Ercan'dan girdiler, vizeleri dolunca 'kaçak' oldular

banner37

Gazimağusa’da polis, Tuzla’daki bir sitede ülkede izinsiz ikamet eden 8 Bangladeşli’yi gözaltına aldı. Mahkemeye çıkartılan Bangladeşliler aleyhine, 2’şer günlük tutukluluk emri temin edildi

banner87
Ercan'dan girdiler, vizeleri  dolunca 'kaçak' oldular
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ) ile Adli Şube ekipleri, aldığı ihbar doğrultusunda, Tuzla’daki Turan Kaynak isimli sitedeki bir eve baskın düzenledi.

Baskın sonucu, ülkede izinsiz ikamet eden 8 erkek Bangladeşli gözaltına alındı. Zanlılar, dün öğle saatlerinde, mahkemeye çıkarılarak, aleyhlerine tahkikat amaçlı 2’şer gün tutukluluk emri temin edildi.

Yapılan soruşturma ve araştırmada, Bangladeşlilerin, ülkeye Ercan Havalimanı’ndan giriş yaptıklarını ve vize sürelerinin dolduğunun tespit edildiği belirtildi.

Polis zanlılara ait herhangi bir kimlik bilgisine ulaşamadı. Mahkeme söz alan zanlılar ise, pasaport ve kimliklerinin, kendilerine ön izin çıkartacak olan ve ismini bilmedikleri patronlarına verdiklerini beyan etti.

Bir evde kalıyorlardı

Dünkü tutukluluk duruşmasında, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli meselenin tahkikat sorumlusu Cansel Mimar, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen’in sorularını yanıtladı.

Tanık polis Cansel Mimar, 11 Haziran 2018’de aldıkları bilgi ışığında, Tuzla’daki Turan Kaynak Sitesi’nde CÖŞ ekipleriyle birlikte arama yaptıklarını belirterek, konu evde izinsiz ikamet eden 8 erkek Bangladeşli’yi tutukladıklarını anlattı.

Bangladeşlilerin polise, kendilerini tanımlayan pasaport ve kimlik kartı ibraz edemediğini belirten Cansel Mimar, zanlıların beyanları doğrultusunda isim ve doğum tarihlerine göre araştırma yaptığını, adı edilenlerin KKTC’ye Ercan Havalimanı’ndan giriş yaptığını, vize sürelerinin de dolduğunu tespit ettiğini söyledi.

Mimar, henüz yeni başlattığı soruşturmasını salimen yürütebilmek ve zanlıların ülkedeki statülerini araştırmak için mahkemeden süre talep etti.

Söz alan zanlılar, pasaport ve kimliklerinin, kendilerine ön izin çıkartacak ismini bilmedikleri patronlarına verdiklerini beyan etti.

Yargıç, huzurundaki beyanları değerlendirerek, zanlıların 2’şer gün poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75