banner6

Erken seçim için ocak konsensüsü

banner37

CTP Genel Başkanı Erhürman, Başbakan Özgürgün’ün “Tarih söyle” çağrısına “7 Ocak 2018” cevabını verdi, Özgürgün tarih önerisini kabul ederek, “Halkımıza hayırlı olsun, gereken yapılacaktır” dedi.

Erken seçim için ocak konsensüsü
banner151 banner143

Osman KALFAOĞLU

Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ile Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın “Erken seçim” restleşmesinden “7 Ocak 2018” tarihi çıktı.

Özgürgün’ün önceki gece UBP’nin 42’inci kuruluş yıldönümü kutlamasındaki, “Tarihi sen koy, yürü erken seçime gidelim” yolundaki restine dün tarihle karşılık veren Erhürman, “Erken seçim” ateşinin yakılmasına neden oldu.

Başbakan Özgürgün’ün CTP’nin istediği tarihte erken seçime gidebiliriz şeklindeki açıklamasına, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, BRT’de katıldığı programda 7 Ocak tarihini verdi.

Bunun akabinde ise Başbakan Hüseyin Özgürgün, BRT Ana habere telefonla bağlanarak, verilen seçim tarihinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Dün, gün boyu atıştılar

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün önceki akşam Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman’a erken seçimle ilgili “Tarihi sen koy, yürü erken seçime gidelim” şeklinde yaptığı çağrıya Erhürman’dan dün “Ciddiye almakta zorlanıyorum” cevabı geldi.

Gün içerisinde bir kabul sırasında konuya değinen Başbakan Özgürgün, Erhürman’dan UBP’nin izleyeceği yolu tarif etmesini değil, “partisinin arzu ettiği seçim tarihini açıklamasını” istediğini belirtti.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün açıklamasına göre Özgürgün bir kabulünde, “CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a çağrısının gayet samimi ve net olduğunu” söyledi.

Başbakan Özgürgün, şunları kaydetti:

“Ulusal Birlik Partisi’ne erken seçim çağrısı yapan CTP Genel Başkanı Erhürman’dan UBP’nin takip edeceği yolu değil, CTP’nin arzu ettiği seçim tarihini açıklamasını istedim. Medyaya yansıdığı şekliyle, partililerine hitaben konuşmalarında UBP’ye meydan okuyarak erken seçim talebinde bulunan CTP Genel Başkanı Erhürman’a, partimizin dün akşamki etkinliğinde çağrım gayet samimi ve nettir. Sayın Erhürman erken genel seçim tarihi belirleme yerine UBP’den taleplerde bulunma yoluna gitmiştir. Keşke, partilileri önünde coşarak UBP’ye hodri meydan çektiği gün, mimarı olduğu düzenlemeye muhtaç seçim yasasının Meclis Komite ve Genel Kurul aşamalarını ve YSK ile işlemleri unutmasaydı.”

Başbakanın açıklaması üzerine BRT’ye konuşan Erhürman, seçim tarihi olarak 7 Ocak 2018’i verdi. CTP Genel Başkanı, erken seçimin yasal olarak 24 Aralık’ta gerçekleştirilmesinin mümkün olduğunu ancak yılbaşından hemen önce olması nedeniyle 7 Ocak tarihini verdiklerini söyledi. Erhürman “Eğer isterlerse 24 Aralık da olur” ifadelerini kullandı.

“Özgürgün’ü ciddiye almakta güçlük çekiyorum”

Tufan Erhürman, dün sabah saatlerinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Aylar önce ‘tarihi siz belirleyin, getirin imzalayayım’ deyip de her zamanki gibi sözünde durmayarak götürdüğümüz öneriyi imzalamayan Özgürgün’ü ciddiye almakta büyük güçlük çekiyorum” ifadelerini kullandı.

Erhürman, Özgürgün’e seslenerek, şu anda Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nde görüşülen Seçim ve Halk Oylaması (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın bir an önce Meclis Genel Kurulu’na getirilmesini, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile görüşülmesini, böylece yasal olarak mümkün olan en erken zamanda seçimin yapılabileceğini söyledi.

“Biz, yasa geçer geçmez, yasal olarak mümkün olan en erken tarih için getirilecek öneriye imza atmaya da, Özgürgün her zamanki gibi kaçacaksa, Meclise öneri götürmeye de hazırız” diyen Erhürman, CTP’nin aylardır “bu hükümetin görevde olduğu her gün halkımızdan ve geleceğimizden çalınmış bir gündür!” dediğini de açıklamasına ekledi.

Yasa tasarısı neredeyse hazır

Edinilen bilgiye göre Seçim ve Halk Oylaması (Değişiklik) Yasa Tasarısı bir hafta sonra hazır olacak. Komite üyelerinin aralarında vardıkları anlaşmaya göre tasarı, komitede oylanmazdan önce görüş için YSK’ya gönderilecek. Komitenin CTP’li üyesi Asım Akansoy, sürecin sorunsuz ilerlemesi halinde değiştirilmiş seçim yasasının, irade olması halinde 15 gün sonra Meclis Genel Kurulu’ndan geçebileceğini söyledi. Bu da erken seçimin Aralık 2017 sonu yapılması anlamına geliyor.

Karar alınırsa 60 gün içerisinde yapılması gerekir

Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın mevcut haline göre erken seçimin karar alındıktan 60 gün içerisinde yapılması gerekiyor. Yasada süreyle ilgili yer alan ifade şöyle:

“Cumhuriyet Meclisi, seçimlerinin yenilenmesine veya bir yıl süreyle ertelenmesine karar verdiği takdirde, yenileme veya erteleme kararı Cumhuriyet Meclisi Başkanınca, karar tarihinden başlayarak en geç kırk sekiz saat içinde Resmi Gazete’de yayınlanmak suretiyle ilan edilir. İlan tarihi, yenilenmesi kararlaştırılan milletvekili seçimlerinin başlangıç günüdür ve altmışıncı günden önceki ilk pazar günü oy verilir.”

Asım Akansoy, Anayasa’da erken seçimin, önergenin Genel Kurul’dan geçtikten 90 gün içerisinde yapılması gerekeceğini belirterek “Komite çalışma temposunu erken seçimin Nisan 2018’de yapılacak şekilde ayarladı. Başbakandan gelen talimat bu yönde” dedi.

Diğer yandan Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nin UBP’li üyesi Ersin Tatar, önce bütçenin geçmesi gerekeceğini dolayısıyla en erken Ocak veya Şubat’ta erken seçime gidilebileceğini, bir diğer seçeneğin de Nisan 2018 öncesi olduğunu söyledi. Tatar, her halükarda “Belli ki Nisan’dan önce seçime gidiliyor” dedi.

Erken seçim önergesinin Genel Kurul’dan geçebilmesi için üye tamsayısının salt çoğunluğuna, yani 26 oya ihtiyaç var. Bu durumda erken seçim için gereken karar, irade göstermeleri halinde toplamda 38 sandalyesi bulunan CTP ve UBP’nin oylarıyla alınabilir.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 09:31
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104