Erhan Arıklı: İstersem Cenevre’ye gidebilirim

banner37

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı, Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, Cenevre’ye İnterpol tarafından arandığı için gidemediği yönünde çıkan iddialara cevap verdi.

Erhan Arıklı: İstersem Cenevre’ye gidebilirim
banner8

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı, Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, İnterpol tarafından arandığı için Cenevre’ye gidemediği yönünde ortaya atılan iddialara yanıt verdi.

Güney Kıbrıs’ta yayımlanan bir gazetede yer alan habere göre Arıklı’nın İnterpol tarafından arandığını ve bu yüzden de AB'nin Ekonomi Bakanlığındaki bir projeyi iptal ettiği iddia edilmişti.

Arıklı, sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaparak şunları kaydetti; Türkiyeden gelen en ufak bir eleştiri karşısında derhal "Kıbrıslılık gururu" kabaran ve Türkiyeye en ağır ifadelerle saldıran malum kesim, AB karşısında süt dökmüş kedi gibi suskun.

"Düşmanımın düşmanı dostumdur" diyorlar. -Mesele ne peki? -Efendim ben İnterpol tarafından aranıyormuşum. Hatta bu yüzden Cenevre’ye gidememişim. -İnterpol beni niye arıyormuş? Ne suç işlemişim. -1997 de Motorsikletliler tarafından çıkartılan sınır olaylarında, ölen bir şahıs için Rumlar beni ve bazı üst düzey KKTC yöneticilerini azmettirici olarak İnterpole bildirmişler.

 Peki Motorsikletli Rumlar sınırlarımıza niye gelmişti? Çiçek toplamak için mi, yoksa piknik yapmak için mi? -Sınırlarımızı delmek ve Kuzeyin işgal altında olduğunu dünyaya duyurmak için Berlin’den yola çıkmışlardı.

banner134

Avrupa’yı bir baştan bir başa geçip, soluğu Girne’de alacaklardı. -Rumlar benimle birlikte azmettirici olarak başka kimlerin isimlerini bildirmişti interpole? -Rahmetli Rauf Denktaş, Tamburalı Paşa Hasan Kundakçı, Polis Müdürü Erdal Emanet vs. -Bu liste hukuki mi, siyasi mi? -Elbetteki siyasi.

Nitekim Türkiyenin girişimleri ve tepkileri üzerine Denktaş'ın ismi derhal o listeden çıkartıldı. Ben dahil diğer isimler bu konu ile ilgilenmediği ve interpol nezdinde herhangi bir girişimde bulunulmadığı için Rumların başvurusu orda duruyor.

 Bu konu beni üzüyor mu? - 2 Rumun o olaylarda hayatını kaybetmesi elbette üzüntü verici. Ben Derinya’da o olaylar meydana gelirken, Lefkoşa’da idim.

Türkiye’den gelip Ledra Palas'ta toplanan grubu sakinleştirmeye çalışıyordum. Keşke o olaylar olmasaydı. Ama KKTC’nin ve onun sınırlarının varlığı dünyaya bir kez daha ilan edildi.

Ayrıca dünya Güneyin hükümranlığının KKTC sınırlarında bittiğini o olaylardan sonra daha iyi anladı. O olaylardan sonra bir daha sınır delme girişimi olmadı. Rumlar bile sınırlarımıza saygı duydu. Kapılar bu karşılıklı saygı neticesinde açılabildi.

 Ama dediğim gibi keşke Motorsikletliler böyle bir propaganda yolu seçmeseydi. Ve o iki genç hayatını kaybetmeseydi.

 Peki Cenevreye bunun için mi gitmedim? -Elimde Türkiyenin Diplomatik pasaportu var. İstersem Cenevreye gidebilirdim. Ama sonucunu bildiğim bir toplantıyı, dışarı çıkmadan Karantina Otelinde beklemek işime gelmedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2021, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88