“Engelli park yerleri yetersiz”

banner37

Eski bakanlardan Özel Tahsin’in aracında engelli amblemi olmasına rağmen, yola park ettiği gerekçesiyle polis ceza yazdı

“Engelli park yerleri yetersiz”
banner99

ARACINDA ENGELLİ AMBLEMİ VARDI… Eski bakanlardan Özel Tahsin, Güzelyurt’ta gittiği bir bankada engelli park yeri olmamasından dolayı aracını yola park etmek zorunda kaldığını ancak aracında engelli amblemi olmasına rağmen polisin hiçbir uyarıda bulunmadan ceza yazdığını söyleyerek, “Yapılan uygulamalar yanlış” dedi.

Serap ŞAHİN

Geçirdiği beyin kanamasından dolayı vücudunun sol kısmı zarar gören eski bakanlardan Özel Tahsin’in aracında engelli amblemi olmasına rağmen, Güzelyurt’ta yola park ettiği gerekçesiyle polis 170 TL para cezası yazdı.

Güzelyurt’ta işlemlerini yaptırmak için bir bankaya gittiğini, ancak park yerinin dolu olması ve engelli park yerinin de uzak olması nedeniyle kısa süreliğine aracını yola park ettiğini anlatan Tahsin, polisin uyarıda bulunmadan ceza yazdığını belirterek, uygulamanın yanlış olduğunu söyledi.

“Yapılan uygulamalar yanlış”

banner134
Eski bakanlardan Özel Tahsin, Güzelyurt’ta gittiği bir bankada engelli park yeri olmamasından dolayı aracını yola park etmek zorunda kaldığını, aracında engelli amblemi olmasına rağmen polisin hiçbir uyarıda bulunmadan ceza yazmasını eleştirdi.

Toplumsal duyarlılığı artırmak ve yapılan yanlış uygulamaları ilgililere iletmek amacıyla yaşananları aktaran Tahsin, Güzelyurt’ta sadece bir tane engelli park yeri olduğunu, onun da çoğu zaman engelli olmayan insanlar tarafından işgal edildiğini söyledi.

Gittiği bankanın önünde sadece 3 araç sığacak şekilde park yeri olduğunu belirten Tahsin, “Banka önündeki park yeri doluydu. Engelli park yeri de uzaktaydı. Uzun mesafe yürüyemiyorum. Sol kısmım geçirdiğim beyin kanamasından dolayı zarar gördü” dedi.

“Engelli park yerine sivil araçlar park ediyor”

Kendisinin yerinde daha kötü bir durumda olan engelli bir vatandaş da olabileceğine işaret eden Tahsin, “Paraya ihtiyacı olan ya da sosyal yardım alan bir engelli olabilirdi. Bu cezayı ödemek için mecburen polise gitmek zorundadır. Ödemeyecekse de mahkemeye gitmek zorundadır. Bu da engelli bir insana külfettir” dedi.

Polisin böyle durumlarda daha hoşgörülü olması gerektiğini ifade eden Tahsin, engelli park yerine çoğu zaman normal vatandaşların park ettiğini ve polisin hiçbir işlem uygulamadığını ileri sürdü.

Ülkede engelliler adına yapılan park yerlerinin yeterli olmadığına işaret eden Tahsin, polisin bu eksikliğin farkında olarak daha duyarlı davranması gerektiğini söyledi.

Tahsin sözlerine şöyle devam etti:

“Bu cezayı ödemeyeceğim ve mahkemeye gidip hâkime ve kamuoyuna gerçekleri vurgulayacağım. Bu işler bir düzene girmeli. Tekerlekli sandalye veya daha zor koşullarla gelmiş bir insan da olabilirdi. Belki de insanlar o paraya ilaç alacaktı. Engelli vatandaşlara bunlar uygun görülmemeli. Polisin bana söylediği, ‘Belediyeye söyleyin engelli park yerlerini artırsın’. Eksikliği bilindiği halde önlem alınmıyor. Polis görevini yaparken biraz da mantığını ve vicdanının sesine kulak vermeli.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75