Erhan Arıklı: Kenevir dediğimizde vatandaşın aklına hemen uyuşturucu geliyor

banner37

Erhan Arıklı: Kenevir dediğimizde vatandaşın aklına hemen uyuşturucu geliyor
banner90
banner99

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, endüstriyel kenevir ekimi konusunda konuşarak, “Kenevir dediğimizde vatandaşın aklına hemen uyuşturucu geliyor” dedi, “Endüstriyel kenevir ile ilgili bir yasa teklifi hazırlamıştık ama toplumun buna hazır olmadığını düşünüp, bir adım geriye çekildik” şeklinde konuştu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Kanal T ekranlarında gazeteci Serhat İncirli’nin programına konuk olarak, değerlendirmelerde bulundu.

Endüstriyel anlamda kenevir üretimi konusunda açıklamalarda bulunan Erhan Arıklı, “Kenevir dediğimizde vatandaşın kafasına hemen uyuşturucu geliyor. 'Kenevir ekimini serbest bırakacağız' dediğimizde, ‘hayırdır, uyuşturucuyu mu serbest bırakacaksınız’ diye bize yükleniyorlar’ dedi.

banner134
Kenevirin erkeği ve dişisi olduğunu, erkeğinin endüstriyel üretim için tarımda kullanılabileceğini ifade eden Arıklı, “Bunu ekip teşvik etmemiz gerekiyor. Hem Kıbrıs’ta hem de Türkiye’de, 1920’li yıllara kadar kenevir üretimi zaten yapılıyordu” şeklinde konuştu.

Endüstriyel kenevirin, otomobil kaportasından kumaşa kadar pek çok alanda hammadde olarak kullanılabileceğini ifade eden Arıklı, “Endüstriyel kenevir ile ilgili bir yasa teklifi hazırlamıştık. Ama toplumun buna hazır olmadığını düşünüp, bir adım geriye çekildik” dedi.

Kenevirin, oksijen oluşumuna da fayda sağladığını aktaran Arıklı, “Binlerce dönümlük ağacın ürettiği oksijeni, yüzlerce dönümlük kenevir üretebiliyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Reşat Acar Ziraat y Mühendisi
Reşat Acar Ziraat y Mühendisi - 2 hafta Önce

Erhan beyi yüzde yüz destekliyorum. Hahaş ekimi gibi izinle üretilebilir. Ürünün satışı da kolay. Üreticimiz iyi para kazanır.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75