banner6

ENI'nin yeni sondajı Ekim ya da Kasım'da

banner37

Güney Kıbrıs’ın hidrokarbon araştırmalarına yönelik üçüncü tur ruhsat ihalesini kazanan şirketlerle anlaşmaların imzalanmasıyla her yöne mesajların verilmiş olacağı belirtildi.

ENI'nin yeni sondajı Ekim ya da Kasım'da
banner150

banner150 banner150

Politis gazetesi ihaleyi kazanan şirketlerden Exxon Mobil-Qatar Petroleum konsorsiyumunun 10’uncu parselde hidrokarbon araştırma ve istifadesi sözleşmesinin imzalanmasına yönelik düzenlenecek törene ABD Dışişleri Bakanlığının Uluslararası Enerji Konularından Sorumlu Müsteşarı Robin Dunnigan’ın da katılacağını yazdı.

Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in de bu haberi doğruladığını kaydeden gazete, Dunnigan’ın imza törenine katılmasının, Hristodulidis’in Washington’daki temasları sırasında kararlaştırıldığını belirtti.

Gazete bu ziyaret dolayısıyla,  “ABD Hükümeti, Kıbrıs Cumhuriyeti Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) içerisinde parsellerdeki sondaj programının uluslararası faktör tarafından fiili olarak desteklendiğine dair daha net mesaj verilemezdi” yorumunda bulundu.

Rum Hükümeti resmi açıklama yapmamasına rağmen, bilgilere göre üçüncü tur ruhsat ihalesini kazanan tüm şirketlerin, imza törenlerinde üst düzeyde temsil edileceğini belirten gazete, bu şekilde, Doğu Akdeniz ve Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB”i içerisindeki çalışmaların önemini üst sıralarda olduğu mesajının verileceğini savundu.

Gazete, 2017 yılında başlanarak önümüzdeki üç yıl içerisinde hayata geçirilecek yoğun sondaj programıyla da aynı mesajın verileceğini belirtti.

Sözde “MEB” içerisinde çıkarları olan şirketlerin ait oldukları tüm ülkelerin, törende siyasi ve hükümet düzeyinde hazır bulunarak, Güney Kıbrıs’ın sondaj programına destek belirtmiş, aynı zamanda Türk uyarılarını reddetmiş olacaklarını savunan gazete, bilgilere göre ABD, Katar, Fransa ve İtalya büyükelçilerinin imza törenine katılacağını iddia etti.

ExxonMobil-Qatar Petroleum konsorsiyum ile imzaların çarşamba, Total ve Eni’yle ise perşembe günü imzalanacağını aktaran gazete, törenin Rum Başkanlığı’nda yapılacağını belirtti.

Hristodulidis: Bir yanıt olacak!

Fileleftheros gazetesine göre, Rum Hükmet Sözcüsü Hristodulidis dün yaptığı açıklamalarda, enerji alanındaki gelişmelerden söz etti.

Konuşmasında, ABD Dışişleri Bakanlığının Uluslararası Enerji Konularından Sorumlu Müsteşarı  Dunnigan’ın, Rum Yönetimi ile ExxonMobil-Qatar Petroleum konsorsiyumu arasındaki imza törenine katılmak üzere Güney Kıbrıs’a gideceğine işaret eden gazete, Rum Hükümeti’nin ziyareti çok önemli bir gelişme olarak kabul ettiğini belirtti.

Ziyaretle, işbirliğine olan desteğin kanıtlanmış olacağını söyleyen Hristodulidis, aynı zamanda bunun, bir güvenoyu ve “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını yerine getirmesine karşı çıkanlara” bir yanıt olacağını iddia etti.

Hristodulidis, Amerikan hükümetinin, Doğu Akdeniz bölgesine ve bu çerçevede “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bölgede güvenlik ve istikrar kapısı olarak oynayabileceği” role büyük önem verdiğini savundu.

11’inci parselde sorun… Sondaj belki Temmuz’da

Politis gazetesine göre, Total’in 11’inci parseldeki sondaja ilişkin çalışmaların muhtemelen Haziran değil de Temmuz’da başlayacağını yazarken, Haravgi gazetesi sondajlarla ilgili bazı sorunların olduğundan söz etti.

Fransız şirket, 11’inci parseldeki sondaj için “West Capella” sondaj gemisini kiralasa da geminin ne zaman sözde Rum “MEB”ine gideceğinin ve sondajın ne zaman başlayacağının kararlaştırılmadığını aktaran gazete, tarih değişse de programın değişmeyeceğini; buna göre sondajın günde bir milyon Euro’luk maliyetle, 90 gün süreceği yönünde hesapların yapıldığını belirtti.

11’inci parselle ilgili beklentilerin bu aşamada çok büyük olmadığını yazan gazete, saptanan jeolojik yapının “küçük” veya en iyi durumda “orta” şekilde değerlendirildiğini kaydetti.

Haravgi gazetesi ise Total ile ortağı olan ENI şirketinin 11’inci parseldeki “Agios Onisoforos” yatağında yapmayı planladığı sondajda sorunların ortaya çıktığını yazdı.

Sondajın Temmuz ayı içerisinde yapılmasının planlandığını ancak çalışmaların denetlenmesinden sorumlu olan dairenin belgeleri kontrol etmemesi durumunda çalışmaların başlayamayacağını yazan gazete, sorunun, dairede belgeleri kontrol edecek uzmanların bulunmamasından kaynaklandığını belirtti.

Dairenin bütçesindeki ödeneğin yurtdışından danışmanlık alınması için yeterli olmadığını kaydeden gazete, sorununun aşılması için Rum Maliye Bakanlığı’nın, Rum Meclisi Ekonomi Komitesi’ne mevcut ve ek ödeneğin serbest bırakılması yönünde talepte bulunduğunu aktardı.

ENI’nin yeni sondajı Ekim ya da Kasım’da

Öte yandan bir başka haberinde, ENI’nin 2017 yılında elinde tuttuğu beş parselden (2, 3, 9, 6, 8) hangisinde sondaj yapacağına henüz karar vermediğini yazan Politis gazetesi, sondaj çalışmalarının Ekim ya da Kasın ayında başlayacağında dair bilgilerin olduğunu aktardı.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2017, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104