banner6

Erken seçim en iyi ihtimalle yıl sonu

banner37

Ülkede erken seçme gidilmesi yönünde yapılan çağrılar, ancak Seçim ve Halk Oylaması Yasası ile ilgili çalışmaların tamamlanması halinde gerçekleşebilecek.

Erken seçim en iyi ihtimalle yıl sonu
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Ülkede erken seçim tartışmalarının alevlendiği bugünlerde, yıl sonundan önce erken seçime gidilmesi beklenmiyor.

Seçim ve Halk Oylaması Yasası ile ilgili teknik ve hukuki sıkıntılar giderilmedikçe, ülkede erken seçim kararı alınamıyor. Yasa ile ilgili çalışmaların meclisin açılacağı ekim ayında tamamlanması halinde, erken seçime gidilmesi için toplamda 75 günlük bir yasal sürenin geçmesi gerekiyor. Erken seçimle ilgili resmi prosedürde, 60 gün seçim yasağı ve 15 gün de cumhurbaşkanı kararını yayınlama süresi bulunuyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yaklaşık 3 ay önce, Seçim ve Halk Oylaması ile ilgili sıkıntıları yazılı olarak Başbakanlığa ve siyasi partilere aktarmıştı.

Başbakanlıkta, ilgili kişiler, yasa üzerinde çalışarak, teknik ve hukuki anlamda değişiklik olması gereken maddelerle ilgili önerileri, değişiklik yasa önerisi olarak meclise sunmuştu.

Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nde görüşülmeye başlanan yasa tasarısında halen birtakım teknik sıkıntıların olduğu öğrenildi.

Komitenin, YSK ile birlikte yaz dönemi boyunca yürüteceği çalışmanın, ekim ayına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Uluçay: Sunulan teknik içeriklerde birtakım sıkıntılar var

Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı CTP milletvekili Teberrüken Uluçay, Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı görüşmeye başladıkları belirtti.

Uluçay, komiteye, YSK yetkililerini de çağırdıklarını anlatarak, “Bize bilgi verdiler ancak hazırlanıp sunulan bu teknik içeriklerde dahi teknik birtakım sıkıntıların olduğunu gözlemledik. Süreç, yaz döneminde bizi bu konuda daha detaylı bir çalışmaya itecek ve komite olarak YSK ile birlikte daha detaylı çalışarak, bu teknik ve hukuki sıkıntıları gidermeye çalışacağız. Hedef, ekimde açılacak olan meclis yasama dönemine hazırlamadır.” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2017, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104