Engelli bireylere umut aşılayacak

banner37

Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, engelli bireylere gastronomi eğitimi verilen Mesleki Eğitim Ünitesi’nin hayata geçmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi:

Engelli bireylere umut aşılayacak
banner90
banner8

“İSTİHDAM KAPISI ARALAYACAK”… Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, engelli bireylere yönelik gastronomi eğitimi verilmesinin yıllardır hayali olduğunu ve bu hayalin sonunda hayata geçtiğini belirterek, bu eğitimlerle engelli bireylerin bir şeyler yapabildiklerinin bilinciyle hayata daha sıkıca sarılacağını ve istihdam kapısını aralayacağını vurguladı. Eğitimlere katılan engelli bireyler de bu eğitimlerin kendilerine birçok şey kattığını dile getirerek, iş bulma imkanı da yaratabileceğini söyledi.

Ahmet UÇAR

   “Nitelikli İş Gücü Başarılı Toplum” isimli Avrupa Birliği projesi kapsamında engelli bireylere katkı sağlaması amacıyla, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği işbirliğinde, derneğin içerisinde gastronomi alanına yönelik bir mutfak hazırlanarak Mesleki Eğitim Ünitesi adıyla faaliyete geçirildi.

   42 saatlik ders programının 21 saatinin uzaktan eğitimle teorik olarak tamamlanmasının ardından, diğer 21 saati ise uygulamalı olarak Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’nde yer alan Mesleki Eğitim Ünitesi’nde devam ediyor.

   KIBRIS, lazanya ve hamburger yemeklerinin yapıldığı uygulama dersine katılarak eğitim alan engelli bireylerin ve Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit’in düşüncelerini dinledi.

   Eğitimlere katılan engelli bireyler, aldıkları gastronomi dersleriyle evde tek başlarına yemek yapabileceklerini ve bir şeyleri başarabilmenin verdiği huzurla hayata daha mutlu ve umutlu bakmaya başladıklarını belirtti.

   Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit ise engelli bireylere yönelik gastronomi eğitiminin yıllardır hayali olduğunu belirterek, sponsorlar ve destekleyenler tarafından bu hayalin gerçeğe dönüştüğünü söyledi.

   Kibrit, bu projenin amacını engelli bireylerin kendi yemeklerini yapabilmeleri, özgüven kazanarak hayata daha mutlu ve umutlu sarılmaları, bunun yanında istihdam kapısını aralayabilmeleri olarak sıraladı.

Kibrit: Hayata daha sıkı tutunacaklar

   Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası işbirliği ile yürütülen “Nitelikli İş Gücü Başarılı Toplum” isimli AB projesi kapsamında, engelli bireylere yönelik gastronomi eğitimi için ülkemizde eksikliği hissedilen mesleki eğitim ünitesinin oluşturulduğunu belirterek, yürütülen bu projenin amacının ise engelli bireylerin farklı alanlarda neleri yapabileceğini göstermek, onlara özgüven kazandırabilmek, bunun yanında ülkemizde ciddi anlamda istihdam bekleyen engelli bireylere istihdam kapısı açabilmek olduğunu kaydetti.

   Mutfağın kapasitesi nedeniyle gastronomi eğitimine 8 kişinin katılım gösterdiğini dile getiren Kibrit, proje kapsamında 42 saatlik bir ders programının söz konusu olduğunu ifade etti.

   Kibrit, 42 saatin 21 saatinin uzaktan eğitimle teorik olarak yapıldığına işaret ederek, diğer 21 saatinin ise uygulamalı olarak mutfakta gerçekleştirilmekte olduğuna vurgu yaptı.  

   8 kişiyle yürütülen bu eğitimlerin ardından projenin devam edeceğini söyleyen Kibrit, talep eden engelli bireylere de eğitim verileceğini kaydetti.

   Kibrit, “Engellilerimize yönelik gastronomi eğitimi benim hep hayalimdi. Dışarıdan bakıldığında halkımızda gastronomi faaliyetlerinin engelli bireyler tarafından yapılamayacağı düşüncesi vardı ama biz bunu bugün 8 engelli arkadaşımızla birlikte kırdık. Ürettiğimiz, pişirdiğimiz, ortaya koyduğumuz ürünlerle de gurur duyuyoruz. Umarım bu projeden sonraki dönemde de gerek sponsorlar, gerek bize destek olan kişilerle birlikte nice engellilerimize bu kapıyı açarız, eğitimler veririz ve onların hayatlarına dokunuruz” şeklinde konuştu.

