banner6

Ergüçlü'den gelecek kuşaklara armağan

banner37

Gazeteci Yazar Süleyman Ergüçlü, Türk askerinin adaya gelişini belgeleyen fotoğraflar ile Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın el yazısı belgelerini Yakın Doğu Üniversitesi Milli Tarih Müzesine bağışladı.

Ergüçlü'den gelecek kuşaklara armağan
banner151 banner143

YDÜ’den yapılan açıklamaya göre, Ergüçlü, YDÜ Kurucu Rektörü Suat Günsel’i ziyaret ederek, Türk askerinin adaya geldiği ilk güne ait fotoğrafların yer aldığı dergi ile 1980’li yıllarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın el yazısıyla yazılmış 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı anılarını anlattığı belgeleri Milli Tarih Müzesi’ne hediye etti.

Türk askerinin 1960 yılında adaya ilk ayak bastığı 16 Ağustos tarihinden sonra yayımlanan ilk Hayat dergisinde kapak konusu olduğu karşılama fotoğraflarları ile Süleyman Ergüçlü’nün gazetecilik yaptığı dönemde Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın el yazısıyla 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’na ilişkin anılarını anlattığı belgeler ile gazetede yayınlanmış şekli Milli Tarih Müzesi’nde korunacak.

Ergüçlü: Gençlerin yararlanabilmesi için

Ziyaret sırasında konuşan Ergüçlü, 1960’lı yılları yaşamayan, gelecekte araştırma yapmak isteyenlerin ve gençlerin yararlanabilmesi için belgeleri Yakın Doğu Üniversitesi Milli Tarih Müzesi’ne bağışladığını söyledi.

Suat Günsel de Ergüçlü’nün böylesine değerli bir hazineyi kütüphaneleri ile paylaşmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Bu değerli eserlerin Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesi’nde hayat bulacağını ifade eden Dr. Suat Günsel, Süleyman Ergüçlü’ye bağışından dolayı teşekkür etti.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 17:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104