Erken seçim düğümü nasıl çözülecek

banner37

Meclis Genel Kurulu’nda, hükümetin ve muhalefetin erken seçim tarihine ilişkin önerilerinin Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nde ivedilikle görüşülmesine karar verildi ancak hükümetin Ad-Hoc Komite kurulup, erken seçim tarihinin orada belirlenmesi yönündeki ısrarı devam ediyor. Muhalefet ise bunu kesinlikle kabul etmiyor

Erken seçim düğümü nasıl çözülecek
banner99

Ceren ÖZBİL

HÜKÜMET AD-HOC KOMİTEDE ISRARCI… Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, erken seçim tarihine ilişkin hükümetin hazırladığı yasa tasarısı ile muhalefetin hazırladığı yasa önerisinin komitede ivedilikle görüşülmesi kararı alındığını belirtti. Bu komiteden seçim tarihi konusunda uzlaşı çıkıp çıkmayacağını sürecin göstereceğini ifade eden Sennaroğlu, UBP’nin, seçim tarihinin belirlenmesi için Ad-Hoc Komite kurulmasında ısrarcı olduğunu söyledi.

MUHALEFETE GÖRE HUKUKA AYKIRI… Milletvekili Özdemir Berova, UBP olarak Ad-Hoc Komite’de ısrarcı olduklarını söylerken, CTP ile HP, hükümetin önerdiği şekilde Ad-Hoc komite kurulmasının hukuka aykırı olduğunu savunuyor. CTP Genel Sekreteri Sorakın, seçim tarihinde uzlaşının sağlanıp, sağlanmayacağının, önerilerinin, Hukuk Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nde yapılacak görüşmelerin ardından belirleneceğini ifade etti. HP Genel Sekreteri Manavoğlu ise hükümetin Ad-Hoc Komite kurarak uzlaşıdan kaçmak istediğini iddia etti.

Meclis Danışma Kurulu’nun, UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersan Saner’in erken seçim tarihinin belirlenmesi amacıyla tüm partilerin temsil edileceği ve hükümetin çoğunlukta olacağı bir ad-hoc komite kurulması önerisini görüşmek üzere gerçekleştireceği toplantı, muhalefetin katılmaması nedeniyle yapılamadı.

TAK muhabirinin Meclis Genel Sekreteri Seral Fırat’tan aldığı bilgiye göre, Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu başkanlığında Meclis’te grubu bulunan partiler UBP, CTP ve HP yetkililerinden oluşan Danışma Kurulu’nun dün saat 09.30’daki toplantısına, CTP ve HP yetkilileri katılmadı.

Danışma Kurulu, muhalefetin katılmaması nedeniyle önceki gün de yapılamamıştı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu ise dün yaklaşık 4 saatlik gecikmeyle 13.45’te Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantıda ilk olarak Meclis’in 26 Nisan Pazartesi günü yapması gereken toplantının ertelenmesi ve 29 Nisan Perşembe günü denetim işleviyle toplanmasına yönelik Meclis Danışma Kurulu’nun bugün aldığı kararı okundu ve oy birliğiyle onaylandı.

Meclis Genel Kurulu’nda, hükümetin ve muhalefetin genel seçim tarihine ilişkin önerilerinin Hukuk Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nde ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkereleri onaylandı.

Meclis Genel Kurulu’nda bu yönde karar alınmasına rağmen hükümetin, Ad-Hoc Komite kurulup, erken seçimle ilgili tarihin orada belirlenmesi yönündeki ısrarı devam ediyor. Muhalefet ise bunu kesinlikle kabul etmiyor.

Meclisteki muhalefet partilerinin, seçim tarihinin, Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nde görüşülmesi konusundaki talebi de sürüyor.

Hükümetin ve muhalefetin erken seçimle ilgili taban tabana zıt görüş ve talepleri ortadayken, bu konudaki düğümün nasıl ve ne zaman çözüleceği de kestirilemiyor.

