Erdoğan KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde

banner37

Erdoğan KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde
banner99

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki kalabalık bir heyet 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı ve aynı zamanda Kurban Bayramı’nı katılmak üzere ülkemize geldi. Erdoğan, Ercan Havalimanı’nda düzenlenen karşılama töreninin ardından Cumhuriyet Meclisi’ne geldi. Gelmeden önce Cumhuriyet Meclisi’nden müjde vereceğim diyen Erdoğan, canlı yayında açıklamalarda bulundu.

İlk olarak Cumhuriyet Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu, meclis oturumunu açarak yoklama aldı. Meclis oturumuna CTP ve TDP vekilleri hariç tüm vekiller katıldı. Nisabın sağlanmasının ardından Meclis Oturumu açıldı.

Cumhuriyet Meclisi Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu, meclisin bugünkü olağanüstü oturumunun nedenini Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması olduğunu ifade ederek, ülkemize gelen Recep Tayyip Erdoğan ve eşine ve aynı zamanda ülkemize gelen heyetine “Hoşgeldiniz” dedi.

banner134
TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün bizim için çok ama çok anlamlı bir gün.” Diyerek başladığı konuşmasına 20 Temmuz Barış harekatının 47. Yıl dönümünde sizlerle Cumhuriyet Meclisi çatısı altında bulunmamın heyecanı içindeyim.” Diyerek devam etti. Erdoğan; “Bugün ve yarın gerçekleşecek programla hem bayram sevinci hem 20 Temmuz Barış ve Özgürlük bayramına ortak olacağız” dedi. Vereceği müjdelerin hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, “Bu meclis sergilediği dayanışmayla Kıbrıs Türküne umut aşılamıştır” dedi. Yaşanan sıkıntılara rağmen haklı davasında inancın yitirilmediğine vurgu yapan Erdoğan Kıbrıs türkünün hakkına hukukuna sahip çıkan Meclis üyelerien teşekkür ediyorum” dedi. Erdoğan aynı zamanda hayatta olmayan ve Meclis’te hizmet verenlere de rahmet diledi.

Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti; KKTC’nin her karışında bir şehit yatıyor. Gencecik evlatlarımızın fedakarlıklarıyla bugüne geldik. Son yarım asırda marurz bırakıldığımız ihanete, çifte standartta rağmen pes etmedik. Zulüm karşısında susunlardan olmadık. Hakka inandık, halka yaslandık… Kıbrıs Türkü’nü yok wedeceklerini sananalar karşılarında Kıbrıs Türkü’nün çelikten mücadelesini buldular. Bir kez daha adaya özgürlük ve barışı geitren Mehmetçiklerimizi rahmetle yad ediyorum.

Birlik ve beraberlik konusunda da mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrılık oklarına izin verilmemesi gerektiğini dile getirdi. Farklı görüşler ve fikirlerin demokrasinin güzelliğini yansıttığının altını çizen Erdoğan “Ancak KKTC’nin birli ve bütünlüğü esastır” dedi. Yapılan her türlü adımda KKTC’nin yanında olacaklarını söyleyerek “Her ne kadar ABD’de birileri bu durumdan rahatsız olsa da biz desteklerimize devam edeceğiz” dedi.

Birlik ve beraberlik konusunda da mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrılık oklarına izin verilmemesi gerektiğini dile getirdi. Farklı görüşler ve fikirlerin demokrasinin güzelliğini yansıttığının altını çizen Erdoğan “Ancak KKTC’nin birli ve bütünlüğü esastır” dedi. Yapılan her türlü adımda KKTC’nin yanında olacaklarını söyleyerek “Her ne kadar ABD’de birileri bu durumdan rahatsız olsa da biz desteklerimize devam edeceğiz” dedi. “Adada kimin işgalci olduğunu biz iyi biliyoruz” diyen Erdoğan Rumların, “Türkleri hiçbir zaman eşit ortak olarak görmemiştir” dedi. 20 Temmuz Barış Herakatı’nın Kıbrıslı Türklerin yalnız olmadığını gösterdiğini dile getiren Erdoğan o günden beridir de barış ve çözüm odaklı çabalar sergilediklerini ifade etti. Tarih boyunca edinilen tecrübelerin karşı tarafın çözümden ne kadar uzak olduğunu gördüklerini dile getiren Erdoğan, Avrupa Birliği’nin de sözünde durmadığını hatırlattı. Federasyon modelini savunuyor gibi görünerek çözümsüzlüğü devam ettiren bir karşı tarafın olduğuna vurgu yapan Erdoğan “Artık bir 50 yıl daha bekleyecek zamanımız yoktur” dedi.

Doğu Akdeniz’deki müktesap haklarımızı koruduğumuz gibi kendi haklarımızı da korumaya devam edeceğiz diyen Erdoğan bütün bunları hak hukuk çerçevesinde yapacıklarını dile getirdi. KKTC’nin ne doğru dürüst bir Cumhurbaşkanlığı bir binası var ne de parlemento binası var. Cumhurbaşkanlığının külliyesiyle ilgili çalışmalar bitti inşaasına da inşallah başlıyoruz. Metehan bölgesinde 500 dönüm araziyi tahsis ettik. Bir de gerçekten muhteşem bir millet bahçeisine de orada yapalım, birleştirelim. Devlet olmanın ifadesi budur. Bunu inşallah projeyi hayata geçirmek suretiyle nasıl bir KKTC olduğunu dünya görecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2021, 18:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75