, bunun tam tersini gösteriyor.

   Engelli bireylere yönelik mesleki eğitim politikalarının hayata geçirilmesiyle söz konusu kişilerin iş bulabileceği, hem de ülkede kalifiye eleman konusunda yaşanan sıkıntıların hafifletilebileceği öngörülüyor.

   KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, engelli bireylerin kamu dairelerine istihdamında sorun yaşandığını belirterek, bu nedenle mesleki eğitimin bu bireylerin özel sektörde iş bulabilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

   Yetkililere de çağrıda bulunan Kibrit, “İdare edenler; çalışmak, üretmek ve kendi ayakları üzerinde durmak isteyen engellilerimize dönüp bir baksınlar. Bir şekilde gerek özel sektörde gerekse de kamu alanında bu istihdam politikasını hayata geçirmelerini talep ediyoruz” dedi.

Devletin engelli bireylere yönelik mesleki eğitim politikası yok

   Günay Kibrit, Milli Eğitim Bakanlığı’nın engelli bireylere yönelik mesleki eğitim uygulamasının olmadığını belirterek, Esnaf ve Zanaatkârlar Odası’na bağlı meslek okulunda 2 özel gereksinimli bireyin eğitim aldığını ancak devletin buna yönelik bir eğitim sisteminin bulunmadığını kaydetti.

   Kibrit, dernek olarak mesleki eğitimde birtakım adımlar atmaya çalıştıklarını dile getirdi.

   Engelli bireylerin istihdamlarının devlet kurumlarına yapılamadığını ifade eden Kibrit, bu nedenle özel sektöre istihdam edilebilmeleri için mesleki eğitimin büyük önem arz ettiğinin altını çizdi.

   Kibrit, şöyle konuştu:

   “Bir bilgisayarlı muhasebe, call center (çağrı merkezi) eğitimini alabilecek olan engellilerimizin istihdam konusunda önleri daha açık olacaktır. Çünkü hiçbir donanıma sahip olmadan bu gibi yerlerde istihdam olmaları da ne yazık ki mümkün olmuyor. Bu nedenle mesleki eğitimin engelliler için de uygulanması çok önemlidir. Bunun gerek normal okullarda, gerekse de meslek okullarında erişilebilecek bölümlerin veya piyasadaki ihtiyaçlara yönelik eğitimlerin verilmesi de son derece önemli.”

Münhaller de fırsat eşitliği yaratabilir

   Bu eğitimleri alan bireylerin açılan münhallerde fırsat eşitliği kazanarak istihdam şansı yakalayabileceğine dikkat çeken Kibrit, bunun da engelli bireylerin toplumun içinde var olduğunun, bir şeyler başarabildiğinin, üretebildiğinin göstergesi olacağını anlattı.

   Bunun en basit örneği olarak Ortopedik Özürlüler Derneği’nde gastronomi eğitimlerini gösteren Kibrit, bu eğitimleri almış olan engelli bireylerin şu an bir barda barista olarak çalışabilecek düzeye geldiğini ve bunun geliştirilebileceğini anımsattı.

   Kibrit, söz konusu eğitimlerin bir devlet politikası haline getirilmesi durumunda hem engelli bireylerin istihdamında, hem de ülkede yaşanan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanmasında etkili olacağını vurguladı.

“Sosyal devlet diye bir şey yok”

   Ülkede sosyal adalet ve buna bağlı sosyal devlet mekanizmasının söz konusu olmadığını belirten Kibrit, adil bir yönetimden bahsedilemeyeceğini kaydetti.

   Kibrit, engelli bireylerin sürekli dışlandığını, açlık sınırının çok altında nakdi yardım aldığını dile getirerek, bu nedenle devletin engelli bireylerin kendini gerçekleştirme, hedeflerine yürüme noktasındaki en büyük engel olduğunu ifade etti.

   Kibrit, “Pandemi sürecinde yaşanan hem psikolojik hem ekonomik çöküntü, özellikle son 1 yıl içinde yaşanan ekonomik darboğaz, engellilerimizi kat be kat zor duruma sokmuştur. İdare edenler; çalışmak, üretmek ve kendi ayakları üzerinde durmak isteyen engellilerimize dönüp bir baksınlar. Bir şekilde gerek özel sektörde gerekse de kamu alanında bu istihdam politikasını hayata geçirmelerini talep ediyoruz” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104