Erhürman: Pandemiyle birlikte sorunlar artarak devam edecek

banner37

CTP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Tufan Erhürman Kıbrıs TV’nin konuğu oldu. Erhürman,  pandemi dolayısıyla farklı bir seçim dönemi geçirdiklerini kaydetti.

Erhürman: Pandemiyle birlikte sorunlar artarak devam edecek
banner99

Haluk Yerli’nin sunduğu Sabah Sabah programının konuğu CTP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Tufan Erhürman, ‘alıştığımız bir seçim dönemi ‘ değil diyerek  pandemi dolayısıyla  broşür dağıtmak, miting yapmamak vb. gibi yasaklara değindi.  Propaganda sürecinin de güçleştiğine değinen Erhürman,  Ekim ve kasım aylarının koronavirüs yüzünden daha sert geçeceğini ifade ederek, cumhurbaşkanlığı seçiminin de önemine işaret etti. Erhürman ‘bu süreç böyle yönetilirse, yönetildiyse ve ekimden sonrada biliyorsak ki pandemi devam edecek.  Halk, seçimini bunları göz önünde bulundurarak yapmalı’ dedi.

Koronavirüs sebebiyle Cumhurbaşkanlığı seçiminin propaganda sürecinin de zorlaştığına işaret eden Erhürman,  “Doğal olarak propaganda güçleşti. Demokrasinin gereği her adayın kendini anlatması, ne yapacağını anlatması ve insanların da onun üzerinde karar vermesi gerekir.  Anlatmakta güçlük çekeceğiz. Çok daha fazla dolaşmamız gerekecek ama dolaşırken de kalabalık olmamamız lazım. Bire bir, bire iki görüşmeleri yapmamız gerekiyor. Televizyonları ve sosyal medyayı daha fazla kullanmak gerekiyor” dedi.

banner134
TEMEL AMAÇ HALKI KORUMAK

 Mart başında ülkemizin koronavirüsle tanıştığı andan itibaren muhalefet olarak hükümetin yanında durmaya çalıştıklarını ancak hükümetin, muhalefetin önerilerini dikkate almaması üzerine muhalefet renginin sertleştiğini aktaran Erhürman, “Bilmediğimiz bir virüsle karşı karşıyayız. Hükümette bilmediği bir virüsle karşı karşıya.  Ne yapacağını bilememekte çok haklı çünkü dünya bilmiyordu Mart’ın başlarında.  Oradaki çizgimiz şu, kimsenin bilmediği bir şey var, kimseye haksızlık etmek adil değil. Vicdanlara sığmaz, sanki çok kolay bir işmiş gibi gösterip fırsatçılık yapmak. Temel amaç ne? Halkı korumak, yardımcı olalım, birlikte bu işi kurtaralım halkı bu sıkıntılı dönemden en az zarardan geçirelim. Orada başladık ama iki üç ay sonra önerilerimizn bir kısmı dikkate alındı ama çok önemli öneriler göz ardı edildi. En tipik örnek ise pandemi hastanesi, hiçbir gerekçesi yok. Paramız mı yok hayır paramız var yer mi yok hayır yer var… Bir kiş bile çıkıp pandemi hastanesine gerek yok diyor mu? Öyle bir şeyde yok. Biz de ana muhalefet olarak paramız yoksa da iç borçlanmaya gidelim.  Bizde destekliyoruz diyorz ama siz bunu yapmıyorsunuz gerekçe yok dolayısıyla muhalefetimizin tonu sertleşiyor” dedi.

PANDEMİYLE BİRLİKTE SORUNLAR ARTARAK DEVAM EDECEK

Hükümetin yanlış kararlar alması, alınan kararları  da değiştirmesini eleştiren Erhürman,  “Geldiğimiz yer alınan yanlış kararlar, zamanında alınamayan kararlar her kararın beş defa değişmesi ve nihayetinde hiç olmayacak bir zamanda iç bulaşın patlatılması. Dünya ikinci dalgayı beklemiyor muydu? Bekliyordu. Ama  ne zaman bekliyorduk? Ekim – Kasım aylarında bizimde önümüzde bir Ekim ve Kasım hala var. Dolayısıyla, oralarda bu işin daha da patlayacağını biliyoruz. Tüm bunların yanında içeride bu sürece nasıl liderlik edildiğini tırnak içinde söylüyorum. Bu süreçte sözde liderlik edilirken nasıl olup da bu halkın dışarıda ve içeride binlerce sorununun çözümüne liderlik edilebileceğin meselesini konuşmamız lazım. Bir taraftan diyoruz ki pandemi dolayısıyla cumhurbaşkanlığı seçimlerinin çok geri plana düştü doğrudur. Ama bir taraftan da cumhurbaşkanlığı  seçimlerinin önemi sanırım biraz daha anlaşıldı bu süreç böyle yönetilirse, yönetildiyse ve ekimden sonrada biliyorsak ki pandemi devam edecek. Aşı meselleri zannedildiği gibi sihirli değnek değildir, dokunacak ve halledecek bu işleri. Sağlıktaki sorun devam edeceğine göre ekonomideki sorun artarak devam edecek, ve ekonomi deki sorun artarak sorun devam edeceğine göre istihdam sorunu, çalışma hayatındaki sorun daha da abartılı hale gelecek. Ve eğitimdeki sorun devam edecek” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75