Ersan Saner: Maraş tamamı açılacak

banner37

UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner, Kapalı Maraş’ın uluslararası hukuka ve AHİM kararlarına uygun bir şekilde tamamının açılacağına dile getirdi.

Ersan Saner: Maraş tamamı açılacak
banner90
banner99

   Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Ersan Saner, AB liderlerinin Aralık ayında yapacağı toplantıda Maraş açılımı, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon çalışmalarının da ele alınacağını belirterek, Türkiye’nin de desteğiyle BM’nin tüm planlarına evet diyen Kıbrıs Türk Halkı’nın cezalandırılmasına izin verilmeyeceğini vurguladı.

Saner, Maraş’ın uluslararası hukuka ve AHİM kararlarına uygun şekilde tamamıyla açılacağına işaret etti.

UBP Girne İlçe Örgütü toplantısında konuşan Saner, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inin Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliğinde gelişip güçleneceğine de vurgu yaptı.

UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner, UBP Girne İlçe Örgütüne Yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı. Oscar Otel’de yer alan toplantıda konuşan Saner, UBP olarak görevlerinin KKTC’yi yüceltmek olduğunu belirterek, Doğu Akdeniz’de enerji ve Hidrokarbon kaynakları konusunda yapılan çalışmaları Anavatan Türkiye ile yakından takip ettiklerini ve münhasır ekonomik bölgede petrol arama çalışmalarının devam edeceğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde sürdürülen görüşmelerde ve 4 ayrı BM Genel sekreterinin hazırladığı planları reddeden tarafın hiçbir zaman Kıbrıs Türk Tarafı olmadığına vurgu yapan Saner, Annan planına hayır diyen tarafın cezalandırılacağını söyleyen AB’nin, planı reddeden Rum Yönetimini birliğe aldığını, evet diyen Kıbrıslı Türklere ise hala her alanda izolasyon uygulamaya devam ettiğini anımsattı.

Ana vatan Türkiye ile işbirliği içinde dik bir duruş sergilenmemesi, Maraş açılımı gibi ezber bozan politikaların hayata geçirilmemesi halinde bu tavrın değişmeyeceğini dile getiren Saner, Maraş’ın, dünya hukuku ve AHİM kararlarına uygun şekilde tamamen açılacağını söyledi.

AB Liderlerinin 10-11 Aralık tarihlerinde Brüksel’de yapacağı toplantıya da değinen Saner şöyle konuştu:

“AB Liderleri Doğu Akdeniz’deki Hidrokarbon Çalışmaları, Maraş Açılımı, TC’nin Libya ve Suriye ve Azerbaycan politikalarını ele almak üzere toplanacak. Anavatan Türkiye’nin desteğiyle BM’nin tüm planlarına evet diyen Kıbrıs Türk Halkının cezalandırılmasına izin verilmeyecek”

KKTC’nin, Türkiye Cumhuriyeti işbirliğinde gelecekte de asrın projesi ve acil durum hastanesi gibi büyük projeleri hayata geçireceğini vurgulayan Saner, bundan sonraki dönemde 500 yataklı devlet hastanesi, doğal gaz ve elektrik enerjisi getirilmesi, alt yapı, projeleri, Maraş açılımı ve diğer sosyal projelerin sırada olduğunu bu projelerin de UBP’nin kuracağı hükümetle hayata geçeceğini belirtti.

Saner, UBP’nin bir Cumhurbaşkanlığı seçiminden daha zaferle çıktığına vurgu yaparak, UBP adayı Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı makamına seçilmesi için canla başla çalışan tüm partililere teşekkür etti.

Koronavirüs Salgınının tüm dünyayı kasırga gibi etkilemeye devam ettiğini, ekonomilerin etkilendiğini, büyük ülkelerde şehirlerde kapatmaya gidildiğini de anımsatan Saner, UBP –HP Koalisyon Hükümetinin yerinde ve zamanında aldığı önlemlerle KKTC’nin, dünyaya kıyasla oldukça iyi bir durumda olduğunu vurguladı.

KKTC’nin Koronavirüs mücadele sürecinde yakaladığı başarının, gelecekte, ülke ekonomisinin ana sektörleri olan Turizm, yüksek öğrenim ve inşaatta, ülkeye büyük kazanımlar yaratacağına inanç belirten Saner, pandemiyle mücadelede kazanılan başarının, Ersin Tatar Başbakanlığında koalisyon hükümeti ve sağlık çalışanlarının başarısı olduğunu kaydetti.

Toplantının basına kapalı olarak gerçekleşen ikinci bölümünde ise UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner, partililere, olağan genel kurul süreci ve koalisyon kurma çalışmalarında yaşadıkları gelişmeler ve bundan sonraki süreçle ilgili olarak partililere bilgi verdi.

Etkinlikte söz alan, UBP Girne İlçe Başkanı Özdemir Berova, Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Girne Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra ve Gençlik Kolları Başkanı Yağmur Aydındağ da, Cumhurbaşkanlığı seçiminde, UBP Adayı Ersin Tatar’ın zaferle çıkmasına katkı koyan tüm partililere teşekkür etti.

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75