banner6

Ercan'ı Türkiye'nin  iç hattı gibi görüyoruz

banner37

Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslı Türkler Birliği, İngiltere Ulaştırma Bakanı’nın mektuplarına yanıt verdiğini açıkladı.

Ercan'ı Türkiye'nin  iç hattı gibi görüyoruz
banner99

Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslı Türkler Birliği (ATCA), İngiltere Ulaştırma Bakanı Chris Grayling’in, Pegasus Havayolları konusu ile ilgili olarak kendisine gönderdikleri protesto mektubuna yanıt verdiğini açıkladı.

Mektupta, İngiltere’nin Ercan Havalimanı’nı Türkiye’nin bir ‘iç hattı’ olarak gördüğü belirtildi.

İngiltere hükümetinin tarihte ilk kez, Ercan Havalimanı’ndan Londra’ya giden uçaktaki yolcuların, Türkiye’deki bir havalimanında “touch down” sırasında uçaktan indirilmeleri ve tekrar güvenlikten geçirilmeleri isteğine karşı yazdıkları mektuba yanıt aldıklarını açıklayan ve yanıt mektubunu basına da dağıtan ATCA KKTC Temsilcisi Kerem Hasan, yanıtla ilgili bilgiler verdi, değerlendirmeler yaptı.

“Konuyu şu an hukukçularımızla ve diğer Kıbrıs Türk ve yabancı derneklerle istişare ediyoruz. Sn Ulaştırma Bakanı, konunun ‘teknik’ ve ‘güvenlik nedenlerinden’ dolayı alındığını, bu uygulamanın ‘elektronik cihazlar’ ile ilgili İngiltere Hükümetinin Mart 2017 kararındaki ‘laptop yasağı’ olarak bildiğimiz kararın neticesi olduğunu bildirmiştir” diyen Hasan, her şeyden önce, İngiltere olarak Ercan Havalimanını Türkiye’nin bir ‘iç hattı’ olarak gördüklerinin, resmi olarak ilk kez bir Bakan tarafından söylendiğini kaydetti.

Kerem Hasan, Bakanın ayrıca, kararlarının, ‘Türkiye İç Hatlarından İstanbul Havalimanına giden uçuşlar’ için geçerli olduğunu ifade ettiğini aktararak, şunları dile getirdi:

“ATCA olarak, güvenlik konusunda çok hassas olmamıza rağmen, bu uygulamanın, ne kadar da güvenlik ile ilgili olduğu gösterilse de, gerçekte siyasi bir sonuç olduğu ve Kıbrıs Türküne karşı yapılan bir ayrımcılığın neticesi olarak gördüğümüzü kamuoyuna bildirmek isteriz. Bu kararın değil, senelerdir verilen sözlerin yerine getirilmesi ve doğrudan uçuşların başlamasını bekliyorduk. Bu kararın, netice olarak Kıbrıs Türklerine yeni bir tecrit getirdiği, ekonomimize zarar getireceği ortadadır.

Sn Bakan mektubunda, Kuzey Kıbrıs’a doğrudan uçuşlarla ilgili yazdıklarımıza hiç bir cevap vermemiştir. Ayrıca, Şubat 2017’de İngiliz Yüksek Mahkeme emsal kararı İngiltere’nin Kıbrıs Türk polisi ile işbirliği yapmasına ‘hiç bir iç hukuk maddesi engeli yoktur” şeklindeki kararı göz ardı edilmiştir.

Son günlerde, maalesef bir İngiliz milletvekili adayının bu karar İngiltere Hükümetinin değil Pegasus Havayollarının kendi kararları olduğunu iddia etmesi gerçeği yansıtmadığı gibi, bizlere gönderilmiş olan Ulaştırma Bakanının mektubunun da bunu kanıtladığını belirtmek isteriz.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2017, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104