   Bu projeyle hedeflenen bir diğer etmenin ise engelli bireylerin toplumun içerisinde yer alabilmeleri ve bireysel hayatta kendi yemeklerini yapabilmeleri olduğuna dikkat çeken Kibrit, bunun yanında ise en büyük hedefin engelli bireylerin buradan aldıkları eğitimle bir istihdam kapısı aralayabilecek olmaları olduğunun altını çizdi.

   Kibrit, bu eğitimlere katılan engelli bireylerin hayata daha olumlu ve umutla bakabileceğini söyleyerek, bu bireylerin kendilerinin de yapabileceğini görmesinin hayata daha sıkı, daha umutlu ve mutlu tutunmasını da sağlayacağını ifade etti.

   Eğitimler esnasında 8 kişilik grupla büyük bir keyif aldıklarını belirten Kibrit, “Bugün 3 arkadaşımız katılabildi, diğer arkadaşlarımız bugün gelemedi. Ama normalde bu eğitimleri 8 arkadaşımızla birlikte sürdürüyoruz” dedi.

   Kibrit, Derneğin içerisinde yer alan eğitim binasının yapımını üstlenen Casino İşletmecileri Birliği ile Genel Koordinatörü Ayhan Sarıçiçek’e, mutfağın gerekli mefruşatını sağlayan Ciddi Mutfak Ltd. şirketine, Mutfağın ihtiyacı olan iki adet ocak ile bir davlumbazı sağlayan Lefkoşa Başkent Lions Kulübü üyeleri ile dönemin başkanı Güvenç Aşçıoğulları’na, binanın tadilat işlerini yapan Haluk Taşkınçay’a, fayans işlerini yapan diğer ustalara teşekkür etti.

   Kibrit, sözlerini “Bu hayalin gerçekleşmesinde projede başı çeken proje ekibi sevgili Leyla Mahrum, sevgili Çağlar Türk ve sevgili Deniz Bozlak’a; gastronomi derslerini veren hocalarımız sevgili Laden Asilzade, Gökhan Acar ile Aysel Kanioğluları’na, ilginiz ve desteğinizden dolayı siz KIBRIS Medya Grubu’na teşekkür ediyorum” diye tamamladı.

Eğitim alan bireyler ne dedi ?... Eğitim alan bireyler ne dedi ?... Eğitim alan bireyler ne dedi ?...

Orkun Bozkurt:

   Çok güzel bir proje oldu. Özellikle engelli bireylerin evlerinde kendi kendilerini idame ettirebilmeleri açısından gerçekten yararlı bir proje. Evde kendi yemeklerimizi yapabilmek, gerçekten bizim için güzel bir faaliyet oldu. Bu proje daha da ilerletilirse ve bu projeden başka arkadaşlar da yararlanabilirse her şey daha güzel olacak. Engelli bireylerin bir şeyler yapabildiklerini görmeleri büyük bir mutluluk veriyor. Nerede evde oturup ‘Ben hiçbir şey yapamam’ diye düşünmek, nerede burada bir şeyle yapıp da evde deneyerek ‘Bak ben de yapabiliyorum’ demek. Bu ikisi bambaşka şeyler ve ben de eskiye göre daha mutluyum.

Özlem Sesli:

   Çok güzel bir proje oldu. Yemek yapmayı, pişirme yöntemlerini öğreniyoruz. Eski hayatımla şimdiki hayatımı düşündüğümde şimdi daha mutluyum. İş bulma noktasında da daha avantajlıyız. Engelli bireylerin hayata atılabilmesi noktasında bu gastronomi eğitimleri bize umut veriyor, yani benim için güzel bir proje.

Selda Diryani:

   Gastronomi eğitimleriyle güzel bilgiler aldık, kesme, pişirme yöntemlerini öğrendik. Bir adım daha ilerideyiz. Hayatıma renklilik kattı, hocalarımız da çok iyi, bu eğitimler benim için güzel bir heyecan. Burada eğitim alan engelli bireylere dışarıda da bir kapı açılacak. Burada eğitim alan bireyler sadece kendi yemeklerini yapmakla kalmayacak, iş bulma fırsatı da yakalayabilecekler. Çünkü bu işin temelini öğreniyorlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75