banner6

Erhürman: Birlikte mücadele kaçınılmaz

banner37

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Sendikal Platform heyetini kabul ederek, gündemdeki gelişmeleri görüştü. CTP Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşmede Genel Sekreter Erdoğan Sorakın da hazır bulundu.

Erhürman: Birlikte mücadele kaçınılmaz
banner151 banner143

CTP’den yapılan açıklamaya göre, genel başkan Tufan Erhürman, Sendikal Platform’u kabul etmekten memnuniyet duyduklarını ve her zaman sendikalarla işbirliği içinde bir parti olduklarını ifade ederek, birlikte mücadelenin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Platform Sözcüsü ve KTOEÖS Başkanı Selma Eylem ise, toplumsal farkındalığı yaratmak adına her kesimin desteğiyle bir mücadele başlatılması gerektiğini ve bu mücadelede CTP’nin de katkısının çok önemli olacağını ifade etti.

Erhürman: Özgüvenimizi kaybetmemeliyiz

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının özgüvenini kaybetmemesi gerektiğine dikkat çekti. Kıbrıslı Türklere sürekli olarak “siz yapamazsınız, siz beceremezsiniz” mesajı verilmeye çalışıldığını, bu mesajı içselleştirerek, durmadan “biz yapamayız, biz beceremeyiz” diyenler bulunduğunu kaydeden Erhürman, bu algının yerleşmesine hep birlikte karşı konulması gerektiğini ifade etti.

Ülkede yapısal sorunlar olduğunu vurgulayan Erhürman, menfaat ve siyasi güç devşirme ilişkisinin bu sistemin değişmez bir parçası haline geldiğini, sistemin kendi kültürünü de oluşturduğunu ve bu sistem ve kültürün dönüştürülememesinin toplum mühendisliğine soyunma niyetinde olanlar için son derece uygun bir zemin yarattığını söyledi.

“Bölüp yönetmeye çalışanların oyununa gelmemeliyiz”

Elbirliğiyle sistemin değiştirilmesi gerektiğine değinen Erhürman, “Hep birlikte çalışıp bu yozlaşmış sistemi değiştirmeliyiz” dedi ve şunları söyledi:

“Laiklik, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne bağlılık hem anayasal ilkelerdir hem de bu toplumun birleştirici unsurlarıdır. Birileri son dönemde birtakım politikaları hayata geçirmeye çalışıyor. Bunların başında hepimizin çok iyi bildiği böl ve yönet politikası geliyor. Toplumu çeşitli kategorilere bölerek daha kolay yönetilir hale getirmeye çalışıyorlar. Bu oyuna gelmemek gerekir. Hep birlikte sahaya inmenin zamanıdır. Söz önemlidir, ama iş daha önemlidir. Hedefimiz olan laiklik, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü temelleri üzerine yükselen sistemi ve kültürü kurmak için birlikte çalışmalıyız.”

Eylem: Toplumu dönüştürme çalışmaları uygulanıyor

Sendikal Platform Sözcüsü ve KTOEÖS Başkanı Selma Eylem de konuşmasında, Kıbrıslı Türklere yönelik sistematik bir şekilde toplumu dönüştürme çalışmaları uygulandığını savundu.

Bu konuda toplumsal farkındalık yaratma amacında olduklarını kaydeden Eylem, özellikle Türkiye’deki iktidarın eğitim alanında dini enjekteler uygulamaya çalıştığını öne sürdü. “İlahiyat Koleji, Kur’an kursları, Din İşleri Yasası’nın geçirilmesi ve Koordinasyon Ofisi’yle aslında birilerinin toplum mühendisliğine soyunduğunun ortaya çıktığı” görüşünü kaydeden Eylem, Kıbrıslı Türklerin neredeyse azınlık hale getirilip siyasi iradesinin elinden alınmasının da söz konusu olduğunu iddia etti.

Sendikal Platform’un bu noktada büyük endişeler taşıdığını ifade eden Selma Eylem, siyasal partilerden destek beklediklerini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2017, 11:15
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104