Erenköy direnişi ve şehitleri bugün anılıyor

banner37

Erenköy direnişi ve  şehitleri bugün anılıyor

Kıbrıslı Türklerin Rumlara karşı verdiği varoluş mücadelesin mihenk taşlarından Erenköy direnişi ve direniş sırasında şehit düşenler, bugün Erenköy’de düzenlenecek törenle anılacak.

Erenköy direnişinin 54. yıldönümü çerçevesinde düzenlenecek anma töreni, Erenköy Şehitliği’nde yer alacak. Tören saat 10.00’da, çelenklerin protokol sırasına göre Şehitler Anıtı’na sunulmasıyla başlayacak.

Saygı duruşu ve saygı atışının ardından bayraklar İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilecek.

Şehitlik Özel Defteri’nin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan tarafından imzalanmasının ardından konuşmalara geçilecek.

Tören, şehitliğin ve Erenköy Mücahitler Müzesi’nin ziyaret edilmesiyle sona erecek.

Erenköy şehitleri için Mevlit okutulacak

Bugün 8 Ağustos Şanlı Erenköy Direnişi’nin 54. yıldönümü... Direnişte şehit düşenler için 10 Ağustos’ta Mevlid-i Şerif okutulacak.

Şehitlerin hayatta olan silah arkadaşları adına Gürsel İnsel tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, 10 Ağustos günü Lefkoşa ve diğer merkez camilerde Cuma Namazı’ndan sonra Mevlid-i Şerif okutulacak.

Töre: Kaybedilen canlarımız belleklerimizde canlı canlı yaşıyor

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre,  “Şanlı Erenköy direnişinin ve 2. Mutlu Barış Harekâtının yıldönümüne yaklaştığımız bugünlerde, kaybedilen canlarımız, belleklerimizde canlı canlı yaşıyor” dedi.

Töre, yaptığı yazılı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bu acılar toplumsal yaşamımızda ve özellikle Taşkentlilerde derin izler bırakmıştır. Şehitlerimize ve ailelerine olan sevgi-saygı ve şükranlarımızı ifade ederken Taşkent Kooperatifinde şehit ailelerinin uğradığı mağduriyet, haksızlık, adaletsizlik asla kabul edilemez. Şehit aileleri Taşkent Kooperatifinde mudi olamaz. Kooperatif Mukayyitler Birliği bu konuyu sürüncemede bırakamaz. Merkez Bankası, Bankalar Birliği bu gibi konularda derhal çözüm üretmelidir.”

Mevduatların sigortası bulunduğunu ama denetimlerde ihmal, hata ve kasıt olduğunun anlaşıldığını belirten Töre, soruşturmanın uzayıp uzayıp bitirilmediğini kaydetti.

Töre, “Taşkent ve Erenköy şehitlerini rahmetle anarken ulusal direnişimizde ve varoluş kavgamızda çok önemli yerleri olan şehit ve gazilerimize şükranlarımızı sunarım” dedi.

Özgürgün: İnanç ve kararlılığın zirvesi

Ulusal Birlik Partisi(UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürün, Erenköy Direnişinin inanç ve kararlılığın zirvesi olduğunu söyledi.

Hüseyin Özgürgün, yayımladığı mesajda “8 Ağustos Erenköy Direnişi, Kıbrıs Türk tarihinin varoluş mücadelesinde bir kilometre taşı, yurtseverliğin, yiğitliğin, inanç ve kararlılığın zirvesi olarak gösterilebilecek kahramanlık öyküsüdür” dedi.

Yaklaşık 500 Kıbrıslı Türk gencin Türkiye’de eğitimlerini yarıda bırakarak adaya gelmeleri, köy halkı ile birlikte Rum saldırılarına karşı iki yıl boyunca kahramanca direnmelerinin, Kıbrıs Türk halkının bu coğrafyada verdiği kararlı mücadelenin destanı olduğunu ifade eden Özgürgün, “EOKA’cılar tarafından kuşatılmış, şiddetli saldırılara maruz kalmış Erenköy, imkânsız denecek kadar zorlu bir mücadele sergilemiştir. Vatan topraklarını müdafaa uğruna kendilerinden silah ve sayıca çok üstün bir kuvvet karşısında destan yazan bu gençlerin inanç ve kararlılığı takdirle anılmaktadır, hep anılacaktır” dedi.

Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk halkının yıllar boyu verdiği mücadelede Anavatana olan inanç ve güvenini daima koruduğunu, bunun neticesinde kendi özgür ve bağımsız devletine kavuşmayı başardığını, bu bilinçle devletini daha ileri noktalara taşımaya azimle devam ettiğini kaydetti.

