banner6

Ercan inşaatında gayrıyasal işçi çalıştırılmasıyla ilgili cezai kovuşturma başlatılıyor

banner37

T&T Havalimanı İşletmesi’nin yasadışı olmasına rağmen Ercan Havalimanı’nın pist ve tünel inşaatında çalıştırmak için Türkiye’den 75 işçi getirtmesi, Müteahhitler Birliği’ni harekete geçirdi. Birlik şirket hakkında cezai kovuşturma başlatıyor.

Ercan inşaatında gayrıyasal işçi çalıştırılmasıyla ilgili cezai kovuşturma başlatılıyor
banner151 banner143

İsmail VOLKAN

İnşaat için geçtiğimiz yıl açılan ihalede yer alan yerli müteahhit çalıştırma zorunluluğu nedeniyle, ilgili şirkete müteahhitlik izni verilmediği, buna rağmen Türkiye’den işçi getirtip çalıştırması tepkiye neden oldu.

Şirketin, geçtiğimiz hafta Türkiye’den getirttiği 75 işçiye Çalışma Bakanlığı tarafından çalışma izni çıkartıldığı ve bu işçilerin havalimanı inşaatında çalıştırıldığı İnşaat Encümeni kontrol ekibi tarafından tespit edildi.

Gürcafer, müteahhitlik yapma izni için şirketin geçtiğimiz yıl başvurduğunu ancak, iznin verilmediğini belirtti.

Meselenin ciddi olduğunu ve cezai yaptırımının da ağır olduğunu söyleyen Gürcafer, işletme sahibinin üç yıla kadar hapsinin söz konusu olabileceğini kaydetti.

“Bakan gözden kaçmış olabilir dedi”

İnşaat Encümeni kontrol ekiplerinin dün gerçekleştirdiği kontrol ile ortaya çıkan bu durumun kabul edilemez olduğunu söyleyen Gürcafer, konunun ilgili makamlara aktarıldığını ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner’in konuyla ilgili bilgisi olduğunu anlatan Cafer Gürcafer, bakanın kendilerine yaptığı açıklamada, “İzinlerden haberdarım ancak, ne amaçlı getirildiklerini bilmiyorum. Gözden kaçmış olabilir” dediğini söyledi.

“İşçiler, demir, kalıp ve beton işleri yapıyor”

Gürcafer, yönetim kurulunun pazartesi günü toplanarak, konuyla ilgili gerekli çalışmaları başlatacaklarını kaydetti.

İnşaatta saptanan işçilerin demir, kalıp ve beton işlerini yaptıklarının tespit edildiğini belirten Gürcafer, çalışmalarına izin vermeyeceklerini vurguladı.

Saner: Gerekli olması halinde müdahale edilecek

Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, ortaya çıkan durumla ilgili net bir bilgisi olmadığını kaydetti.

Saner, İnşaat Encümeni kontrol ekiplerinin tespitinin ardından gerekli olması halinde konuya müdahale edeceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2017, 10:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104