Engelli bireylerin aileleri darboğazda

banner37

Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, pandeminin başından bu yana sadece hasta bezlerinin fiyatının yüzde 40-50 oranında arttığına dikkat çekerek ailelerin masraflarını karşılayamaz duruma geldiğini vurguladı:

Engelli bireylerin aileleri darboğazda
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

“MASRAFLARI EN AZ BİN TL ARTTI”… Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay,  pandeminin başından bu yana sadece hasta bezlerinin fiyatının yüzde 40-50 oranında arttığına dikkat çekti. Engelli bireylere bakmakla yükümlü birçok ailenin 2 bin TL dolaylarında olan masrafının 3 bin TL’ye, bin TL olan masrafının ise 2 bin TL civarına ulaştığını söyleyen Suay, zaten maddi problemlerle uğraşan bu ailelerin daha büyük darboğaza sürüklendiğini ifade etti. Suay, engelli bireylerin ve ailelerinin pandemi sürecinde ekonomik sorunlarından başka psikolojik açıdan da yıprandıklarını ve sorunlar yaşadıklarını vurguladı.

Pandemi süreci, engelli bireyleri de olumsuz etkiledi.

Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, 1.5 yıldır süren pandemide engellerin yaşadıkları zorluklara ve sorunlara dikkat çekti. Suay, engelliler için maddi ve manevi sorunların pandemiyle birlikte daha büyük boyutlara ulaştığını vurguladı.

Suay, pandeminin başından bu güne dek hasta bezlerinin yüzde 40 hatta yüzde 50’ye kadar fiyat artışına uğradığını belirtti.

Engelli bireye bakmakla yükümlü birçok ailenin 2 bin TL olan masrafının 3 bin TL’ye, bin TL olan masrafının ise 2 bin TL civarına kadar ulaştığını söyleyen Suay, zaten maddi problemlerle uğraşan bu ailelerin daha büyük dar boğaza sürüklendiğine dikkat çekti.

Suay, sosyal devlet olma noktasında ciddi sorunlarımız olduğunun altını çizerek, pandemi süreci ile bu sorunların daha da belirgin hale geldiğine söyledi. Suay, engelli bireylerin ve ailelerinin pandemi sürecinde ekonomik sorunlarından başka psikolojik açıdan da yıprandıklarını ve sorunlar yaşadıklarını vurguladı.

Dernek olarak bu ailelere düzenli olarak katkı yapmaya çalıştıklarının altını çizen Suay, yeri geldiğinde hasta yatağı, engelli rampası, bez, engelli sandalyesi, erzak ve hijyen paketi gibi yardımlarda bulunduklarını kaydetti.

“Mağdurlar ciddi anlamda arttı”

Suay, ekonomik anlamda çok kötü bir süreçten geçildiğine vurgu yaparak, bu süreçte erzak yardımları için engelli olmayan, işsiz kalan ve zor durumda olan birçok aileden de ciddi talep geldiğini anlattı.

“Engelli derneği olmamıza rağmen ihtiyacı olan herkese yardım etmeye çalıştık” diyen Suay, 6 bin paket erzak dağıttıklarını belirtti.

banner134
Suay, pandeminin mağdur kesim sayısını ciddi anlamda katladığını ifade ederek, “Bu noktada sivil toplum örgütleri olarak sosyal devlet anlayışı misyon ve vizyonu ortaya koyarak üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Sosyal devlet anlayışında bir sorun varsa sadece bir paydaşın sorunun çözümü için çalışmasının yererli olmadığını ifade eden Suay, her kurumun, her paydaşın, her kuruluşun toplumsal sorunların çözümü için elini taşın altına koyması gerektiğini vurguladı.

Pandemi sürecinde zor durumda kalan aileler için Çalışma Bakanlığı’nın periyodik olarak bazı katkılar sağladığına işaret eden Suay, “Çok daha ciddi sosyal politikalara ihtiyacımız var” dedi.

Suay, sosyal devlet olma noktasında ciddi sorunların olduğunun altını çizerek, pandemi süreci ile bu sorunların daha da belirgin hale geldiğine dikkat çekti.

“Bu süreçte engelli bireyler psikolojik açıdan da yıprandı”

Suay, engelli bireylerin ve ailelerinin pandemi sürecinde ekonomik sorunlarından başka psikolojik açıdan da yıprandıklarını ve sorunlar yaşadıklarını vurguladı.

Suay, engelli bireyleri yıllardır ziyaret ederek onlara evin dışında hayatlar olduğunu söyleyerek, sosyal hayata katılmaları konusunda teşvik ettiğini belirtti.

Toplum baskısının engelli bireyleri eve hapsettiğini vurgulayan Suay, yıllardır topluma engelli bireylerin de dışarıda olması gerektiğini ve engelli bireylere dışarıdaki hayata katılmaları gerektiğini söyleyerek, bu konuda mücadele ettiklerini ifade etti.

“Biz bu konuda çalışırken ve ciddi bir yol kat etmişken pandemi bizi olumsuz etkiledi” diyen Suay, pandemi ile engelli bireylerin psikolojilerinin de etkilendiğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75