banner6

Ercan'da laptop yasağı kaldırıldı

banner37

İngiltere, Ercan Havalimanı’ndan kalkıp Türkiye üzerinden ülkeye aktarmalı ulaşan uçuşlardaki elektronik cihaz yasağını kaldırdığını açıkladı

Ercan'da laptop yasağı kaldırıldı
banner99

Kerem HASAN/ Gözde ÖZ

Ercan Havalimanı’ndan Türkiye’ye giden İngiltere bağlantılı uçuşlarda kabinde normal cep telefonlarından büyük cep telefonu, laptop ve tablet taşıyan yolculara getirilen yasak, 28 Temmuz 2017 tarihinde kaldırıldı ancak Ercan’da eski uygulama devam ediyor.

KKTC’den İngiltere’ye giden vatandaşlar, yasağın devam etmesine tepki göstererek, “Yasağın kalktığından buradaki yetkililerin haberi yok mu?” diye sordu.

Yasak Mart 2017’de gelmişti

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı mart ayında yaptığı açıklamayla, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), ardından Türkiye’ye uçuşlarda elektronik cihaz yasağı koyan ikinci ülke olmuştu. Bakanlığın açıklamasında, “Havacılık endüstrisi ve uluslararası ortaklarla çalıştıktan sonra zorlu ek güvenlik önlemlerine karar verdik” denilmişti.

Açıklamada, diğer havayolları şirketleri üzerindeki kısıtlamaların ise, İngiltere hükümetinin havayollarına güvenli ve orantılı alternatif tedbirler almasının ardından ileriki günlerde kaldırılacağı belirtildi.

Türkiye’nin de içinde yer aldığı 6 ülke için martta yürürlüğe konulan elektronik cihaz yasağı, iPhone Plus, Samsung Galaxy 7 Edge, Samsung Galaxy Note 3, LG G3 or Sony Xperia Z2 gibi ürünlerden daha büyük olan cep telefonlarını kapsıyordu.

Kuzey Kıbrıs’tan kalkarak, İstanbul’daki Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları üzerinden İngiltere’ye uçuş gerçekleştiren Türk Hava Yolları ile Pegasus Hava Yolları’nın, Ercan’dan aldığı yolcuların yanlarında taşıdıkları elektronik eşyaları kabinlere götürebilecekleri açıklandı.

Yasağın kalkmasına ne dediler?

KKTC’nin Pegasus Havayolları’nı temsil eden XP Travel Yöneticisi Zeki Ziya, Cyprus Today gazetesine konuştu. Ercan’dan yapılan uçuşlara yönelik cihaz yasağının kaldırılması hakkında geçtiğimiz perşembe günü bilgilendirildiğini söyleyen Ziya, “Bu hem müşterilerimiz hem de Ercan Havalimanı için mükemmel bir haber” ifadelerini kullandı.

KKTC Atlas Global temsilcisi Yunus Öz ise, İngiliz Sivil Havacılık Kurumu’ndan havayollarına gönderilen mektupta laptop yasağından muaf tutulduklarına yönelik bilgilerin yer aldığını ve önceki gün yapılan uçuşlardan itibaren yasağın kaldırıldığını kaydetti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın sözcüsü, uçuşlardaki yasakların kaldırılmasından memnun olduklarını dile getirdi.

“Kuzey Kıbrıs, güvenli bir turizm bölgesi” diyen sözcü, “Elektronik cihaz yasağının kaldırılması turizm açısından oldukça önemli bir gelişme ve Ercan Havalimanı’nı kullanmak isteyenler için de teşvik edici” değerlendirmesinde bulundu.

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun da, “Turizm sezonunun doruk noktasına ulaştığı bu dönemde böyle bir karar alınması şahane bir gelişme ve bu karar Ercan’ı kullanan binlerce turisti olumlu yönde etkileyecek. Bu tarz yasaklar, o ülkenin güvenilirliğini de zedeliyor” şeklinde konuştu.

Yolcular tepkili

İngiltere Hükümeti, 28 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla laptop, tablet ve bir takım elektronik cihazlara konulan yasağın kaldırıldığını açıklamasına rağmen Ercan’da yasağın devam edilmesini eleştirdi.

Vatandaşlar, “KKTC yetkilileri İngiltere Hükümeti’nin açıklamasından habersiz mi” diye sordu. Ercan’da halen yolcularının kabin içerisine söz konusu cihazları götürmesine izin verilmemesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Vatandaşlar, Ercan-İngiltere yolcularının verdiği bilgiye göre, görevliler yolcuların laptop, tablet gibi cihazlarını kabine alınmasına izin vermiyor ve söz konusu elektronik cihazları valize koyduruyor.

British Airways kararı tanımadığını duyurdu

Öte yandan British Airways (İngiliz Havayolları) web sitesinde yapmış olduğu açıklamada İngiliz Hükümeti’nin söz konusu ülkelerden İngiltere’ye uçuş yapan yolculara yönelik bir süre önce almış olduğu kararı yani “yasakları kaldırma kararını” tanımadığını açıkladı.

British Airways sayfasında yapılan açıklamada, İngiliz Hükümeti’nin aldığı karara rağmen Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün, Lübnan ve Tunus ülkelerinden İngiltere’ye British Airways ile uçuş yapacak olan yolcuların uçak kabinine laptop, tablet gibi daha önceden yasaklanmış olan tüm elektronik cihazların konulmasına izin verilmeyeceğini duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2017, 08:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104