banner6

Engelsiz Yaşam Evi 8 yıldır tamamlanamadı

banner37

Engelsiz Yaşam Evi 8 yıldır tamamlanamadı
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Ülkemizde birçok alanda devlet politikasının olmaması nedeniyle birçok kesim mağduriyet yaşarken, bunların başında da engelli bireyler geliyor.

   Ailesi olmayan, ihtiyaçlarını karşılayamayan, sokakta kalmak zorunda kalan zihinsel engelli bireylerin güven içerisinde kalabileceği veya ailesi olsa da acil durumlarda emanet edilebileceği devlete ait bir merkezin bulunmaması sorunlara yol açıyor.

   Evde yalnız başına kalmak durumunda olan ve bir şekilde sokağa çıkan zihinsel engelli bireylerin başına birçok talihsiz olay gelebiliyor.

   Hatırlanacağı üzere 2021’in Ekim ayı içerisinde 39 yaşındaki zihinsel engelli bir kadın, evden uzaklaşarak kaybolmuş ve kasım ayı içerisinde ormanlık arazide ölü bulunmuştu.

   Engelli bireylerin güven içerisindeki kalabilmesi, rehabilite edilebilmesi ve gündelik hayata karışması için 2014’te temeli atılan Engelsiz Yaşam Evi, aradan 8 yıl geçmesine rağmen henüz hayata geçirilmedi.

   KIBRIS’a konuşan KKTC Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, engelli bireylerin güven içerisinde kalacağı bir merkezin olmamasının kanayan bir yara olduğunu belirterek, birçok ailenin bu konuda şikayetçi olduğunu, hatta zihinsel engelli çocuğu olan çoğu annenin “Allah’ım çocuğumun canını benimle birlikte al ki zorluk çekmesin, sokakta kalmasın” diye dua ettiğini vurguladı.

   Devlete bağlı bir merkezin bulunmadığını, özel hizmet veren merkezlerin kapasitesinin de dolduğuna işaret eden Suay, 2014’te temeli atılan Engelsiz Yaşam Evi’nde son aşamaya gelindiği ve bu oluşumun 1 yıl içerisinde açılışının yapılabileceği yönünde bilgi aldığını söyledi. Suay, Engelsiz Yaşam Evi’nin hayata geçirilmesiyle bu sorunun tamamına yakınının ortadan kalkacağını söyledi.

“Engelli bireylerin güvenle kalacağı bir yer yok”

   Ömer Suay, zihinsel engelli bireylerin güven içerisinde emanet edilebileceği devlete ait bir yapının bulunmamasının engelli bireyler açısından kanayan bir yara olduğunu belirterek, yaptıkları görüşmelerde ilgili ailelerin en büyük şikayetinin bu olduğunu kaydetti.

   Suay, herhangi bir sıkıntı olması ve herhangi bir kişi hakkında sağlık problemi yaşanması durumunda zihinsel engelli bireylerin emanet edileceği bir yapının olmadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

   “Benim her duyduğumda üzüldüğüm bir detay var, şunu diyen anneler çok fazla: Benden sonra engelli çocuğuma ne olacak? Bu anneler şu şekilde dua ediyor: Allah’ım benim evladımın canını benimle birlikte al, çocuğum benden sonra sıkıntı çekmesin.

   Bunu düşündüğünüzde, bir anne çocuğu için canını verir ama bu sistemden dolayı çocuğunun kendisinden sonra kalmaması için dua ediyor. Çünkü çocuğunun kendisinden sonra emanet edileceği bir yer olmaması nedeniyle çocuğun çok zor şartlar altında hayatta kalacağını bildiği için dua ediyor”.

  

“Engelli Yaşam Evi’nin hayata geçmesini bekliyoruz”

   Yıllar önce temeli atılan Engelsiz Yaşam Evi projesini anımsatan Suay, bu projenin önem arz ettiğini ve zihinsel engelli bireylerin güvende kalması sorununu ortadan kaldıracak bir özelliğe sahip olduğunu anlattı.

   Suay, Çalışma Bakanlığı bünyesinde atılan adımlar neticesinde özellikle bakım gerektiren ve belirli dönemlerde ya da ailesinin ilgilenemeyeceği durumlarda, ailesi olmayan engelli bireylere sahip çıkacak bir ortam hazırlanmasının amaçlandığını vurguladı.

   Bu projenin pandemi sürecinde aksadığına işaret eden Suay, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda bu proje için temaslarda bulunduklarını anımsattı.

   Suay, elde ettikleri bilgilere göre projede son noktaya geldiğini ve Engelsiz Yaşam Evi’ne elektrik çekme aşamasında olunduğunu belirterek, bu projenin en fazla 1 yıl içerisinde hayata geçirileceği bilgisini de aldığını kaydetti.

   Zihinsel engelli bireylerin yaşadığı bu sorunların tamamına yakınının bu projeyle birlikte ortadan kalkacağını dile getiren Suay, “Devlet, vatandaşlarına, ülkede yaşayan herkese bu ortamlarla eşit bir hizmet götürebilir ve vatandaşının yanında olabilir. Evimizin dışı her türlü probleme ve istismara açık bir ortam. Bir şekilde evinin dışında, ailesinden uzak kalan veya ailesinin bir şekilde ilgilenemediği engelli bireye devlet, sosyal devlet anlayışına göre sahip çıkmak zorunda” şeklinde konuştu.

“Devlete ait merkez yok, özelde de yer kalmadı”

   Suay, duyarlı vatandaşlar tarafından kendilerine “Bizim köyde şöyle engelli bir birey var, ailesi yok, ya da ailesi ilgilenemiyor, ilgilenecek bilince de sahip değil. Biz bu kişiyi bir yerlerde misafir ettiremez miyiz, bu insanla ilgilenecek bir merkez yok mudur?” şeklinde çok sık soru geldiğine işaret etti.

   Bu bireylerin güven içerisinde kalabileceği devlete ait merkezlerin bulunmaması nedeniyle özel nitelikteki merkezlerin kapasitesinin dolmuş olduğuna vurgu yapan Suay, karşılaştıkları engelli bireyleri yönlendirecek bir merkez bulmakta sıkıntı yaşandığının altını çizdi.

   Suay, Engelsiz Yaşam Evi projesinin her geçen gün daha fazla önem arz ettiğini ve olmamasının mevcut yarayı derinleştirdiğini anlatarak, verilen sözlerin tutulduğu ve Engelsiz Yaşam Evi’nin açılışının yapıldığı günleri görme umudu içerisinde olduklarını söyledi.

“Rehabilitasyon ve güvende kalınacak bir ortam sağlanacak”

   Engelsiz Yaşam Evi’nde engelli bireylerin rehabilitasyonunu, gündelik hayata katılımını sağlamanın başarılacağını belirten Suay, bu oluşumun, ailesinden uzak kalan veya ailesi olmayan bireylerin misafir edileceği, bu bireylere sahip çıkılacak bir ortam olacağını kaydetti.

   Suay, Engelsiz Yaşam Evi’nden, Alzheimer hastalığı olan yaşlı kişilerin de yararlanıp yararlanamayacağının, oluşturulacak yasa ile netliğe kavuşacağını dile getirerek, şu an için kapsamın detaylandırılmış olmadığını ifade etti.

  Suay, Engelsiz Yaşam Evi’nin temelinin 2014’te atıldığını, 2 ana binadan oluşan ve çok geniş bir alana sahip bir oluşum olduğunu bildirdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104