banner6

Engellilere park yeri bırakmıyoruz!

banner37

Engellilere ait park yerleri, engelli olmayan sürücüler tarafından işgal ediliyor. Hal böyle olunca da engelliler aracını park edecek yer bulamıyor.

Engellilere park yeri bırakmıyoruz!
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Otoparklarda engelliler için ayrılan yerlere, engelli olmayan sürücüler araçlarını park ederek büyük duyarsızlık örneği sergiliyor.

Belediyelere ait yerlerde engelli park yerine aracını park eden engelli olmayan sürücüleri rapor etme yetkisine zabıtalar sahip olurken, özel şirketlere ait park yerlerinde ise bu yetki poliste.

Ancak polis de bir ihbar olmaması ve engelli park yerine engelli olmayan bir sürücünün park ettiğini gören kişinin ifade vermemesi durumunda işlem başlatamıyor.

Hal böyle olunca da birçok vatandaş ihbar edip, ifade vermekten kaçınıyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, engelli park yerlerinin engelliler haricinde kullanımını önlemek için yapılması gerekenin halkı bilinçlendirmek olduğunu söyledi.

Kibrit, bu sorunun ancak farkındalık yaratılarak çözüleceğini kaydederek, vatandaşları empati kurmaya davet etti.

Kibrit: Sorun özel park yerlerinde

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, engelli park yerleriyle ilgili sıkıntı yaşanan alanın belediyelere ait park yerleri değil, özele ait park yerleri olduğunu söyledi.

Belediyelerin, kendilerine ait park yerleri içerisinde ceza yazma yetkisine sahip olduğunu kaydeden Kibrit, ancak özel park yerlerinde bu yetkinin poliste olduğunu kaydetti. Kibrit şu şekilde konuştu:

“Biz bu konuyu defalarca polis ile konuştuk. Polis de kendilerine ihbar edilip, ifade verildiğinde ceza yazabileceklerini söylüyor. Halk ise ihbar etme, ifade verme konusuna sıcak bakmıyor. Bu nedenle ihbar edilmiyor.”

“Halkı bilinçlendirmek lazım”

Kibrit, bu konuda halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı ve başka türlü engelli park yerlerinin işgal edilmesinin önüne geçilemeyeceğini anlattı.

“Vatandaş mahkemeye çıkmak, ifade vermek istemiyor” diyen Kibrit, bu nedenle halkın bilinçli olup, bu park yerlerini kullanmaması gerektiğini vurguladı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2017, 12:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104