banner6

Erk: LTB sadece şov yapıyor!

banner37

Lefkoşa Türk Belediyesi eski Başkanı Kutlay Erk, “Lefkoşa’da alt yapı, temizlik, yollar, kaldırımlar Allah’a emanet” diyerek belediyenin kötü yönetildiğini savundu:

Erk: LTB sadece şov yapıyor!
banner150

banner150 banner150

   Lefkoşa Türk Belediyesi eski Başkanı Kutlay Erk, KIBRIS TV’de yayınlanan Her Şey Masada programında Halil Esendağlı’nın sorularını yanıtladı.

   Lefkoşa Türk Belediyesi’nin kötü yönetildiğini savunan Kutlay Erk, çeşitli örnekler verdi.

  Geçmişe oranla yerel gelirlerin, emlak vergilerinin, devlet katkı paylarının ve su paralarının acayip bir şekilde arttığını ancak buna rağmen Lefkoşalıların mutlu olabileceği bir hizmet alamadığını kaydetti.

   “Bir Lefkoşalı olarak ben belediyeden mutlu olabileceğim, günlük hayatımı kolaylaştıran bir hizmet alamıyorum” diyen Kutlay Erk, “Daha bugün (dün) yaşadım. Çekirge araç ile çöp almak için geldiler bir çukur yaratıp gittiler.. O çukura araç düşebilir, çocuklar düşebilir. Tehlike arz ediyor. Kentte temizlik tamam değil, alt yapı tamam değil, yollar Allah’a emanet, kaldırımlar da öyle” ifadelerine yer verdi. 

“Tüm odaklanma maaş ödeme”

   Belediye yönetiminin tüm odağında maaş ödeme olduğuna değinen Erk sözlerine şöyle devam etti:

   “Tüm odaklanma “maaşları ödeyeyim ve sendikayı, çalışanları da bu yönde mutlu tutayım. Bütçenin kaçı buralara gidiyor o önemli değil, içerde dinginlik yapayım sonra da işe bakarım” deniliyor ama yapılan işler de şovdan ibaret. Alt yapıya yönelme, esaslı sorunları çözme, asfaltlama ya da kaldırım yapma endişesi yok, böyle bir gaile de taşınmadığını görüyoruz.”

   Erk, yönetim anlayışına ilişkin ilginç de bir örnek verdi:

   “Başkana gidip mesela ‘uluslararası ressamlar şöleni yapmak istiyorum’ deyin hemen atlar üzerine. Ama gidip ‘ne olacak bizim mahallenin kaldırımı’ dediğinizde “para yoktur” yanıtı alıyorsunuz. İnsanların günlük hayatını kolaylaştırmaktan ziyade gösterişli hizmete yöneldiğini görüyoruz ve iyi hizmet alamıyoruz.”

“312 TL’lik genel hizmet vergisi nereye harcanıyor?”

   Kutlay Erk, çöp kuruları kırık dökük, çöp kamyonları çöpleri preslediği zaman sıvıların yollara döküldüğünü ve sağlıksız bir ortam oluşturduğundan şikayet ederek, faturalardaki 312 TL’lik genel hizmetler harcına dikkat çekti. Erk, “Genel hizmetler diye 312 TL alıyorlar. Ama nedir bu? Kanalizasyon, su, sayaç için hizmet bedelini de alıyorsunuz ama bir de genel hizmet var, o nedir?. Haraç gibi bir şey” dedi. 

   Belediye başkanlarının hesap verebilirliğinin sorgulanması gerektiğine dikkat çeken Erk, “Bu 312 TL nereye gidiyor, bunun sorgulanması lazımdır” diye konuştu.

   “Başkent’te asfalt iyi değil, trafik işaretleri eksik, yaya geçitleri ve kasislerin boyaları yoktur” diyen Erk, tüm bunların yapılması gerektiğini anlattı.

   Dereboyu’nda bir binanın üzerinde10 metrekarelik bir ekran olduğunu ve bunun ışıl ışıl bir reklam tabelası olduğunu söyleyen Erk, “Bu tabela sürücünün gözünü alıyor. Bu imar planlarına da tüzüklere de aykırıdır. Ya da Başbakanlık kavşağındaki binaya giydirilmiş bina vardır, burası da tüzüğe aykırıdır. Bunlara bakılmalıdır” ifadelerine yer verdi

“Belediye şeffaf olmalı”

   Okulların açılmasına sayılı günler kaldığına da değinen eski Başkan, emlak gelirlerinin yüzde 15’inin okullara harcanması gerektiğini anımsattı. Lefkoşa Türk Belediyesi’nin bu oranı okullara aktarmadığını savunan Erk, “Geçen yıl yüzde 2’ydi harcadığı, oysa yüzde 15 olması lazım. Otorite İçişleri Bakanlığı’ndadır, bunları sorgulaması gerekiyor” dedi.

   Kutlay Erk, belediye başkanlarının şeffaf olması gerektiğine de değinerek, “Şeffaf olunmalı, Başkan çıkıp şu kadar vergi topladım, şu kadarını okullara harcadım diyebilmeli” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2023, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104