banner6

Erdoğan: Kıb-Tek El-Sen'in çiftliği değildir

banner37

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, El-Sen yönetiminin ancak kendilerinin izniyle görev değişikliği yapılabileceği iddiasının kesinlikle doğruları yansıtmadığını belirtti.

Erdoğan: Kıb-Tek El-Sen'in çiftliği değildir
banner151

Erdoğan, El-Sen’in Kurum içerisinde karşılıklı görüşmelerle çözülebilecek konular için greve gitmesi ve faturasını gününde ödeyen, ödemediğinde hemen elektriği kesilen halka mağduriyet yaşatarak bu hizmetten mahsur bırakmasının kabul edilebilir olmadığını kaydetti.

Erdoğan, “Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, El-Sen’in sürekli ifade ettiği gibi siyasilerin çiftliği değildir. Ancak kurumun bekasını hiçe sayarak yandaşlarına statü ve çıkar sağlamaktan ve siyasi pozisyon elde etmekten başka gayesi olmayan El-Sen’in çiftliği hiç değildir” dedi.

Kıb-Tek Genel Müdürü Gürcan Erdoğan yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda örgütlü El-Sen’in almış olduğu grev kararı ile ilgili sendika başkanı Umut Öksüzoğlu’nun öne sürdüğü gerekçelerin bilerek ve isteyerek eksik ve yanlış aktarılması üzerine Kurum ile sendika arasında karşılıklı anlayış ile çözülmesi kesinlikle mümkün olan anlaşmazlığın gerçek nedenlerini kamuoyuna açıklama gereği hasıl olduğunu söyledi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Önceki yönetim tarafından münhalsiz işçi statüsünde istihdam edilen bir işçinin Satın Alma Şubesi’nde çalışmasını, hiçbir mali yükümlülüğü olmamasından dolayı uygun görmeyen yönetim,  söz konusu kişinin görev yerini Bölge Amirliği’ndeki Arşiv Bölümü olarak değiştirdi. Aynı şekilde sorunlu bir hamilelik dönemi geçiren bir kadın personelin yerine santral bölümünde çalışan bir başka personelin yerleştirilmesi kararı alındı.”

Gürcan Erdoğan, bunlara benzer görev yeri değiştirme kararlarının toplu sözleşme gereği sendikaya bilgi verilerek yapıldığını ancak sendika yönetiminin iddia ettiği gibi kendilerinin izniyle görev değişikliği yapılabileceği iddiasının kesinlikle doğruları yansıtmadığını kaydetti.

Erdoğan, Kıb-Tek Yönetimi’nin daha önce de gerekli gördüğü zaman defalarca personelinin görev yerini değiştirdiğini, ancak sendika başkanın yandaşları olan personelin görev yeri değişikliği söz konusu olunca işi Elektrik Kurumu’nu durma noktasına getirecek bir grev kararı uygulamaya konmuş olmasının manidar olduğunu savundu.

Erdoğan, “Daha önceki yer değiştirmelere ses çıkarmayan sendikanın yönetimimizin aldığı son karar sonrası grev kararı almasının ardındaki nedenlerini kamuoyu ve bizlerden çok, Kıb-Tek’in her bölümde fedakarca görev yapan personeli sorgulamalıdır kanısındayız” ifadesini kullandı.

Sendikanın bir diğer iddiasının, geçici personelin kadrolanması konusunun ise yine geçmiş yönetimin işçi olarak münhalsiz bir şekilde işe aldığı ancak memurluk görevi veren 13 personelle ilgili olduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kurumun söz konusu personeli işçi kadrolarında kadrolayıp, memur olarak çalıştıramayacağı gibi, işçi kadrolarını işçi olmayan kişilerle doldurup, kurumun ihtiyacı bulunan işçilerin yapacağı işlerin yapılamaması sorunu ile karşı karşıyadır. Sendikanın gözü önünde eski yönetim tarafından yaratılan bu anomali, ne yazık ki hiçbir şekilde sendika tarafından itiraz görmemesi de düşündürücüdür.”

Kurumumuz tüm çalışanlarının her türlü sosyal haklarını korumakta

Gürcan Erdoğan, sendikanın grev gerekçelerinden biri olarak öne sürdüğü kıyafet konusunda ise ihale yasasındaki değişiklikler ve yeni personel istihdamı neticesinde ölçülerinin yeniden alınması gibi nedenlerle bir süre gecikme yaşandığını söyledi.

Erdoğan, “Ancak esas sebep, İş Güvenliği Uygulama Esaslarının Güncellenmesi Yönetim Kurulunca onaylanmasından sonra ihaleye çıkılan ve elektrikte çalışacak personelin giyeceği kıyafetlerin güncellenen standartlara uygun olmayacağı nedeniyle ihaleyi iptal etmek durumunda kalındı” ifadelerini kullandı.

Gerekli düzenlemenin yapılması için İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının çalışmakta olduğunu ve en yakın zamanda güncel iş sağlığı ve güvenliği standartlarına uygun iş elbiselerinin çalışanlara temin edileceğini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Şu ana kadar görev başında kaybedilen 8 Kıb-Tek çalışanının sayısının 9 olmaması için en güvenlikli iş elbislerini temin için çalıştığımız bilindiği halde, sendikanın yitirdiğimiz arkadaşlarımız üzerinden siyaset yapmaya çalışması da ayrı bir çirkinliktir”

 “Kurumumuz tüm çalışanlarının her türlü sosyal haklarını korumakta, yatırımlarını gününde yapmakta, kazanılmış tüm haklarını gününde ödemektedir” diyen Erdoğan, kurum yapısal iyileştirme yanında gerek Yüksek Gerilim İletim Hatları gerekse Trafo Merkezleri yapımlarını da devam ettirdiğini, iletim ve dağıtım şebekesini halka kesintisiz elektrik enerjisi vermek adına güçlendirdiğini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 16:31
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104