Engelliler, mesleki  eğitim bekliyor

banner37

Ülkemizde engelli bireyleri mesleki yönden geliştirecek, ekonomik ve sosyal anlamda geliştirecek eğitimler ne yazık ki yok denecek durumda

Engelliler, mesleki  eğitim bekliyor
banner90
banner8

“SORUMLULUK MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDA”…

Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, engelli bireylerin kendini geliştirmesi, belli bir alanda uzmanlaşması konularında mesleki eğitimlerin elzem olduğunu dile getirirken, Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit ise engelli bireylere fırsat eşitliği verilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın gereken adımları atması gerektiğini söyledi. 


Ahmet UÇAR

   Ülkemizde engelli bireylerin istihdam edilebilmesi için özel sektörün teşvik edilmesi adına belli adımlar atılmış olsa da engelli bireyleri mesleki yönden geliştirecek eğitimler ne yazık ki yok denecek durumda.
   Meslek liselerinde zanaat dallarına yönelik eğitimler tüm öğrencilere verilirken, özel gereksinimli bireylere yönelik mesleki eğitimler ise gündeme bile gelmiyor.
   Yetkililer, kendi ayakları üzerinde duran bir ülke yaratmanın üretmekten geçtiği yönünde açıklamalar yapsa da engelli bireylerin de üreten kesime katılması için gerekli eğitimler ne yazık ki verilmiyor.
   Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay ve Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, engelli bireylerin ihtiyaç duyduğu mesleki eğitimlerin önemi konusunda KIBRIS’a konuştu.
   Suay, mesleki eğitimlerin engelli bireyler için olmazsa olmaz bir niteliğe sahip olduğunu belirterek, bu eğitimlerle engelli bireylerin ilgi alanı ve hobilerine göre becerilerini ilerletebileceğini ve belli bir alanda uzmanlaşabileceğini kaydetti.
   Kibrit ise engelli bireylere yönelik mesleki eğitimlerin engelli bireyleri ekonomik ve sosyal anlamda özgürleştireceğini, istihdam noktasında onlara kapı açacağını dile getirerek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorumluluğunu yerine getirerek, özel gereksinimli bireylere yönelik mesleki eğitim çalışmaları hazırlaması gerektiğini vurguladı. 
   
Suay: Mesleki eğitim olmazsa olmaz

   Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, mesleki eğitim okullarında ve ilgili bölümlerde engelli bireylerin de bilgisayardan muhasebeye, sanattan teknik çalışmalara kadar tüm alakalı alanlarda özel eğitim uzmanlığı olan öğretmenlerin refakati ve rehabilitesinde olmasının elzem bir detay olduğunu belirterek, “Çünkü engelli bireylerin de tüm insanlar gibi ilgi duyduğu alanlar, hobileri ve fobileri elbette mevcut” şeklinde konuştu.
   Suay,  “Örneğin bir görme engelli birey, yeterli desteği alması halinde çok rahat ve olağan bir şekilde bilgisayar kullanabiliyor. Ama bunu destekleyebilmek için bir görme engellinin nasıl bilgisayar kullanabileceğini, ekran okuyucuların (görme engelli bireylerin bilgisayar kullanırken ihtiyaç duydukları yazılım) çalışma yapısının nasıl olduğunu bilen, yani alana hâkim olan bir uzmanın da refakati ile görme engelli bilgisayar kullanıcılarının sayısı maksimum düzeye ulaşacaktır” dedi.
   Suay, bilgisayar konusunun sadece bir örnek olduğuna işaret ederek, bu durumun diğer tüm alanlar için de ifade edilebileceğini ve bu örneklerin çoğaltılabileceğini vurguladı.
   Üzerinde durulması ve altının çizilmesi gereken asıl meselenin ise temel eğitimde olduğu gibi mesleki eğitimde de özel gereksinimli bireylerin rehabilitasyonu olduğunu ifade eden Suay, bu rehabiliteyi sağlayacak uzmanların da eğitim kurumlarında, okullarda yaygın ve rutin bir şekilde görev alması gerektiğine dikkat çekti.

banner134
   Suay, bu olanakların özel gereksinimli bireylere birçok katkısı olacağını söyleyerek, bu olanaklarla vücut engeli olan öğrencilerin tıpkı tüm öğrenciler gibi ilgi alanı ve hobilerine göre becerilerini ilerletebileceğini, belli bir alanda uzmanlaşmasının çok daha kolay olacağını kaydetti.
   Suay, bu olanakların sağlanmasıyla ayrıca herkese adil bir eğitim modelinin de sunulmuş olacağını dile getirdi.

