banner6

Erhürman: CTP olarak bu masgaralığın içinde olmayacağız

banner37

Erhürman: CTP olarak bu masgaralığın içinde olmayacağız
banner150 banner151 banner143

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümeti kurma görevini vermeden önce siyasi parti başkanlarıyla görüşmelerine bugün CTP ile devam etti. Tatar, saat 11.30’da Ana Muhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'ı kabul etti.

Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanı Tatar ile yaptığı görüşmenin ardından basına açıklamada bulundu.

Erhürman’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

İktidar ve istikrar bizim işimizdir diyenler 59 gün ile ülkeye en kısa hükümeti yaşattı.  Faiz Bey de açıkça söyledi; ‘Sayın Tatar ile konuştum, görevi bana verecek; hükümet ortaklarımla da aram iyidir, birkaç bakanda değişikliğe gidilecek.

Faiz Sucuoğlu, bazı bakanları değişerek hükümeti yeniden kuracağını söylüyor. Eğer böyleyse boşuna zaman kaybedilmesin hükümeti kurma görevi UBP’ye verilsin.

Hiç kimse bu yaratılan masgaralıkta CTP’yi bir parçası haline getiremez.

Sayın Tatar’a da söyledim; eğer sizin kararınız Sucuoğlu istifa etti, artık ona verilmez bu görev diyorsanız, o zaman görevi alırım CTP hükümete ancak hükümeti kurma görevini alırsa girer.

Hükümet kurmak için hükümet kurmayız. Reformları hayata geçirmek için hükümet kurarız. Euro Endeksli muhasebeyi hayata geçirmek için kurarız. CTP, müdürlerin 3'lü kararnamenin dışına çıkarılması için kurar. Güven yaratıcı önlemler için kurar. Ekonomik ve Mali Protokola imza atmadan 5 yıllık kalkınma planı mecliste geçirilmesi için kurar.

Cumhurbaşkanı Tatar’a, bunun normal bir görüşme olmadığını, ‘bir oyun kuruldu ve biz onun parçasıymış gibi’ sırayla geldik, görüşme yaptık’ şeklinde bir görüşme olmadığını söyledik.

Başbakan, bakanla çalışmak istemediğini söylüyor. Sunat Atun'u neden görevden alamadığını Tatar'a sorduk cevap alamadık. 

Başbakan, kendi bakanı ile çalışmak istemiyorsa bakan ‘benimle çalış’ diye ısrar edebilir mi? Beklenen birinci hareket, Sunat Atun’un istifasını verip, gitmesiydi. Atun, bunu yapmadı. ‘Anayasa Başbakan görevden aldıysa, siz de imzalarsınız’ diyor. Bunu Cumhurbaşkanlığı bilmiyor.

Savcılığa soracağını söylüyor, vakitler geçiyor, bu da Tatar’ın ve ekibinin hatası. Arkasından Sucuoğlu, oturup, beklemiyor. Ya onu görevden alacaksınız ya da istifa ettim diyor. Bir daha Cumhurbaşkanı Savcılığa soruyor. Savcılık, istifanın tek yanlı işlem olduğu, kabul edilmesi gerektiğini söylüyor. Diğeri neydi? Memleket bu kadar krizin ortasında böyle bir maskaralığın içerisine sürükleniyor. Bu maskaralığın içerisinde her şey normalmiş gibi zannediliyor, Ortada çok ciddi bir sorumsuzluk ve ciddiyetsizlik var.

Siyasiler arasında teknokrat hükümetin ne olduğunu bilmeyenler var.

Türkiye ile imzalanan protokolden muhalefetin bilgisi yok.

Düşen hükümet, geçmişte aldığı kararı bugün Resmi Gazete’de yayınladı. Aksa’ya olan borcu devlet üstlendi. İstifa eden hükümet kararı yayınlıyor.

Yapılmaya çalışılan bu toplumun özgüvenini yok etmeye çalışılmaktır. Bu maskaralıktan kimse kahraman çıkaramaz.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110