Engellilere güzel haber

banner37

Bakanlar Kurulu, engellilere verilen nakdi yardımlar konusunda düzenlemeye gitti. Engelliler Tüzüğü’ne iki geçici madde eklenerek, yurt dışında bir aydan uzun süre bulunan engellilerin nakdi yardım alması 30 Eylül’e kadar kesilmeyecek

banner87
Engellilere güzel haber
banner90
banner99

GEÇİCİ MADDELER EKLENDİ… Bakanlar Kurulu, engellilere verilen nakdi yardımlar konusunda bir takım düzenlemeler yaptı. Yürürlükteki Engellileri İstihdam, İşyeri Koşulları ve Engellilere Yapılacak Yardımlar (Değişiklik) Tüzüğü’ne iki geçici madde eklendi ve bu değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, bir aydan uzun süredir yurt dışında olan engellilerin aldığı nakdi yardımlar 30 Eylül’e kadar kesilmeyecek

Ceren ÖZBİL

Bakanlar Kurulu, engellilere verilen nakdi yardımlar konusunda düzenlemeye gitti. Bu doğrultuda Engellileri İstihdam, İşyeri Koşulları ve Engellilere Yapılacak Yardımlar (Değişiklik) Tüzüğü’ne iki geçici madde eklendi.
 


Buna göre, bir aydan uzun süre yurt dışında olan engellilerin aldığı nakdi yardımlar 30 Eylül’e kadar kesilmeyecek.


Söz konusu değişiklikler 5 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, pandemi süreci nedeniyle 1 Ocak 2020 tarihinden önce veya bu değişikliklerin yürürlüğe girdiği tarih sonrasında yurtdışına çıkış yapan engellilerin bir aydan fazla yurtdışında kalmaları halinde nakdi yardımlarının kesilmesini öngören madde değiştirildi ve nakdi yardım yapılacak süre 30 Eylül’e kadar uzatıldı.


Ayrıca yine aynı kararla 31 Mart’a kadar ilgili daireye ulaştırılması gereken engelli yoklama bildirimleri ile ilgili süre de 30 Eylül’e çıkarıldı.


Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu Başkanı Günay Kibrit, bunun, kendilerini sevindiren bir değişiklik olduğunu ancak pandemi süreci nedeniyle böyle bir karar alındığını söyledi.


Kibrit ayrıca, engellilerin bir aydan uzun bir süre yurt dışında olmaları durumunda nakdi yardımlarının da kesilme süresinin 3 aydan uzun yurtdışında olmaları durumunda nakdi yardımlarının kesilmesi olarak değiştirilmesi için çalışma başlatıldığını söyledi ve bundan son derece memnun olduklarını ifade etti.

Yurtdışında bulunan engellilere nakdi yardım ödenmeye devam edilmesi
 


Esas Tüzüğün 26'ncı maddesinin (3)'üncü fıkrası uyarınca nakdi yardım alan engellilerin yurt dışına çıkışlarında l(bir) aydan uzun süre kalmaları halinde nakdi yardımlarının durdurulacağı düzenlenmesi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi olarak kabul edilen Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle Bakanlar Kurulu tarafından alınan tedbirler dikkate alınarak 1 Ocak 2020 tarihi sonrasında ve bu (değişiklik) tüzüğünün yürürlüğe girdiği tarihten önce yurtdışına çıkmış bulunan engelliler için 30 Eylül 2020 tarihine kadar uygulanmayacaktır.


1 Ocak 2020 tarihinden önce veya bu (değişiklik) tüzüğünün yürürlüğe girdiği tarih sonrasında yurtdışına çıkış yapan engellilerin l(bir) aydan fazla yurtdışında kalmaları halinde nakdi yardımları durdurulur ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne dönüşlerinde Esas Tüzüğün 26'ncı maddesinin (3)'üncü fıkrası kurallarınca yeniden nakdi yardım bağlanır.

Bulaşıcı hastalık nedeniyle 2020 yılı engelli yoklama bildirgesi ile ilgili kurallar


Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi olarak kabul edilen Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle Bakanlar Kurulu tarafından alınan tedbirler dikkate alınarak Esas Tüzük 26'ncı maddesi (4)'üncü fıkrasının (B) bendi uyarınca mart ayı sonuna kadar Daireye ulaştırılması gerektiği düzenlenen Yoklama Bildirgelerinin, Daireye ulaştırılması gereken 31 Mart 2020 tarihi 30 Eylül 2020 tarihine kadar uzatılır.


Esas Tüzüğün 26'ncı maddesinin (4)'üncü fıkrasının (C) bendinde belirtilen düzenlemeye göre ise mart ayı sonuna kadar yoklama bildirgesini Daireye ulaştırmayan engellilerin mart ayı sonunda durdurulması gereken engelli nakdi yardımları durdurulmaz.


30 Eylül 2020 tarihine kadar ulaştırmaları beklenir. 30 Eylül 2020 tarihine kadar yoklama bildirgelerini Daireye sunmayanların ise almakta olduğu nakdi yardım durdurulur.


Nakdi yardımı durdurulan engellilere Yoklama Bildirgesini Daireye sundukları aydan başlayarak nakdi yardım ödenmeye devam edilir.


Yoklama Bildirgesini sunmadığı için verilmeyen nakdi yardımlar ise geriye dönük olarak ödenmez. Ancak Yoklama Bildirgesini 30 Eylül 2020 tarihine kadar sunmama gerekçesinin Daire tarafından uygun bulunması halinde verilmeyen nakdi yardımlar geriye dönük olarak ödenir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75