Erhürman: Hükümet miadını doldurdu

banner37

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümetin artık yolun sonuna geldiğini ve miadını doldurduğunu söyledi.

banner87
Erhürman: Hükümet miadını doldurdu
banner90
banner99

Hükümetin de bu gerçeğin farkında olduğunu belirten Tufan Erhürman, Başbakan Özgürgün’ün erken seçimi bu kadar sık konuşur olmasının sebebinin bu olduğunu savundu.

Erhürman, bölgelere başlattığı ziyaretler kapsamında Çatalköy’ü ziyaret etti. CTP Girne İlçesi’nin organizatörlüğünde gerçekleştirilen kitle toplantısına Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu da katıldı. Toplantıda ilk sözü Girne İlçe Başkanı Mehmet Kale Kişi aldı.

Kişi: Halkımız hükümetin uygulamalarından rahatsız

CTP Girne İlçe Başkanı Mehmet Kale Kişi, halkın UBP-DP Azınlık Hükümetinin uygulamalarından rahatsızlık duyduğunu savundu. CTP’nin önüne yeni bir vizyon koyduğunu vurgulayan Kişi, yeni bir döneme girildiğini ve bu dönemde hızlıca parti politikalarını yeniden geliştirip, revize edip halkın karşına çıkmaya hazırlandıklarını söyledi.

Ülkede erken bir seçimin konuşulmaya başlandığının altını çizen Kişi, “Örgütlü gücü, köklü yapısıyla partimiz bugün seçime en hazır olan partidir. Bunun herkes tarafından bilinmesi gerekiyor. Biz Girne ilçesi olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz, geliştireceğiz ve kitle toplantılarının sıklığını artıracağız” dedi.

Erhürman: Masada arzu etmediğimiz gelişmeler yaşanıyor

Konuşmasına müzakere süreciyle başlayan Genel Başkan Tufan Erhürman, görüşmelerde arzu edilmeyen gelişmelerin yaşandığını belirtti.

CTP olarak Enosis gibi bir meselenin özellikle eğitim ile ilgili olarak gündeme getirilmiş olmasını kabul edemeyeceklerine vurgu yapan Erhürman, ortada bir sorun bulunduğunu, bu sorunun karşılıklı atışmalar yoluyla aşılamayacağını, Rum lider Anastasiadis’in ne yapması gerektiğini defalarca söylediklerini ancak iki lidere düşen görevin de diyalog ve iletişim yoluyla sorunu aşarak müzakere masasının sağlıklı bir zeminde yeniden kurulmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşeceklerini belirten Erhürman, müzakerelerde bir tıkanıklığın olduğunu ve bunun aşılması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

“Hukuka aykırılıkta rekor kırdılar”

UBP-DP Azınlık Hükümetinin hukuk dışı kararları olduğunu savunan Tufan Erhürman, bu iki partinin 10 aydır iktidarda bulunduğunu ve bu süre içerisinde hukuka aykırı kararlar almakta rekor kırdıklarını ileri sürdü.

banner134
Erhürman, kanun hükmünde kararnameler, emirnameler, Bakanlar Kurulu kararları ve vatandaşlıklardan sonra Güzelyurt Hastanesi’nin ihale sürecinde de üst üste birçok hukuk dışı uygulamalar yapıldığını iddia etti.

“Devlet Laboratuvarı, ciddiyetsizliğin göstergesi”

Hükümetin ciddiyetsizliğinin nelere mal olduğunu görebilmek için Devlet Laboratuvarı’nda yaşananlara bakılması gerektiğini kaydeden Erhürman, “Yangının ardından, orada yüzlerce farklı türde kimyasal açığa çıktı.

Personelden çok sayıda kişi sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldı. Çevrede yaşayanların bu olaydan nasıl etkilendikleri araştırılmadı. İnsan sağlığına zerre kadar değer vermeyen bir hükümetle karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

“Meclise bile girmiyorlar”

Hükümetin Sayıştay üyeliği seçiminde kendi arasında anlaşma sağlayamamasından dolayı meclis oturumlarına bile katılamadığını belirten CTP Genel Başkanı Erhürman, “Meclis binasında oturdular ve genel kurul salonuna girmediler. Biz muhalefet milletvekilleri olarak genel kurul salonuna girdik, onlar aşağıdan yukarıya gelmediği için meclis açılamadı” dedi.

Hükümetin emekliliğine sadece 3 ay kalan birisini Sayıştay üyesi seçmeye çalıştığını savunan Erhürman, hükümetin bu kişiyi Sayıştay üyeliğine seçebilmek için Meclis çalışmalarını sabote etmeyi ve Meclis’in dört gün boyunca açılamamasını göze aldığını ileri sürerek, “ciddiyetsizliğin bu kadarı görülmemiştir” dedi.

“Marka bir şehri kaybettik”

Girne ilçesinin turizm konusunda bir marka olması gerekirken uygulanan politikalar sonucunda düzeltilmesi zor zararlara uğratıldığını savunan Erhürman, “Girne turizmde bir marka şehirdir. Biz elimizde marka olarak duran şehri mahvetmekle meşgulüz. Girne’nin birçok yeri geri döndürülemez şekilde zarar gördü. O yüzden başka şeyler düşünmek zorundayız. Çatalköy, Ozanköy, Doğanköy ve Zeytinlik çok önemlidir.

Lapta ve Alsancak da hala kurtarılabilir. Girne turizmden hak ettiği kadar gelir elde edemiyor. Elde edilen gelir adil bir biçimde paylaşılamıyor. Artık yeni, alternatif turizm şekillerine yönelmeliyiz. Zeytinlik köyü Alsancak’la Girne arasında kalan son yeşil bölge. Ve Zeytinlik’in içine yurt yapmaya çalışıyorlar, Zeytinlik’in potansiyelini yok etmek istiyorlar. Girne’ye gelen turist alternatif turizm olanaklarını nerede bulacak?” diye konuştu.

“Tarım ve hayvancılıkta zihniyeti değiştirmeliyiz”

Ülkedeki tarım politikalarına da değinen Genel Başkan Tufan Erhürman, seracıların ürettiklerini satamadıklarını, tarım ve hayvancılıkta yıllardır zihniyetin değişmediğini söyledi.

CTP olarak “Üreten Yok Olmaz” sloganını belirlediklerini kaydeden Erhürman, “Üretmekten başka şansımız yok. Çözüm olsa da, olmasa da varoluşumuzu sürdürebilmemizin tek noktası üretmektir. Turizmde, tarımda, hayvancılıkta, her alanda üreteceğiz. Üretimi planlayacağız ve kaliteli, doğru üretim yapacağız. Geçmiş geçmişte kaldı. Geleceğe bakmalıyız ve üretmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2017, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75