banner6

Erhürman: Her hafta 50-60 kişi gerekçesiz vatandaş yapılıyor

banner37

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, her hafta gerekçesiz olarak 50-60 kişiye vatandaşlık verildiğini söyledi.

Erhürman: Her hafta 50-60 kişi gerekçesiz vatandaş yapılıyor
banner99

CTP’den verilen bilgiye göre, partinin Türkmenköy ziyaretinde konuşan Erhürman, hükümetin vatandaşlık politikalarını eleştirdi Erhürman , “Her hafta Bakanlar Kurulu gerekçesiz olarak 50-60 kişiye vatandaşlık veriyor. Yılı dolanlar zaten İçişleri Bakanlığı’ndan alıyor” dedi.

Evin içini temizlemek…

Erhürman, Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti hükümetinin “evimizin içini temizleyelim” ifadelerine atıfta bulunurken de, “Niyetleri evin içini temizlemek değil. Bunların ‘evin içini temizleyelim’ söylemleri, yıllardır Kıbrıs’ın kuzeyinde kurdukları statükonun devam etmesini istedikleri anlamını taşır” diye konuştu.

CTP her zaman federasyon tezini savundu

CTP’nin her zaman federasyon tezini savunduğunu kaydeden Erhürman, hükümet partilerinin ise İsviçre’de yer alan son görüşmelerden sonra federasyon formülünün bittiğini, ‘B planı’ denilen ibareyi kullandığını ifade etti.

Maronit açılımının önünü kesen yine hükümetti

Maronit’lerin köylerine geri dönmeleri açılımının ise İsviçre görüşmelerinden dokuz ay önce gündeme geldiğini ve CTP’nin de buna destek verdiğini anlatan Erhürman, o dönemlerde bu açılımın önünün Başbakan Yardımcısı Denktaş ve Başbakan Hüseyin Özgürgün ikilisi tarafından kesildiğini, Maraş’ın açılması ve Taşınmaz Mal Komisyonu’nun yetkilerinin genişletilmesi gibi konularda da hükümet tarafından gündeme getirilmesine karşın herhangi bir ilerleme sağlanamadığını ileri sürdü.

İnsanlarımızın yaratıcılıklarını toplumsal hale dönüştürmeliyiz

Kıbrıslı Türkler için sürekli ‘siz bir şey yapamazsınız’ ifadesinin kullanıldığını vurgulayan Erhürman, parti olarak ülkenin dört bir yanını gezdiklerini ve bu söylemlerin tam aksine üreten birçok insan gördüklerini dile getirdi. Kıbrıslı Türklerin bu yaratıcılıklarını toplumsal hale dönüştürmeleri gerektiğini kaydeden Erhürman, gelecek nesilleri adada tutmak ve bu topraklara tırnaklarını geçirmesi için her türlü planlamayı yapacaklarını belirtti.

Ziyarette Erhürman’a Parti Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın ve Mağusa İlçe Başkanı Oktay Kayalp da eşlik etti.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2017, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104