banner6

Engelli bireylere döviz darbesi

banner37

TL’nin döviz karşısındaki aşırı değer kaybının yarattığı ekonomik kriz herkesi ağır şekilde etkiliyor ancak engelli bireyler bunun acısını çok daha derinden yaşıyor

Engelli bireylere döviz darbesi
banner150 banner150 banner151 banner152

Ahmet UÇAR

Dövizin artması, her ürüne zam gelmesi ve buna bağlı olarak alım gücünün düşmesi sonucu ülkemizde birçok kesim zor günlerden geçerken, özellikle engelli bireyler ağır şekilde yaralanıyor.

Engelli bireylerin kullandığı medikal ürünlerin yurt dışından dövizle getirilmesi, engelli bireylerin bu gereksinimlerine ulaşmasını neredeyse imkansızlaştırdı.

Ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle halkın çıkmaza girmesi, engellilere yönelik sivil toplum örgütlerine verilen desteği düşürürken; söz konusu bireylerin giderleri, gelirlerini geçti.

KIBRIS, medikal ürün satan mağazaları gezerek, bazı ürünlerin fiyatlarını inceledi. Buna göre el egzersiz cihazı 700 TL’den bin 200 TL’ye, el ve ayak egzersiz cihazları bin 300 TL’den 2 bin 100 TL’ye, tuvalet sandalyesi 800 TL’den bin 650 TL’ye, akülü sandalye 12-13 bin TL’den 20 bin 600 TL’ye (farklı bir markada 19 bin TL’den 29 bin TL’ye), hasta bezi 70 TL’den 185 TL’ye (farklı markada 115 TL’den 190 TL’ye), kol değnekleri 150 TL’den 300 TL’ye, yürüme aparatı olan walker 220 TL’den 350 TL’ye yükselerek satışa sunuluyor.

KIBRIS’a konuşan Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, dövizde yaşanan artış, birçok ürüne yapılan zamlar ve ülkedeki alım gücünün düşmesinin engelli bireyleri de olumsuz etkilediğini belirterek, özellikle ülkemize gelen medikal ürünlerin döviz üzerinden gelmesinin sıkıntı yarattığını kaydetti.

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği ve Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk ise ülkede yaşanan ekonomik krizin ve özellikle dövizdeki artışın engelli bireyleri olumsuz etkilediğini belirterek, engelli bireylerin aldığı maaşların normal şartlarda da yetersiz olduğunu, dövizdeki yükselmeyle daha da yetersiz hale geldiğini kaydetti.

Suay: Engelli bireylerin giderleri arttı

Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, dövizde yaşanan artış, birçok ürüne yapılan zamlar ve ülkedeki alım gücünün düşmesinin engelli bireyleri de olumsuz etkilediğini belirterek, özellikle ülkemize gelen medikal ürünlerin döviz üzerinden gelmesinin sıkıntı yarattığını kaydetti.

Engelli bireylerin giderlerinin 2 yıl öncesine kıyasla 4 kat arttığını dile getiren Suay, iki sene önce bir paket hasta bezi 50-60 TL’yken şu an 150-200 TL civarında olduğunu vurguladı.

Suay, engelli bireylerin aldığı maaşların ve sosyal yardımların aynı olduğuna işaret ederek, giderlerinin ise gelirlerini geçtiğini söyledi.

Söz konusu bireylerin ailelerinin ve sivil toplum örgütlerinin desteğiyle ayakta durabildiğine dikkat çeken Suay, Engelliler Dayanışma Derneği olarak şimdiye kadar 230 engelli bireye her ay hasta bezi aldıklarını ancak bu bezlerin miktarının ekonomik sorunlar nedeniyle azaldığını bildirdi.

Suay, geçmiş dönemlerde engelli bireylere 4-5 paket hasta bezi verilirken, bunun 2-3 pakete düştüğünü söyledi ve kendilerine yardımda bulunan sponsorların desteğininse azalarak devam ettiğini anlattı.

Engelli bireylerin gereksinim duyduğu tekerlekli sandalyelerin geçtiğimiz senelerde bin 500 dolara satıldığını anımsatan Suay, TL ile alınan bu sandalyelerin fiyatlarının dövizin yükselmesiyle artış göstermesini eleştirdi.

Suay, tekerlekli sandalyelerin bir sene önce 10-12 bin TL’ye alınırken şu an 20 bin TL’ye alındığını belirterek, Engelliler Dayanışma Derneği’nin engelli bireylere verdiği hizmetlerin gönüllü insanların yaptığı katkıyla sağlandığını ancak bu süreçte bu katkıların da azaldığını kaydetti.

“Yelpazenin ucu arttı” şeklinde konuşan Suay, sponsorlardan gelen yardımlar azaldıkça engelli bireylerin giderlerinin arttığının altını çizdi.

Yücetürk: Engelli bireyler çıkmaza girdi

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği ve Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk, ülkede yaşanan ekonomik krizin ve özellikle dövizdeki artışın engelli bireyleri olumsuz etkilediğini belirterek, engelli bireylerin aldığı maaşların normal şartlarda da yetersiz olduğunu, dövizdeki yükselmeyle daha da yetersiz hale geldiğini kaydetti.

Yücetürk, engelli bireylerin 0-18 yaş aralığında olanlarının asgari ücretin yüzde 50’sini, 18 yaş üstü olanlarının yüzde 60’ını aldığını dile getirerek, evli olan engelli bireylerin asgari ücretin yüzde 80’ini, bir çocuk için yüzde 10’unu, iki çocuk için yüzde 20’sini aldığını ifade etti.

Dövizdeki artış sonucu yaşanan zor ekonomik koşullarda ülkedeki tüm kesimlerin sıkıntı yaşadığına işaret eden Yücetürk, ancak en büyük yarayı engelli bireylerin aldığına dikkat çekti.

Yücetürk, engelli bireylerin ihtiyaç duyduğu medikal ürünlerin, ilaçların, sosyal yaşamda kullandığı aletlerin ülkemize döviz üzerinden geldiğini ifade ederek, dövizin artmasıyla tüm bunların fiyatının artış gösterdiğini vurguladı.

Tekerlekli sandalye, koltuk değneklerinin yanı sıra görme engellilerin kullandığı ürünlerin de fiyatlarının arttığı üzerinde duran Yücetürk, görme engellilerin kullandığı özel saatlerin, kitap okuyucusunun, özel kalem ve kağıtların pahalandığının altını çizdi.

Yücetürk, içerisine konulan metni istenilen dile sesli olarak çeviren ve görme engelliler için büyük önem arz eden kitap okuyucusunun 3 bin 500 Euro’ya satıldığını belirterek, bunun TL olarak geçmiş dönemlerde 30-35 bin TL’ye alındığını, şu an ise 50 bin TL’ye çıktığını kaydetti.

Görme engellilerin kullandığı özel kalemlerin 25 TL’den 50 TL’ye yükseldiğini dile getiren Yücetürk, engelli bireylerin çıkmaza girdiğine dikkat çekti.

banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110