banner6

Erhürman: Cuma gününden yağmurun geleceği belliydi

banner37

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, meclis kürsüsünde söz alarak konuştu.

Erhürman: Cuma gününden yağmurun geleceği belliydi
banner90
banner99

Canlı Aktarım

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, meclis kürsüsünde söz alarak konuştu.

Çadırda eğitim sürecini çok yakından takip ettiklerini ve ailelerin olurunun alındığını bildiklerini söyleyen Erhürman, Eğitim Bakanlığı ile her türlü koordinasyon sağlanarak süreci CTP olarak takip ettiklerini belirtti.

Çadır eğitiminde en önemli hususun çocuklarımızın yüz yüze eğitimden mahrum olmaması diyen Erhürman, “Bugün Geçitkale Cumhuriyet Lisesi’nde yağmur dolayısıyla yaşanan sıkıntının planlama ve koordinasyon konusunda eksiklikler yaşanması ile ilgili olduğunun altını çizmek zorundayız”

“Çadırlarda ders yapmak bugün itibariyle mümkün değildir”

Yüz yüze eğitim maksadı ile kurulan çadırların yağmurun sonrası zeminlerinde sıkıntı olduğunu aktaran Erhürman, “Cuma günü meteoroloji bilgiyi verdi ve bu hafta boyunca yağmurlu olacağı bilgisiydi bu. Bugün yağmur yağma ihtimalinin hem Geçitkale Cumhuriyet Lisesi’nde hem de Namık Kelam Lisesi ve Doktor Fazıl Küçük Lisesi’ni sıkıntıya sokma ihtimalleri vardı. Bununla ilgili olarak az önce aldığımız bilgi Cumhuriyet Lisesi’nde zemindeki bir sorundan kaynaklı olarak çadırlarda ders yapmanın bugün itibariyle mümkün olmadığıdır. Bu öngörülemez bir şey değildi. Cuma gününden yağmurun geleceği belliydi dolayısıyla o zeminin eğer böyle bir sıkıntı varsa bugün itibariyle bunun yaşanabileceği çok rahat öngörülebilirdi” şeklinde konuştu.

"O rapor henüz yok"

İnşaat Mühendisleri Odası’nın göndereceği raporun önemine işaret eden ve bu raporun neden hala hazırlanmadığını açıklayan Erhürman, “İnşaat Mühendisleri Odası’nın hazırladığı okulların genel durumuyla ilgili raporun henüz Milli Eğitim Bakanlığı’na sunulmamış olması. Bu bizimde beklediğimiz bir şeydi. Ana muhalefet olarak bizde özellikle Mağusa Belediyesi ile birlikte bir çalışma yapmak ihtiyacı içerisindeydik. Alternatif bir durum yaratılabilir mi diye. Yani çadır kurulmaksızın çocuklarımız başka okullarda eğitime devam edebilir mi? Sorusuna alternatifleri görebilmemiz için raporu görmemiz gerekiyordu çünkü o raporun içerisinde hangi okulların iyi durumda olduğu yazması lazım. O rapor elimizde olsaydı bizde alternatif bir senaryoyu burada sizinle paylaşma fırsatı bulacaktık. O rapor henüz yok. Raporun olmama sebeplerinin en önemlisi şu; Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği hala birliğin yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin yasa önerisinin meclisten geri çekilmediği için şu andaki hükümet ile kurduğu bütün ilişkileri askıya almış durumda ” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2023, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104