banner6

Engellilerin yasalarını uygulayın

banner37

Engelliler, haklarını koruyan yasaların uygulanmaması ve denetlenmemesinin kendileri için büyük sorun olduğunu vurgulayarak, yeni kurulacak hükümet yetkililerinden beklentilerini dile getirdi:

Engellilerin yasalarını uygulayın
banner151 banner143

KİBRİT: EKSİKLİKLERİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUZ… Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, en büyük sıkıntılarının ulaşım, erişim ve dolaşım olduğunun altını çizerek, bu noktalarda gerekli yasaların olduğunu, fakat uygulama ve denetim noktasında sorunlar yaşandığını vurguladı. Kibrit, sağlıkta ciddi sıkıntılar olduğunu, engelli bireylerin tıbbi malzemelere ulaşmakta sorunlar yaşadığına dikkat çekerek, yeni kurulacak olan hükümetten engelli bireyleri de bu toplumun birer ferdi olduğunu unutmayarak, onlar için de eksiklikleri gidermesini ve gereken çalışmaları yapmasını beklediklerini vurguladı.

SUAY: ENGELLİLER DAİRESİ KURULMALI… Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, engelli bireylerin en büyük sorunlarından birinin yasal boşluk olan ve uygulanmayan yasalar olduğuna işaret ederek, uygulanmayan yasalara örnek olarak engelli istihdamına yer verilen yasayı gösterdi. Suay, yeni kurulacak hükümetten bir diğer beklentilerinin ise çok uzun süredir mücadelesini verdikleri Engelliler Dairesi’nin kurularak aktif hale getirilmesi olduğunu belirterek, engelli bireylerin kamu dairelerindeki işlerini yapabilmek için haftalarca daire daire gezmek zorunda bırakıldıklarını vurguladı.

Eniz ORAKCIOĞLU


Ülkemizde başta ekonomik olmak üzere birçok alanda sorunlar yaşanıyor. 23 Ocak’ta yapılacak Milletvekilliği Erken Genel Seçimleri’ne ise çok az bir zaman kaldı. Partiler manifestolarını çoktan hazırladı. Sektörler ve vatandaşlar ise seçimlerden sonra kurulacak hükümetten sorunlarına çare bulmasını bekliyor.


Her kesimde olduğu gibi engelli bireyler de birçok alanda sorun yaşıyor.


KIBRIS’a konuşan engelliler, en başta kendileri için hazırlanan yasaların uygulanma noktasındaki sıkıntıların çözülmesini beklediklerini vurgulayarak, diğer bir beklentilerinin ise uzun süredir kurulması için mücadele verdikleri Engelliler Dairesi’nin artık kurularak hayata geçirilmesi.

Kibrit: Yasaların uygulanması ve denetimi noktasında sıkıntılar var


Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, en büyük sıkıntılarının ulaşım, erişim ve dolaşım olduğunun altını çizerek, bu noktalarda gerekli yasaların olduğunu, fakat uygulama ve denetim noktasında sorunlar yaşandığını vurguladı.


Kibrit, diğer bir sıkıntılarının ise özellikle pandemi döneminde yaşanan sağlıktaki ciddi sıkıntılar olduğunu söyleyerek, engelli bireylerin tıbbi malzemelere ulaşmakta sorunlar yaşadığına dikkat çekti.


Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanan idrar torbası, kondom ve sonda gibi tıbbi malzemelerin uzun süredir karşılanmadığının altını çizen Kibrit, dernek olarak yaşanan bu sıkıntıların önüne sponsorlar bularak, malzemeleri temin ederek geçmeye çalıştıklarını vurguladı.


“Devletin karşılamakla yükümlü olduğu tıbbi malzeme sorunu biran önce çözülmelidir” diyen Kibrit, Ortopedik Engelliler Derneği olarak otrez ve protez ihaleleri sonucunda da devletten ciddi alacakları olduğunu ve bu alacaklarını alamadıklarını belirtti.


