Engellilerin önündeki engelleri kaldırın

banner37

6 aylıktan beri engelli olan İskeleli Murat Ekşi engellilere “tabularınızı yıkın ve faal olun” çağrısı yaparken, bu konuda devletin üstüne düşen görevleri olduğunu da vurguladı

Engellilerin önündeki engelleri kaldırın
banner90
banner99

Ayşe BULUT

“EN BÜYÜK SORUNLAR DOLAŞIM ULAŞIM İSTİHDAMDIR”… 6 aylıktan beri engelli olan İskeleli Murat Ekşi engellilerin yaşadıkları sorunları KIBRIS Gazetesi’ne anlattı. Ekşi engellilerin önünde duran en büyük engellerin dolaşım, erişim ve istihdam sorunu olduğuna vurgu yaparak yetkililere bu sorunları çözmeleri için çağrı yaptı. Murat Ekşi ayrıca diğer vatandaşlara da çağrı yaparak, otomobillerini engellilerin ulaşımını engellemeyecek şekilde park etmeleri ve engelli park yerlerine de araçlarını park etmeleri konusunda uyarıda bulundu

“TABULARI YIKIN”…Murat Ekşi, 15-16 yaşına kadar evden çıkmayan bir birey olduğunu söyledi ve evin içinde kapalı kalan birisi olduğunu kaydetti. Kendisinin yıktığı gibi diğer engellilerin de bu konudaki tabularını yıkması gerektiğini söyleyen Ekşi “Bu kapalı ortamdan çıkmanın bazı yolları var. Bunlar kendini geliştirmek, herhangi bir engelli sporuna üye olmak veya bir derneğe üye olup faal olmaktır. Böylece o tabudan çıkılabilir. Ben üye oldum. Derneğimiz var. Bu konuda yardım isteyen olursa bana ulaşabilir. Ben yardım edebilirim” dedi

Birleşmiş Milletler Engellileri Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu tarafından 1982 yılından itibaren Engelliler Haftası olarak kabul edilen 10-16 Mayıs yıllardır ülkemizde de Engelliler Haftası olarak kutlanıyor.

Bu hafta içerisinde engellilerin çeşitli alanlarda karşılarına çıkarılan sorunlar ve çözümleri daha yoğun bir şekilde dile getiriliyor. Ancak bir türlü bu sorunların çözümüne yönelik icraatlar hayata geçirilmiyor.

Bunun en büyük örneğini ise yıllardır çözülmeyen engellilerin ulaşım, erişim istihdam sorunu oluşturuyor. Bu konuda yasalar olmasına rağmen, gerekli denetimler yapılmaması nedeniyle engellilerin önüne engeller konulmaya devam ediliyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan ve 6 aylıktan beri engelli olan İskeleli Murat Ekşi yaşadıkları sorunları anlattı. Ekşi engellilerin önünde duran en büyük engellerin dolaşım, erişim ve istihdam sorunu olduğuna vurgu yaparak yetkililere bu sorunları çözmeleri için çağrı yaptı.

“En büyük sorunum erişim ve dolaşım sorunu”

Yaşadığı en büyük sorunlardan birinin erişim ve dolaşım sorunu olduğunu ifade eden Murat Ekşi şu şekilde konuştu:

 “03 Nisan 1986’da doğdum. 34 yaşındayım, evliyim ve bir kız çocuğu babasıyım… Kızım 8 yaşında… On yıllık evliyim. İskele Belediye’sinde çalışıyorum. Ben yürüyen bir engelliyim. Tekerlekli Sandalye Basketbol oyuncusuyum. Kıbrıs’ın milli takımında oynuyorum. Ayrıca Türkiye Ligi’nde de oynuyorum. Ancak bu pandemiden dolayı tüm faaliyetlerimiz aksadı. Şu an maçlarımız yok. Eşim, çocuğum ve işimle ilgileniyorum. Engelli bir birey olarak yaşadığım zorluklar bütün engellilerin yaşadığı erişim ve dolaşım sorunudur. Ülkemizde hâlâ hiçbir alt yapımız engelliye göre değildir. Kaldırımlarımızda, bir apartmanın girişinde, bir dairenin girişinde rampamız yoktur. Bu gün bir yere gittiğimiz zaman bir engelli sandalyesi bile yoktur. Ben yürüyen bir engelliyim. Sandalyeye bağımlı olan arkadaşlarımız kaldırıma rampaya çıkmakta zorluk yaşamaktadır. Bu yüzden rampa gerekiyor. Rampa düzenimiz, alt yapılarımız ülkemizde daha yerine daha oturmamıştır.”

“Vatandaşlar da duyarlı olmalı”

banner134
Engellilerin önüne yeni engeller çıkarmama konusunda diğer vatandaşlara da büyük görev düştüğünden söz eden Ekşi, bunun en büyük örneğinin de engelli park yerlerine engelli olmayan bireylerin araçlarını park etmesi olduğunu ifade etti.

Ekşi şu şekilde konuştu:

“Engelli park yeri sorunumuz hâlâ daha devam ediyor. Vatandaşlarımız oraya park ediyor, engellilerimiz mağdur oluyor. İskele Belediyesi bu konuda elinden geleni yapan bir belediyedir. İnşallah diğer yapamayan belediyelere de örnek olur.”

“Faal olun”

Kendisi 6 aylıkken engelli olduğunu söyleyen Murat Ekşi, 6 aylıktan sonra da yaklaşık 15-16 yaşına kadar evden çıkmayan bir birey olduğunu söyledi.

Evin içinde kapalı kalan bir birisi olduğunu kaydeden Murat Ekşi şu şekilde konuştu:

“Bu kapalı ortamdan çıkmanın bazı yolları var. Kendini geliştirmek, herhangi bir engelli sporuna üye olmak veya bir derneğe üye olup faal olmak lazım ki o tabudan çıkabilesin. Ben üye oldum. Derneğimiz var. Bu konuda yardım isteyen olursa bana ulaşabilir. Ben yardım edebilirim. Avrupa kupalarına katıldım. Başarılarım var. Ayrıca Avrupa Sayı Kralıyım. Üç kez basketbolda Avrupa’da sayı kıralı seçildim. Avrupa ikinciliğimiz var. Türkiye ikinciliğimiz var. Süper ligde oynuyoruz.

Ayrıca ülkemizde gerçekten engelli istihdamı çok zayıf seviyede ve engelliler de bu durumda mağdur olmaktadır. Yasaya göre işyerleri 25’e 1 engelli almak zorundadır. Ülkenin yasasıdır. Bu konuda engelliler çok mağdur olmaktadır. Bu ülkenin kanayan yarasıdır. Çünkü engelliler işe alınmıyorlar. Bizlerin en büyük sorunu erişim, dolaşım ve engelli istihdamıdır.”


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75