banner6

Engelli dostu olana 'yeşil' olmayana 'kırmızı' kart

banner37

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği ile Antik Mağusa Vakfı yetkilileri, farkındalık yürüyüşünde engelli bireylerin rahatlıkla girip alış veriş yapabilecek donanıma sahip olup olmadıklarına baktı.

Engelli dostu olana 'yeşil' olmayana 'kırmızı' kart
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği ve Antik Mağusa Vakfı’nın “Engelleri Birlikte Aşalım” sloganıyla düzenlediği farkındalık yürüyüşü Gazimağusa’da yapıldı.

Sakarya Çemberi’nden Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) çemberine kadar devam eden yürüyüş kapsamında İsmet İnönü Bulvarı üzerinde faaliyet gösteren işyerlerine engelli bireylerin rahatlıkla girip alış veriş yapabilecek donanıma sahip olup olmadıklarına bakıldı.

Engelli dostu olan işyerlerine engelli bireyler yanlarında getirdikleri yeşil kartları gösterirlerken, engellilerin alış veriş yapabilecekleri donanıma uygun olmayan işyerlerine de kırmızı kart gösterildi. Etkinliğe Mağusa Kale Lions ve DAÜ öğrencileri de destek verdi.

Yürüyüş sırasında “Hayatı Paylaşmak için Engel Yok”, “Engel-siz Bir Dünyada Rengarenk Hayallerimizle Varız” ve “En Büyük Engel Sevgisizliktir” yazılı dövizler taşınırken, sloganlar atıldı.

Kibrit: Amacımız farkındalık yaratmak

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, farkındalık yaratmak için Mağusa’da ilk kez yürüyüş düzenlediklerini söyledi. Kibrit, Mağusa’nın engellilerle ne kadar dost olduğunu veya ne kadar engellileri engellediğini görmek için İsmet İnönü Bulvarı boyunca bulunan işletmelere girdiklerini ve içeriye engelli bireylerin girip giremeyeceklerine baktıklarını belirtti.

Farkındalığı artırmayı, toplumda engellilerin de var olduğunu göstererek ortak yaşam içerisinde, yaşama tam ve eşit şekilde katılabilmelerini sağlamak istediklerine belirten Kibrit, engellilere uygun yaşam alanı sağlamanın ülkemizi ve belediyeleri idare edenlerin görevi olduğunu ortaya koymak adına farkındalık yürüyüşünü düzenlediklerini söyledi. Kibrit, yaptıkları farkındalık yaratan etkinlikle özelde Mağusa genelde tüm Kıbrıs’ta engellilerin farkına varılması ve kendilerinin de bu toplam tarafından kabul edilip kucak açılması için çaba gösterilmesini umut ettiğini dile getirdi.

Canaltay: Özgür yaşayabilmeleri en büyük arzumuz

Antik Mağusa Vakfı Başkanı Resmiye Eroğlu Canaltay, Antik Mağusa Vakfı olarak birçok sosyal sorumluluk projesine destek verdiklerini ifade etti.

Uzun süreden beri etkinliği gerçekleştirmek istediklerini anlatan Canaltay, engelli bireylerin özgür yaşayıp, istedikleri yerde alış veriş yapabilmelerinin en büyük arzuları olduğunu söyledi. Canaltay, günümüzde bir apartman veya mağaza gibi yerlerin yapıldığında engelli bireylerin düşünülmediğinden yakındı.

Kimsenin yarın ne olacağını bilemeyeceğini, sevgi ve birliktelikle çözüm üretilmesi gerektiğine değinen Canaltay, en önemli görevin yerel yönetimlerle birlikte devlete de düştüğüne dikkat çekti.

Amaçlarının engelli bireylerin var olduğunun yerel yönetimler ve devlet tarafından farkına varılması olduğunu anlatan Resmiye Eroğlu Canaltay, tüm toplumu engelli vatandaşlara sahip çıkmaya ve özgürce yaşamalarına destek olmaya çağırdı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2016, 12:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104