Kibrit: Engelli bireyler mesleki eğitimle özgürleşebilir

   Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, ülkemizdeki bazı meslek liselerinde çok az sayıda engelli bireyin eğitim almakta olduğunu belirterek, ancak doğrudan engellilerle ilgili mesleki eğitim noktasında ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın herhangi bir çalışmasının, ünitesinin veya bölümünün bulunmadığından yakındı.
   Kibrit, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile birlikte belli zamanlarda bu mesleki eğitimlere yönelik çalışmalar yaptıklarını anımsatarak, bunun Milli Eğitim Bakanlığı altında olması gerektiğine dikkat çekti.
   Engelli bireylerin birçok noktada özellikle istihdam noktasında sıkıntı yaşadığını, 2006 yılından bu yana engelli bireylerin kamuya istihdam edilmediğini dile getiren Kibrit, engelli bireyler için özel sektörde ciddi anlamda teşvikler bulunduğunu anlattı.
   Kibrit, mesleki eğitimi olmayan engelli bireylerin ara eleman olma noktasında özel sektörde bulunma şanslarının olmadığının altını çizerek, “Fırsat eşitliğini tanımak adına engelli çocuklarımıza gerek lise döneminde, gerekse de liseden sonra mesleki yönde eğitimlerin bir plan, proje dahilinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmesi gerekiyor. Tabii, bu çalışmalar özel sektör, sivil toplum örgütleri ile birlikte de olabilir. Ama bu çocukların mesleki eğitim eksikliklerini ortadan kaldırmak için Milli Eğitim Bakanlığı ciddi bir sorumluluk sahibidir ve bu sorumluluğun bilincinde olmalıdır” şeklinde konuştu.


   Özel gereksinimli bireylere yönelik mesleki eğitimlerin ve fırsat eşitliğinin sunulmasıyla diğer arkadaşlarıyla birlikte eşit bir şekilde mücadele edebileceklerini kaydeden Kibrit, böylelikle istihdam noktasında da eşit bir şekilde istihdam edilebileceklerini vurguladı.
   Kibrit, mesleki eğitim alan engelli bireylerin bir şeyleri başarabilmenin motivasyonuyla ve elde ettikleri donanımlarıyla “Ben de varım” diyebilecek noktaya geleceğini söyleyerek, aynı zamanda ekonomik özgürlük kazanacaklarını anlattı.
   Bu özelliklere sahip olan engelli bireylerin özgüven de kazanacaklarını belirten Kibrit, ayrıca bu eğitimlerin engelli bireylere içerisinde bulundukları iş ortamında sosyalleşmelerinin, topluma karışmalarının kapısını açacağını kaydetti.
   Kibrit, engelli bireyle yönelik bazı yasaların yapıldığını ve özel sektörde istihdam edilebilmeleri adına teşvikler hazırlandığını hatırlatarak, “Aslında özel sektör çalışanlarının vicdanına bırakılmadan engelli bireylerin istihdam edilmesi gerekir. Çünkü zaten yasada da vardır: Her 25 kişi çalıştıran özel sektör de olsa kamu da olsa 1 engelli birey çalıştırmak zorundadır. Buna yönelik olarak, bu çocukların bir yerlerde çalıştırılması gerekir. Bunu da denetleyecek olan Çalışma Bakanlığı’dır” şeklinde konuştu.
   Engelli bireylerin istihdam edilmesi noktasında bir vicdan rahatlatmadan çok sorumluluk bilincinin söz konusu olduğunu açıklayan Kibrit, “Ben bir engelliyi aldım da çalıştırıyorum” anlayışı yerine mesleki eğitim almış bu bireylerin sorumluluklarını yerine getirebileceğini düşünerek ve onları çalıştırmanın da kendi sorumlulukları olduğunu bilerek hareket edilmesi gerektiğini savundu. 
   Kibrit, Ortopedik Özürlüler Derneği’nin çalışmalarıyla birçok engelli bireyin ürettiği tabloları da dile getirerek, engelli bireylere gereken olanakların yaratılması gerektiğini ifade etti.
   Kibrit, sözlerini “KIBRIS Gazetesi, sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde veya özel durumlar, olaylar yaşandığında değil, sürekli yanımızda durdu, sorunlarımızı gündeme getirdi. Buradan teşekkür etmek isterim” şeklinde bitirdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2021, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75