Sennaroğlu: Ad-Hoc Komite kurulmasıyla ilgili süreç devam edecek

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, erken seçim tarihine ilişkin hükümetin hazırladığı yasa tasarısı ile muhalefetin hazırladığı yasa önerisinin komitede ivedilikle görüşülmesi kararı alındığını belirtti.

Sennaroğlu, “Uzlaşı olur mu, olmaz mı hep birlikte göreceğiz. Ancak hükümet, Ad-Hoc Komite’nin kurulmasında ısrarlıdır. Ad-Hoc Komite kurulması ile ilgili süreç devam edecek. Yasal süreç neyi gerektiriyorsa onu izleyeceğiz” dedi. 

Manavoğlu: 2022 Nisan’ında seçim yapılması ülkeyi kilitler

banner134
Halkın Partisi (HP) Genel Sekreteri ve milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, erken seçim tarihine ilişkin hükümetin hazırladığı yasa tasarısı ile muhalefetin hazırladığı yasa önerisinin Hukuk Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nde ivedilikle görüşülmesi kararı alındığını belirterek, şöyle konuştu:

“Hükümetin Ad-Hoc Komite kurarak uzlaşıdan kaçmak istediği ve ‘ben yaptım, oldu’ mantığı ile hareket etmeye çalıştığını görüyoruz.

Ancak kurmuş oldukları hükümetin ‘ucube’ bir hükümet olduğunu unutup, normal bir hükümet kurduklarını sanıyorlar ve öyle konuşmaya çalışıyorlar. Biz, erken seçimin Hukuk Komitesi’nde görüşülerek uzlaşı ile bir tarih belirlenmesinden yanayız. Uzlaşı ile başka bir tarih belirlenmesine biz soğuk bakmıyoruz. Hükümet de zaten 2021’in Ekimi’nde seçim yapılacak şekilde kurulmuştu. Seçim programlarında da bu var. Şu anda söz ettikleri Nisan 2022 de ülkeye zarar verecek bir tarihtir.

Hem bütçeyi sıkıntıya sokar, hem seçim öncesi propaganda dönemi kışa, yani vakaların en yüksek olduğu döneme denk gelir, hem de yerel seçimler de haziranda olacağı için ikinci bir seçim yasağı başlayacak ve en az 6 ay ülke kilitlenmiş olacak”.

Berova: Ad-Hoc Komite’de ısrarcıyız

UBP Milletvekili Özdemir Berova, UBP olarak Ad-Hoc Komitesi’nde ısrarını belirterek, şunları kaydetti:

“Günün sonunda muhalefetin istediği bir tarihte seçim olacak diye bir kaide yoktur. Zaten her ülkede seçimi belirleyen unsur hükümetin tavrıdır. Bu öneri ve tasarı, zaten komitedeydi ve şu anda yapılan, görüşülebilmesi için ivedilik kararı alındı. Şimdi görüşülebilmesi hangi komitede olacak; biz UBP olarak Ad-Hoc Komite kurulmasını istiyoruz. Bunun için de gerekli prosedürü tamamlayacağız.

İrade meclis genel kuruluna aittir. Bu görev, partilere ve milletvekillerine 5 yıllık bir süre için verilir.

2018’de, Anayasa gereği bu 5 yıllık süre alındı. Günün sonunda karar verecek olan ve erken bitirecek olan yine siyasi partilerin grupları varsa grup kararlarına göre milletvekilleri, bağımsızlar adına kendi iradeleridir. Çünkü kendilerine verilen bir yetkiyi bitirme süresini önceye alacaklar. O yüzden yetkili merci meclistir ve meclisin genel kuruludur”. 

Sorakın: Uzlaşının sağlanıp,sağlanmayacağı komitede ortaya çıkacak

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, muhalefet ve hükümet partilerinin uzlaşısı sonucunda her iki önerinin de, yani hükümet partilerinin 3 Nisan 2022 önerisinin de, muhalefet partilerinin 29 Ağustos 2021 önerisinin de Hukuk Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nde görüşülmesine karar verildiğini belirtti ve bunu olumlu bir adım olarak değerlendirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75