Erenköy açıklarında gerginlik yaşanmadı

banner37

Kıbrıs Rum Ortak Kurtarma Koordinasyon Merkezi, Erenköy açıklarında meydana gelen olayla ilgili gerilim yaşanmadığını duyurdu.

Erenköy açıklarında gerginlik yaşanmadı
banner99

Erenköy açıklarında bir sandalın kaybolduktan sonra SOS vermesi üzerine Kıbrıs Rum sahil güvenlik botları denize açılmıştı.

Karasularında meydana gelen veya gelebilecek sınır ihlallerine karşı Kıbrıs Türk tarafının harekete geçmesi de "normal prosedür" olarak değerlendirildi.

Güney Kıbrıs'taki kaynaklar, botun Pomos açıklarında kaybolduğunu ve cumartesinden beridir arama çalışmaları yapıldığını aktardı.

banner134
Ortak Kurtarma Koordinasyon Merkezi konuyla ilgili yaptığı açıklamada arama klurtarma çalışmalarının Pirgo bölgesine kaydığını belirtirken, "Türk helikopterleri her zamanki gibi sahil güvenlik botlarının üzerinden uçarak bölgeyi terk ettiler. Herhangi bir gerginlik yok" ifadelerini kullandı.

GKK'dan açıklama

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) arama-kurtarma unsurları, Kıbrıslı Rumların bir ceset bulmasının ardından,Erenköy bölgesi yakınında, KKTC karasuları dahilinde mülteci akışı şüphesi üzerine arama-kurtarma faaliyeti gerçekleştirdi.

GKK Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, dün Erenköy bölgesinin batısında bulunan Paşayammu bölgesinde Rum sahil güvenlik botları tarafından kimliği belirsiz bir ceset bulundu.  Mülteci akışı şüphesi nedeniyle  bölgede güney Kıbrıs tarafından arama- kurtarma faaliyeti başlatıldı.

Arama-kurtarma faaliyetinin Erenköy bölgesi yakınında olması nedeniyle, KKTC karasuları dâhilinde, GKK arama-kurtarma unsurlarınca, 2 sahil güvenlik botu ve 2 helikopter ile arama-kurtarma faaliyeti icra edildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2017, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75