Kibrit, yeni kurulacak olan hükümetten engelli bireylerin de bu toplumun birer ferdi, birer bireyi olduğunu unutmayarak, onlar için de eksiklikleri gidermesini ve gereken çalışmaları yapmasını beklediklerini vurgulayarak, alacaklarını da talep ettiklerini kaydetti.

Suay: Engelliler Dairesi kurulmalı


Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, yeni kurulacak hükümetten, daha önce de hükümet değişimlerinde dile getirdikleri gibi sosyal bir devlet olma anlayışı üzerine kurulmuş bir hükümet olmasını beklediklerini belirterek, sosyal devlet anlayışı demenin ülkedeki tüm sıkıntıların zaten çözülebilmesi anlamına geldiğini söyledi.


Suay, engelli bireylerin en büyük sorunlarından birinin yasal boşluk olan ve uygulanmayan yasalar olduğuna işaret ederek, uygulanmayan yasalara örnek olarak engelli istihdamına yer verilen yasayı gösterdi.


15-16 senedir engelli istihdamı yapılmadığını vurgulayan Suay, 2014 yılında engelli bireylerin özel sektörde istihdamı ve desteklenmesi ile ilgili hayata geçen yasanın da uygulanma noktasında ve denetim ayağında sıkıntılar yaşandığını belirtti.


Suay, yeni kurulacak hükümetten bir diğer beklentilerinin ise çok uzun süredir mücadelesini verdikleri Engelliler Dairesi’nin kurularak aktif hale getirilmesi olduğunu söyledi.


Dairenin bu ülke için ihtiyaç olduğunun altını çizen Suay, “Ülkenin dört bir yanındaki engelli bireyler kamu dairelerindeki işlerini yapabilmek için haftalarca daire daire gezmek zorunda kalıyorlar. Örneğin; araç muafiyet hakkını kullanacak bir engelli birey bunun için daire daire dolaşarak gerekli evrak ve imzalara ulaşmak için çok fazla uğraşmak zorunda kalıyor. Tüm bu işlerin tek yer ve tek elden yapılabilmesini istiyoruz. Sadece araç muafiyeti ile ilgili de değil, maaş, sosyal yatırım veya sosyal yardımla ilgili çıkan sorunlarda da günlerce, hatta haftalarca uğraşmak zorunda kalan bireyler var” dedi.


“Bu konuda yıllardır çalışma ve temaslarımızı sürdürüyoruz” diyen Suay, 3 yıl önce başbakanlık altında bir yapı oluşturularak çalışmalara başlandığını ama gerisinin gelmediği gibi bugün bu yapının da çalışmadığını kaydetti.


Suay, bir diğer sorunun engelli bireylerin çevrede yaşadığı sıkıntılar olduğuna işaret ederek, “Her ülkede olması gereken ve her bireyin aynı haklara sahip olacağı bir çevre düzeni maalesef ki ülkemizde yoktur. Halbuki ülkemizin yüz ölçümü açısından küçük olması ve nüfusun az oluşu çevre düzenlemesi için bir avantajdır. Yeter ki istek olsun, çevre düzeni 1-2 yıl içinde tamamlanabilir” şeklinde konuştu.


Görme engeli bireyler için kaldırım üzerine yapılan bir sarı şeritten ilerlerken ansızın önünüze bir ağaç çıkabildiğini söyleyen Suay, bu durumun ülkemizde yaşandığını ve bazı şeylerin sırf yapılmış olsun diye yapıldığını belirtti.


Suay, bir kaldırımın engelliler için düzenlenmesinin en kolay işlerden biri olduğuna vurgu yaparak, yapılması gerekenin kaldırım başı ve sonuna rampa yapmak, yüksekliğin 10 cm olmasına dikkat etmek ve görme engelliler için sarı şerit yapmak olduğunu kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104