Engelli ve sosyal yardım maaşları bugün ödeniyor

banner37

Dar gelirli, yoksul veya engelli hastane kartına sahip olan kişilerin kart süreleri 15 Nisan tarihine kadar uzatıldı

Engelli ve sosyal yardım  maaşları bugün ödeniyor
banner90
banner99

KİBRİT: GÜNLERDİR MAAŞLAR SORULUYOR… Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, günlerdir çok yoğun bir şekilde maaşların ne zaman ödeneceği yönünde sorularla karşılaştıklarını söyleyerek, bu konuda çeşitli spekülasyonlar yapıldığını belirtti. Kibrit, dün Çalışma Dairesi’nin Engelliler Birimi ile görüşerek engelli ve sosyal yardım maaşlarının bugün ödeneceği bilgisini aldıklarını vurguladı.

“ENGELLİLER İLAÇ KONUSUNDA ENDİŞELİ”… Günay Kibrit, engelli bireylerin düzenli kullandığı bazı ilaçların doktor muayenesi ve reçetesi olmadan alınamadığını bu nedenle de kişilerin endişe duyduğunu söyleyerek, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin karantina hastanesi olduğundan engelli bireylerin muayene ve reçete için nereye başvuracaklarını bilmediğine dikkat çekti.

Eniz ORAKCIOĞLU

   Koronavirüs salgını ile ülkemizde sıkıntılar yaşayan kesimlerden biri de engelli bireyler. Genelinin zaten ekonomik zorluklarla mücadele ettiği bireylerin sıkça sordukları maaş ve yardımlar konularına Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit açıklık getirdi.

   Kibrit, bugün engellilerin ve sosyal yardım maaşı alan kişilerin maaşlarını alacaklarının müjdesini vererek, dar gelirli, yoksul veya engelli hastane kartına sahip olan kişilerin kart sürelerinin de 15 Nisan tarihine kadar uzatıldığını belirtti.

   Kibrit, engellilerin bu süreçte yaşadığı bir diğer sıkıntının ise düzenli kullanılan bazı ilaçların doktor muayenesi ve reçetesi olmadan alınamaması olduğunu vurguladı. Kibrit, Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin karantina hastanesi olduğundan engelli bireylerin muayene ve reçete için nereye başvuracaklarını bilmediğine dikkat çekti.

Engelliler bugün ödeniyor

   Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, engelli ve sosyal yardım maaşı alanların bugün ödeneceği müjdesini verdi.

   Kibrit, günlerdir çok yoğun bir şekilde maaşlarının ne zaman ödeneceği yönünde sorularla karşılaştıklarını söyleyerek, bu konuda çeşitli spekülasyonlar yapıldığını belirtti.

   Kibrit, dün bu konu için Çalışma Dairesi’nin Engelliler Birimi ile görüşerek engelli ve sosyal yardım maaşlarının bugün ödeneceği bilgisini aldıklarını söyledi.

 

banner134
Yoksul ve engelli kartları 15 Nisan’a kadar uzatıldı

   Kibrit, diğer çok sorulan bir konu olan hastane kartı ile ilgili olarak Sosyal Hizmetler Dairesi ile görüştüğünü vurguladı. Kibrit, dar gelirli, yoksul veya engelli kartına sahip olan kişilerin kart sürelerinin 15 Nisan tarihine kadar uzatıldığını belirterek, bu konuda resmi yazının da yayınlandığını söyledi.

Engelliler ilaç sıkıntısı yaşadı

   Koronavirüs salgını ile ülkemizde yaşananlara da değinen Kibrit, zor bir süreçten geçtiğimizi ve bütün toplumun bu süreçten etkilendiğinin altını çizdi. Kibrit, herkesin evde kalması konusunda çağrıda bulunarak, “evde kalın bulaş riskini azaltın” dedi.

   Kibrit, bu süreçte engellilerin ilaçlarını alabilme konusunda bazı sıkıntıları olduğuna dikkat çekerek, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin bir açıklamasına göre engellilerin düzenli aldığı ilaçların reçete süreleri uzatılarak sorunun çözüldüğünü ama bazı ilaçların bu listede yer almamasının sıkıntı yaratmaya devam ettiğini söyledi.

   Kibrit, bu süreçte bir belirsizlik yaşandığını, Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin karantina hastanesine çevrildiğini, engelli bireylerin ise ilaçlarını yazdırmak için hangi doktora nereye başvurabileceklerini bilemediklerini belirti.

“Evde bakım ve gıda yardımı için çalışıyoruz”

   Kibrit, engellilerin genelde ekonomik anlamda zor durumda olan kişiler olduğunu hatırlatarak, gıda sorunları için kendilerine sürekli talepler geldiğini vurguladı. Bu anlamda hem gıda yardımları için, hem de engellilerin bazı hizmetleri evde alabilmeleri için çeşitli bölgelerin belediye başkanları ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi ile iletişime geçtiklerini kaydeden Kibrit, bu sorunları çözmek için çalıştıklarının altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75