banner6

Erhürman: TÜK'te görevden almalar yasal değil

banner37

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu denetleme işleviyle toplandı. Meclis Başkanı Sibel Siber’in başkanlığında saat 10.40’da başlayan Genel Kurul’da ilk olarak Başbakanlığın İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi gündeminde bulunan KKTC Yükseköğretim Değişiklik Yasa Tasarısının Komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin Tezkeresi ele alındı.

Erhürman: TÜK'te görevden almalar yasal değil
banner90
banner99

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman çalışmaya hızla göz attıklarını ve bazı maddelerde ciddi endişe duyduklarını ancak ivediliğe onay vereceklerini söyledi.

Erhürman’ın konuşmasının ardından, Tezkere oybirliği ile kabul edildi.

Daha sonra, Başbakanlığın İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi gündeminde bulunan Milli Eğitim Denetleme Kurulu (Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları) Yasa Tasarısı’nın Komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi görüşülerek oyçokluğu ile kabul edildi.

Genel Kurul’da Başbakanlığın Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi gündeminde bulunan TÜK (Kuruluş Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa tasarısının Komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresini de ele alındı.

CTP Milletvekili Erkut Şahali, TÜK de alınması gereken önlemler olduğunu belirtti ve ivediliğinin önemine değindi.

Angolemli: TÜK özerk bir yapıya sahip olmalı

TDP milletvekili Hüseyin Angolemli ise, hükümetin değişimiyle TÜK’ün yönetiminin de değişmesini eleştirerek, TÜK’ün özerk bir yapıya sahip olması ve hükümetlerle gelip gitmemesi gerektiğini kaydetti.

Üretici kurumlarının üreticilere devredilmesi gerektiğine işaret eden Angolemli, ancak böyle bir düzenle düzlüğe çıkılabileceğini söyledi.

Çavuşoğlu: TÜK’ün giderleri azaltılmalı

Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu, TÜK’ün devamı için çalıştıklarını ve bu amaçla adım attıklarını ifade ederek, TÜK’ün geldiği noktada kapatılmasının ne olursa olsun yanlış olacağını vurguladı.

TÜK’ün toparlanması için bir dizi adım attıklarını ve yaklaşık 120 milyon dolarlık borcun TÜK’ün üzerinden çıktığını, Maliye’ye devredildiğini anlatan Çavuşoğlu, TÜK’ün giderlerinin de bir an önce azaltılması gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, TÜK’ün çeşitli borçları hakkında da bilgi vererek bu borçları nasıl kapatabilecekleriyle ilgili çalışmaları anlattı.

Erhürman: TÜK’te görevden almalar yasal değil

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise, bazı kararların mali uygunluğunun hukuki uygunluğu zorunlu kılmadığını kaydederek, TÜK’de görevden alma kararlarının da yasal/hukuki olmadığını söyledi.

Genel Tarım Sigortası yasasının maddelerini okuyan Erhürman, alınan kararların yasaya uygun olmadığına ilişkin örnekler verdi.

Karar tasarısı ve yasa tasarısı arasındaki farkları anlatan Erhürman, meclisin hukuki olarak yardıma ihtiyacı varmış gibi göründüğünü söyledi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2017, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104