Engellilere “barem engeli” kaldırılıyor

banner37

Kamuda çalışan engellilerin barem ilerlemesinin önünü tıkayan engellerin ortadan kaldırılması için yasa tasarısı hazırlandı. Tasarı, Bakanlar Kurulu’ndan geçti

Engellilere “barem engeli” kaldırılıyor
banner90
banner99

MECLİSE GÖNDERİLECEK… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamuda çalışan engellilerin, diğer personelle eşit şekilde barem artışlarından yararlanabilmesinin önünü açacak bir yasa çalışması yaptı. Bu doğrultuda hazırlanan tasarı, Bakanlar Kurulu’ndan geçti. Tasarısının kısa süre içinde Cumhuriyet Meclisi’ne gönderilmesi bekleniyor 

EŞİTLİK SAĞLANACAK… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, bu tasarının yasalaşmasının ardından kamuda çalışan engellilerle, diğer personel arasında fark kalmayacağını açıkladı. Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit ise bu çalışmayı sevindirici bir gelişme olarak yorumladı

Ceren ÖZBİL

   Kamuda çalışan engellilerin barem ilerlemesinin önünü tıkayan engellerin ortadan kaldırılması için düğmeye basıldı.

   Bu doğrultuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir yasa çalışması yaptı ve hazırlanan tasarı, Bakanlar Kurulu’ndan da geçti. Tasarısının kısa süre içerisinde Cumhuriyet Meclisi’ne gönderilmesi bekleniyor.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, tasarının yasalaşmasının ardından, kamuda çalışan engellilerle, diğer personel arasında fark kalmayacağını açıkladı.

   Başbakanlık Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu Başkanı Günay Kibrit ise bu çalışmayı sevindirici bir gelişme olarak yorumladı.

Sucuoğlu: Bakanlar Kurulu’ndan geçti

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, kamuda çalışan engellilerle diğer vatandaşlara barem konusunda yapılan uygulamalar arasında ciddi bir fark olduğunu söyledi ve bu sorunu çözmek için yasa tasarısı çalışması yaptıklarını açıkladı.

banner134
  Hazırladıkları tasarının Bakanlar Kurulu’nda da geçtiğini ifade eden Sucuoğlu, tasarının kısa bir süre içerisinde Cumhuriyet Meclisi’ne gönderileceğini belirtti.

“Fark kalmayacak”

   Sucuoğlu, tasarının yasalaşması ile birlikte engelli vatandaşlarla diğer vatandaşlar arasında barem konusunda bir fark kalmayacağını ifade etti ve şöyle konuştu:

   “Yüksek lisans ve doktora yapan engellilerimiz vardı. Bunlar mevcut yasa nedeniyle barem olarak yükselemiyordu.

  Şu anda yaptığımız bu çalışmanın yasalaşmasıyla birlikte bu sorun artacak. Engelli kamu çalışanlarımızın da hem görevlerinde yükselme, hem de maaş artışı konusunda önü açılacak. Artık yıllarına göre hesaplama yapılacak. Bence bu konu çok önemlidir”.

Kibrit: Sevindirici bir gelişme

 Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, mevcut yasaya göre engellilerin barem 14’e kadar yükselebildiğini söyledi ve bu çalışma ile yüksek lisans ya da doktora yapan engellilerin barem yükselişlerinin önünün açılmasının hedeflendiğini anlattı.

   Bunun sevindirici bir gelişme olduğunu kaydeden Kibrit, engellilerin terfi alabilmesi konusunda da çalışma yapılmasını arzu ettiklerini belirtti.

   Kibrit, “Engelliler şu anda, kamuda ne sözleşmeli, ne de kadrolu sayılıyor. Bu da bir eşitsizliktir. Bu konuda bir çalışma yapılması bizi mutlu etti” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75