banner6

Erdoğan: Biz sonsuza dek Kıbrıs'tayız! TC'nin olmadığı garantörlüğü beklemeyin

banner37

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kıbrıs Sorunu ve Cenevre Müzakereleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan: Biz sonsuza dek Kıbrıs'tayız! TC'nin olmadığı garantörlüğü beklemeyin
banner150 banner151 banner143

Erdoğan açıklamasında, Kıbrıs Türk tarafının yoğun bir çalışma içinde olduğunu ancak Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın halen farklı beklenti içinde olduklarını belirterek, “garantiler noktasında Türkiye’nin olmadığı bir garantörlüğü asla beklemeyin. Biz ilanihaye (sonsuza dek) oradayız!” dedi.

Erdoğan Türk askerinin Kıbrıs’tan çekilmesinin de söz konusu olmadığını ifade ederek, Maraş’ın açılmasıyla ilgili olarak da Erenköy-Güzelyurt arası bağlanıp açılması şartıyla Maraş’ın açılabileceğini söyledi.

“Karpaz’ın bırakılması söz konusu değil”

Erdoğan şunları kaydetti:

“Eğer Maraş’ı tamamen halkın istifadesine sunmak isterseniz, Erenköy’le Güzelyurt arası birleştirilsin ve KKTC’ye bırakılsın. Açık Maraş – Kapalı Maraş da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne bırakılır. Karpaz bize bırakılsın söz konusu olamaz! Bunu da temsilci arkadaşlar söylediler. Sahil şeridi tartışmaları bitmiş şeyler! Artık Annan Planı’nın geçerliliği yok.”

Dönüşümlü Başkanlık konusuyla ilgili olarak ise Erdoğan, 1 dönem Kıbrıs Türk, 4 dönem Kıbrıs Rum başkanlığının olamayacağını, adil olanın 1 dönem Kıbrıs Türk, 2 dönem Kıbrıs Rum başkanlığının olduğunu belirtti.

Erdoğan, “temennim odur ki bir anlaşma temin edilir ve adım atılır” diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2017, 14:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110