banner6

Erhürman, hükümeti kurma görevini aldı

banner37

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman, hükümet kurma görevini az önce Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan devraldı.

Erhürman, hükümeti kurma görevini aldı
banner99

Görevi almasının ardından basına açıklamalarda bulunan Erhürman, dört parti olarak çalışmalarını sürdürdüklerini, dün akşam CTP, DP ve HP’nin parti Meclisleri’nde 4’lü koalisyon kararı alındığını bu akşam da TDP Parti Meclisi’nin benzer yönde karar almasını beklediklerini kaydetti.

Erhürman, TDP’nin bu akşam alacağı karar sonrası 4 genel başkan olarak yeniden bir araya geleceklerini ve yeni hükümetin kurulması yönündeki çalışmaları hızlandıracaklarını da belirtti.

Erhürman şunları kaydetti:

“4’lü koalisyon henüz denenmemiş bir formüldür. Kaç partiden koalisyon oluştuğundan ziyade ilkeler üzerinde uzlaşmak önemli. Partiler, ilkeler konusunda uzlaşı içindedir. Bakanlıkların hangi partilerde olacağından ziyade, hükümetin bir bütün olarak ülkeyi yönetmesi önemlidir. Hükümetin her bir bakanlıktan bir bütün olarak sorumlu olması önemli, Parlamenter demokrasinin doğası da budur zaten… Bakanların kimler olacağından ziyade, bu temel ilkelerde birleşmek önemliydi. Şu ana kadar da bu konuda fikir birliği içindeyiz. Hedefimiz, birleştirici bir hükümet kurmak bunun daha da önem kazandığı kanaatindeyiz. Ülkenin tüm kesimlerini kucaklayan bir hükümet kurma hedefindeyiz. Hukukun üstünlüğü en temel ilkelerimizden biridir. Son birkaç gün kaldı diye düşünüyorum. Bekleyen acil sorunlar var başta bütçe olmak üzere. Çok fazla zaman kaybetmemeliyiz. En kötü ihtimalle hafta sonu veya hafta başına kadar bu işe nokta koymaktır.”

Erhürman, sürecin gelecek haftaya neden sarkacağı ile ilgili soru üzerine hükümet programının yazılması gerektiğini kaydederek, bakanlıkların dağılımının çözüldüğünü ancak hükümet programını yazarken bakanların da katkı koyması gerektiğini dolayısıyla bu sürecin en kötü ihtimalle hafta başına kadar tamamlanacağını kaydetti.

Erhürman ayrıca, bakanlarla ilgili basına bazı isimlerin yansıdığını da kaydederek, bunların arasında doğrular ve yanlışlar olduğunu da kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2018, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104