banner6

Engellilere hapis hayatı yaşatıyoruz

banner37

KKTC’de yaşayan birçok engelli, alt yapısal eksiklikler nedeniyle evinden çıkmak istemiyor. Çıkmak zorunda olduğunda da karşılaştığı sorunlar karşısında çıktığına çıkacağına pişman oluyor

Engellilere hapis hayatı yaşatıyoruz
banner150 banner150 banner151 banner152

Ceren ÖZBİL

Ülkede birçok konuda olduğu gibi engellilerin ulaşım, istihdam, eğitim, sosyal hayat, sağlık gibi haklarına ulaşmaları konusunda da sınıfta kaldık.

KKTC’de 5 bin 365 engellinin yaşadığı bilinirken, bu kişilere adeta devlet tarafından “sokağa çıkmayın” deniyor.

Alt yapı eksiklikleri nedeniyle engelliler, ne devlet dairelerine, ne özel iş yerlerine, ne de sosyal alanlara girebiliyor.

Bu durumdan sadece engelliler değil aileleri de aynı ölçüde etkileniyor. Engelli bir çocuğu olan anne ve baba onu alıp her istediği yere gidemiyor.

Gitmek istediğinde de rampa olmaması, kaldırım olmaması, hatta daha da ötesinde engellilerin kullanabileceği tuvaletler olmaması nedeniyle vazgeçmek zorunda kalıyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Günay Kibrit, 8-16 Mayıs tarihlerinin engelliler haftası olarak kutlandığını, ancak bizim ülkemizde engellilerin yok ferz edilmesi nedeniyle kutlanacak bir hafta olmadığını kaydetti.

Kibrit: Bizi yok sayıyorlar

Günay Kibrit, devlet yetkililerinin ülkedeki engellileri yok saydığını ve engelliler için hiç bir çalışma yapmadığını söyledi.

Ülkede 5 bin 365 engelli olduğuna değinen Kibrit, aileleri de göz önünde bulundurulduğunda bu rakamın 15 binlere dayandığına vurgu yaptı.

Kibrit, rakamın bu kadar yüksek olmasına rağmen devletin hâlâ bu konuda elini taşın altına koymadığına dikkati çekti ve en büyük sorunlarının yok sayılmak olduğunu belirtti.

“635 kişi istihdam bekliyor”

Gerek devlet kurumlarının, gerekse de belediyelerin kendilerini yok saydığından söz eden Kibrit, 635 engellinin istihdam olmak için beklediğini hatırlattı.

Kibrit buna rağmen kamuya yıllardır istihdam yapılmadığını belirterek, “artık neyi sayalım. Her konuda sorun, her konuda sıkıntı yaşıyoruz. Bize 3 kuruş veriyorlar, bununla idare et diyorlar. Biz şimdi hangi ilkokul, ortaokula gidebiliriz. Gitsek bile en basiti kullanabileceğimiz bir tuvalet bile yok. Devlet dairelerinin birçoğunda ne rampa ne asansör var” şeklinde konuştu.

“Engelliler Dairesi lafta kaldı”

Engellilerin sorunlarına eğilmek için açılması planlanan Engelliler Dairesi’nin de hâlâ açılmadığından söz eden Kibrit, kendilerine bu konuda söz verildiğini hatırlattı.

Kibrit, şu anda bir engellinin devlette bir işi olduğunda daireden daireye gezmek zorunda olduğunu belirtti ve bu dairelerin birçoğunda ne rampa ne de asansör bulunduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 10:10
banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88