banner6

Eroğlu: Rumların çözüm istemediği anlaşılmalı

banner37

Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için yapılan müzakerelerde bugüne dek 4 farklı liderin süreci yürüttüğüne işaret ederek gelinen noktada Rumların çözüm istemediğinin anlaşılması gerektiğini söyledi.

Eroğlu: Rumların çözüm istemediği anlaşılmalı
banner151

Eroğlu, bugün Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAK-SEN) Genel Başkanı İzzet Türkmen ile beraberindeki heyeti kabul etti.

Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Crans-Montana’da garantörlerin de katılımıyla yapılan görüşmelerden sonuç alınamadığını anımsatarak, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açılımlarına rağmen Rum tarafının uzlaşmaz tutumu nedeniyle görüşmelerin sonuçsuz kaldığını kaydetti.

Kendimizi suçlama hastalığından kurtulamadık”

Eroğlu, Rum tarafının uzlaşmaz tavrının iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, “Biz kendi kendimizi suçlama hastalığına yakalandık ve bundan kurtulamadık” dedi.

Bundan sonraki süreçte izolasyonlardan kurtulmanın yollarını aramak, birlik olup KKTC’nin varlığından mutlu olunduğunu dünyaya göstermek, halkın refah, tatmin ve mutluluğunu sağlamak gerektiğini dile getiren Eroğlu, “Ülkedeki huzur birçok yerde bulunmuyor” diye konuştu.

Denktaş, Talat, ben ve Akıncı dönemlerinde anlaşma sağlanamadı

Kıbrıs sorununa çözüm müzakerelerinde birçok liderin süreci yürüttüğünü, kendi döneminde, Denktaş, Talat ve Akıncı dönemlerinde de anlaşma sağlanamadığını söyleyen Eroğlu, bu noktada Rumların çözüm istemediğinin anlaşılması gerektiğini belirtti.

Eroğlu, “çözüme muhtacız” anlayışının doğru olmadığını söyleyerek, “Kendi içimizde uzlaşı arayışı içinde, dışa karşı tek mesaj vermemiz gerekir” dedi.

Sendikaların uzlaşı sağlanması noktasında önemli görevleri olduğunu kaydeden Eroğlu, ülke menfaatlerini göz önünde bulundurarak hak arayışlarını sürdürmeleri gerektiğini ifade etti.

Türkmen

HAK-SEN Genel Başkanı İzzet Türkmen de, Crans-Montana’da Kıbrıs görüşmelerinin başarısız olmasının ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile gelinen noktayı ve bundan sonrası için yapılabilecekleri değerlendirmek amacıyla ziyareti gerçekleştirdiklerini belirtti.

Türkmen, görüşmelerdeki tek olumlu noktanın 11 Şubat 2014 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında imzalanan ortak açıklama olduğunu söyledi.

Ülkede ve çalışma hayatında yaşanan sıkıntılar olduğunu söyleyen Türkmen, bu konularda da görüş alışverişinde bulunmak istediklerini kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2017, 12:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110