banner6

Erhürman, meclis kürsüsünde söz alarak yaşanan deprem krizi ile ilgili konuştu

banner37

Erhürman, meclis kürsüsünde söz alarak yaşanan deprem krizi ile ilgili konuştu
banner90
banner99

KIBRIS GAZETESİ MECLİS ÖZEL

Meclis Genel Kurul'unda konuşma yapan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, yaşanan deprem krizi ile ilgili konuştu.

Kamuoyunda oluşan hassasiyeti meclisin fark etmesi gerektiğini dile getiren Erhürman, bir hukuk bürosu gibi hareket edilmesi gerektiğini dedi.

 Türkiye'de yaşanan depremin ardından imar planlarının hızlandırılması gerektiğini vurgulayan Erhürman, ilgili birlik ve odalarla oturup hangi yasal değişikliğin yapılması hakkında konuşulması gerektiğini söyledi.

2023 yılının bizler için deprem yılı olacağını belirten Erhürman, bütçe ve gelir-giderleri düzenlemek zorunda kalınması gerektiğini belirtti.

"Kamu kurumundaki niteliğindeki meslek kuruluşlarımız bizim göz bebeği gibi korumamız gereken kurumlarımızdır."

Kamuoyu nezdinde oluşan hassasiyeti mecliste fark etmemiz gerekir. Adeta bir hukuk bürosu gibi hareket etmesi gerekir. Bu sürecin bize gösterdiği gerçeklik, kamu kurumundaki niteliğindeki meslek kuruluşlarımız bizim göz bebeği gibi korumamız gereken kurumlarımızdır.

"İmar yasası ve KTMMOB ile ilgili yasa tasarısını gelin geri çekelim."

İmar yasası ve KTMMO ile ilgili yasa tasarısını gelin geri çekelim. İmar yasası değişikliği zaten hiçbir şekilde olacak gibi değil. Bir tek maddeyi değiştirelim gibi de olacak gibi değil.

Bu deprem arkasından imar planlarını hızla yapma meselesi daha da önemli hale gelmiştir. Deprem gerçeği ile birlikte farklı imar planları yapmamız gerektiğini de hepimiz biliyoruz. Oturalım ilgili birlik ve odalarla hangi yasal değişikliği yapacağımızı konuşalım. Bu imar planlama yetkisinin belediyelere devri konusu bir sıkıntıları yoktur. Sorun ilgili yasanın düzenlenmesidir. Bunun ilk adımı da ilgili yasa tasarısını geri çekmektir. Bu söylediğimizin cevabını istiyoruz ve meclis olarak bunu birlikte yapalım.

"Bütçe ve gelir-giderlerle ilgili her kalemleri buna göre düzenlemek zorunda kalacağız."

2023 bizim için bir deprem ve doğal afetle mücadele yılına dönüşecek. Bütçe ve gelir-giderlerle ilgili her kalemleri buna göre düzenlemek zorunda kalacağız. Burada gereksiz bir rahatlık lükstür. Deprem bölgesindeyiz, tarihini, gününü, saatini ön görmek mümkün değil. Hızla böyle bir ihtimale karşı hazırlıklarımızı tamamlamız lazım.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2023, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104