banner6

Engelli bireylerin sesi olmak istiyorum

banner37

​​​​​​​ TKP-YG Girne Milletvekili Adayı Şefik Dereli, ülkede engelli bireylerin ‘dördüncü sınıf insan’ durumunda kaldıklarını savundu:

Engelli bireylerin  sesi olmak istiyorum
banner151

Ali ÇATAL

Toplumcu Kurtuluş Partisi-Yeni Güçler (TKP-YG) Girne Milletvekili Adayı Şefik Dereli, siyasete girme nedenini “Benim gibi engelli kişilerin sesi olmak istiyorum. Ayrıca yolumuzu açıp, biz engellilerin de diğer vatandaşlar gibi her hakka sahip olmamızı sağlamayı amaçlıyorum” şeklinde açıkladı.

Thalassemia hastalığı nedeniyle düzenli olarak kan almak zorunda olduğunu belirten Dereli, engelli bireylerin, toplumda ‘dördüncü sınıf insan’ muamelesi gördüğünü söyledi.

“Belkide birilerine ulaşmak ve isteklerimizi dile getirmek için bu yoldan yürümek gerek diye düşünüyorum” ifadelerini kullanan Dereli, siyaset kurumunun da engellilerin talep, ihtiyaç ve sorunlarına eğilmediğini belirtti.

Siyaseti ancak siyaset yaparak düzeltebileceklerine yönelik düşüncesi doğrultusunda milletvekili adayı olduğunu kaydeden Dereli, hem siyasetteki yozlaşmışlığı düzeltmek hem de engellilerin sesi olmak için çıkar başka yol kalmadığını aktardı.

“Eğer halkımız beni seçerse, ilk olarak engellilerin istihdamı konusunu gündeme getireceğim. 16 yıldır yapılmayan istihdamı gerçekleştirmek istiyorum” diyen Dereli, engellilerin bu toplumda özel bir yeri olduğunu herkese göstermenin birinci hedefi olduğunu açıkladı.

“Eve hizmet götüreceğim”

Şefik Dereli, engelli yolları, parkları ve yaşam alanları yapmanın yanı sıra ilaç ve doktor eksikliklerini de gidererek, hastaneye gidemeyen engellilere eve hizmet götürmenin de hedefleri arasında olduğunu vurguladı.

Engelli bireylerin, Kuzey Kıbrıs’ta yıllardır maddi ve manevi pek çok sıkıntı çektikleri gerçeğine parmak basan Dereli, “Ben de bir engelliyim ve zaten amacım da bu durumları bizlere yaşatan düzeni ve bizi zora sokan her durumu kökten değiştirmek” ifadelerini kullandı.

Çözüme ‘bir türlü’ ulaştırılamayan trafik sorununu da masaya yatıracağını kaydeden Dereli, özellikle gençliğin çok ciddi şekilde yaşadığı işsizlik sorunu ve gelecek kaygısı üzerine de projelerinin olduğu bilgisini verdi.

Ülke gençliğinin imkansızlıklar nedeniyle göç etmek zorunda kaldığına da dikkat çeken Dereli, bütün bunların, sürekli dile getirilen fakat çözümlenmesi yolunda da hiçbir adım atılmayan problemler olarak karşımızda durduğunu vurguladı.

Mevcut siyasi partilerin hiçbirinin, engelli olsun veya olmasın, halkın derdine derman olamayacağını da savunan Dereli, sözlerini “Bütün yurttaşlarımızdan ve özellikle engelli bireylerden oy bekliyorum. Hiçbir sorun, çözümsüz değildir. Yeter ki çözüm iradesini ortaya koyan adayları Meclis’e sokalım” ifadeleriyle sonlandırdı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110