Özgürgün, şehitlere rahmet diledi ve gazileri minnetle andıklarını ifade etti.

Sucuoğlu: Mücadelenin mihenk taşı

Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekili Faiz Sucuoğlu, Erenköy Direnişi dolayısıyla mesaj yayımladı.

Sucuoğlu, mesajında, 8 Ağustos 1964 Şanlı Erenköy Direnişi’nin, Türklük destanının yazıldığı ve tarihe geçen kahraman Türk gençlerinin, bir vatan sevgisi savunmasında gösterdiği fedakârlık, üstün cesaret ve mücadelenin mihenk taşı olduğunu vurguladı.

Sucuoğlu’nun mesajı şöyle:

“8 Ağustos; tahsillerini yarıda bırakıp dış ülkelerden gelen beş yüz Türk gencinin ve orada bulunan iki yüz kadar mücahit ve kadınların, Grivas yönetimindeki beş bin kişilik Rum çapulcularına karşı göğüslerini siper edip, vatan topraklarını Rum postalları altında çiğnetmedikleri, Rumun katliam hevesini boğazında bıraktığı ve ‘Bu topraklar bizim vatanımızdır’ denildiği gündür.

Rum saldırıları sırasında çelik kanatlarını gererek gelen kahraman Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel’in düşmanı bozguna uğratıp, büyük zayiat vermesi sonrasında, uçağının isabet alarak düşürüldüğü ve Rumlar tarafından esir alınarak hunharca şehit edildiğini genç nesillere anlatarak tarihimizi unutturmamak gerekmektedir.

Bu vesile ile canlarını seve seve veren şehitleri rahmetle anarken, gazilerimize ise şükranlarımı sunarım.”

TMT Derneği: Onur ve gururla anıyoruz

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkan Yardımcısı Celal Bayar, Erenköy Direnişi’nin yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı. Bayar mesajında, Kıbrıs Türkü’nün Anadolu’ya açık tek penceresi durumunda olan Erenköy bölgesinin TMT’nin en önemli ikmal merkezi olduğunu, bereketin buradan başlayarak diğer sancaklara buradan ulaştırıldığını kaydetti.

Beyar, “21 Aralık 1963 Kanlı Noel Rum saldırılarının başlaması üzerine vatan, millet ve bayrak aşkıyla dolu Türkiye’deki üniversiteli Türk gençleri diğer bazı kardeşlerimizle birlikte, gruplar halinde Erenköy’e çıkarak vatan savunmasına koştular. Varoluş mücadelemize büyük katkı koymuşlardır” ifadelerini kullandı.

Anavatan’a açılan ikmal kapısını ve sahil şeridini ele geçirmek için Grivas komutasındaki Rum ve Yunan birliklerinin üstün bir kuvvetle bölgeyi kuşatma ve saldırıya geçince; 500 üniversiteli genç Mücahit ile 200 kadar yerli Mücahit’in kahramanca bölgelerini savunduklarını kaydeden Beyar şöyle devam etti.

“Karadan ve denizden ağır silahlarla ve üstün kuvvetle başlatılan düşman saldırıları karşısında 7 Ağustos 1964 akşamı Mansura, Bozdağ, Selçuklu ve Alevkaya mevzi ve birlikleri Erenköy’e çekilmek zorunda kaldı. 8-9 Ağustos’ta düşman son darbeyi vurmak ve buradaki kardeşlerimizi yok etmek için taarruzu hızlandırdı. Ankara’ya son mesajın ulaştırılması üzerine Türk savaş uçakları düşman hedeflerini stratejik noktaları, hücum botlarını bombalayıp birliklerinin büyük bir bölümünü yok etti. Bu arada Cengiz Topel’in uçağı isabet aldı. Paraşütle atlayan, Cengiz Topel esir alındı. Ancak ağır işkence ile şehit edildi”

Anavatan’ın sınırlı da olsa Erenköy’e müdahalesinin Kıbrıs Türk halkının direnişine büyük bir güç ve moral kazandırdığını ve geleceğe daha büyük bir güvenle bakmasını sağladığını belirten Beyar“ Şanlı Erenköy direnişinin 54’üncü yıl dönümünde Erenköy şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizle Şehit Pilot Cengiz Topel’i rahmetle anarız. Kahraman Erenköy gazilerimizden ebediyete göçenleri rahmetle, hayatta olanları sevgi, saygı ve şükranla anarız” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER