Ercan'daki VIP salonlarını kullanacaklarda değişiklik

banner37

Bakanlar Kurulu, Ercan Havalimanı’nda VIP Şeref Salonu, Beyaz Salon ve Siyah Salonu kullanma hakkına sahip makamlarda değişikliğe gitti

Ercan'daki VIP salonlarını kullanacaklarda değişiklik
banner87

Bakanlar Kurulu, almış olduğu yeni kararla Ercan Havalimanı’nda VIP Şeref Salonu ve Beyaz Salonu kullanma hakkına sahip makamlarda değişikliğe gitti.

Kurul, K-(I) 161-2013 sayılı ve 16 Temmuz 2013 tarihli karara ekleme yaptı ve karar 3 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı.

Değişikliklere göre, VIP Şeref Salonu’nda Cumhuriyet Meclisi eski başkanları, eski başbakan, Yüksek Mahkeme eski başkanları eklendi.

VIP Beyaz Salona ise, Sayıştay üyeleri, Kamu Hizmeti Komisyonu üyeleri, Cumhuriyet Meclisi Genel Sekreterleri eklendi.

Liste şöyle

“Ercan Havalimanı’ndaki VIP Binasının Kullanımına İlişkin Esaslar” başlığı altında Resmi Gazete’de yer alan kararda, “Ercan Havalimanı’ndaki VIP salonları, aşağıdaki esaslarda hizmete sunulur” denilerek şu sıralama yapıldı:

“1. VIP (Very Important Person) salonları:

A: Şeref salonu

Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı, Başbakan, Yüksek Mahkeme Başkanı, Eski Cumhurbaşkanları, TC Büyükelçisi, KTBK Komutanı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı, Ana Muhalefet Partisi Başkanı, Tümen Komutanları Başbakan Yardımcısı, Bakanlar Kurulu üyeleri, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı, Eski Cumhuriyet Meclisi Başkanı, Eski Başbakan, Eski Yüksek Mahkeme Başkanları, Başsavcı, Sayıştay Bşakanı, Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı, Ombusman”

“B: VIP I (Beyaz Salon)

Milletvekilleri, Yüksek Mahkeme Yargıçları, Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı (General ise), Tugay

Komutanı (General ise), Eski Bakanlar, Başsavcı Yardımcısı, Sayıştay Üyeleri, Kamu Hizmeti Komisyonu Üyeleri, Emekli Generaller, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı, Cumhuriyet Meclisi Genel Sekreterleri, Başbakanlık Müsteşarları, Başbakan Yardımcılığı Müsteşarı, Bakanlık Sırasına Göre Müsteşarlar, Genel Sekreterler ve Genel Koordinatörler, TC Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı

C: Siyah Salon

KTBK Komutanlığı Kurmay Başkanı, Güvenlik Kuvvetleri Kurmay Başkanı, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı, Polis Genel Müdürü, Başbakanlık Denetleme Kurulu Başkanı, Genel Müdürler, Kaymakamlar, YÖDAK Başkanı ve Üyeleri, Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı, Rektörler, Merkez Bankası Başkanı, Belediye Başkanları, Büyükelçi ve Temsilciler, KKTC’de Görevli diplomatik misyon şefleri, müsteşarları, müşavirleri ve meslek memurları Yargıçlar, Savcılar, Din İşleri Dairesi Başkanı, Eski Başsavcılar, Eski Sayıştay Başkanları, Eski Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanları, Eski Ombudsmanlar, Eski Milletvekilleri, Eski Yüksek Mahkeme Yargıçları, Emekli Büyükelçiler ve Emekli Temsilciler, Emekli Müsteşarlar

Kurallar:

Resmi Gazete’de yer alan kararda belirtilen diğer maddeler ise şöyle:

“(i) Havalimanındaki VIP Salonlarına giriş-çıkış izni Protokol Müdürlüğünce belirlenir ve bu izin doğrultusunda giriş çıkışların kontrolü Ercan VIP birimindeki Polis Genel Müdürlüğü ve Sivil Havacılık Dairesi sorumluluğundadır.

(ii) Resmi görevli olarak yurtdışına giden kamu görevlileri ile ziyaret nedenine ve heyetin düzeyine göre yurt dışından resmi davetli olarak gelen zevat.
   (iii) Şeref salonunu kullanma hakkına sahip zevatın eşi aynı haktan yararlanır

(iv) Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı, Başbakan, Yüksek Mahkeme Başkanı, TC Büyükelçisi, KTBK Komutanı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı’nın çocukları VIP Beyaz salonu kullanma hakkına sahiptir.

(v) Beyaz Salon v Siyah Salonları kullanma hakkına sahip zevatın eşi ve çocukları ancak makam sahiplerinin refakatinde seyahat etmeleri halinde bu salondan istifade etmeleri mümkün olacaktır.

(vi) Yukarıda belirtilen VIP salonlarını kullanan zevatın yurtdışından gelen karşıtları da aynı haktan yararlanır.

(vii) Herhangi bir yüz kızartıcı suçtan hüküm giyen veya yargılanması devam edenler VIP salonlarını kullanamazlar.

(viii) VIP binasına görev yapmak üzere alınan basın mensuplarının sarı basın kartı hamili olmaları, belirlenen anlarda çalışmaları, apron önündeki kırmızı çizgiyi aşmamaları ve aprona ancak izin verilmesi halinde çıkmaları gerekir.

(ix) VIP salonlarının kullanımına ilişkin bildirimler uçuştan en az 24 saat önceden yazılı olarak Protokol Müdürlüğü’ne yapılır.

(x) VIP salonlarını kullanma hakkına sahip makam sahiplerinin resmi ziyaretler haricindeki ziyaretlerde, izdiham yaratılmaması ve güvenliğin tam olarak sağlanabilmesi için listelerde belirtilen zevatı karşılama veya uğurlamaya gelenler VIP binasına alınmayacaktır.

(xi) Uluslararası Sivil Havacılık kurallar gereği her türlü silahın ve bunlara ait mühimmatın yolcu kabininde bagaj olarak taşınması yasaklanmış olduğundan, tüm salonlardan istifade edenler; hem kanun gereği hem de güvenlik tedbirleri olarak beraberinde taşıdıkları silahlarını gittikleri havaalanlarında tekrar kendilerine geri iade edilmek üzere ilgili yetkililere teslim edecektir.

(xii) VIP binasına giriş ve çıkış yapanların kaydı Sivil Havacılık Dairesi Memurları tarafından tutulur.

(xiii) VIP Salonlarını kullanan Zevat, Ercan VIP memurlarının uçağa biniş çağrısı dışında hiçbir şekilde aprona çıkamaz. Apron güvenliğini sağlamak Polis Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğundadır.

(xiv) VIP Salonlarını kullanma hakkına sahip kişiler, kıyafetine özen göstermek zorundadır. (şort, terlik vb. kıyafetlerle VIP salonlarına giriş yapılamaz.

(xv) VIP salonlarını kullanabilen zevatın listesi salonların girişinde asılı bulunur.

(xvi) Polis Genel Müdürlüğü, VIP binasında 24 saat Muhaceret ve Güvenlik memuru bulundurmakla sorumludur.

(xvii) VIP Salonları kullanım hakkına sahip makamların eş ve çocukları dışında, özellikle sağlık nedenleri gibi istisnai hallerde makam beraberlerinde seyahat edecek olan birinci derece refakatçinin VIP salonlarından faydalanması Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Protokol Müdürlüğü’nün iznine tabidir.

(xviii) Söz konusu salonlardan istifade etme hakkına sahip zevatların VIP hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde ifa edilebilmesi için yukarıda belirtilen hususlara riayet etmeleri zorunludur.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2018, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER