banner6

Ersin Tatar: Egemen eşitliğe dayalı bir çözüm olmazsa Türkiye'ye daha da bağımlı hale geleceğiz

banner37

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, egemen eşitliğe dayalı bir çözüm olmaması durumunda Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye'ye daha da bağımlı hale geleceğini kaydetti. The Guardian gazetesine konuşan Tatar, “Türkiye bizim güvenliğimiz için kendi evlatlarını feda etti” dedi.

Ersin Tatar: Egemen eşitliğe dayalı bir çözüm olmazsa Türkiye'ye daha da bağımlı hale geleceğiz
banner150

banner150

banner99

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, The Guardian gazetesine Kıbrıs sorunuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Tatar, egemen eşitliğe dayalı bir çözüm olmaması durumunda Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye'ye daha da bağımlı hale geleceğini belirtti.

Tatar, Kıbrıs'ı çevreleyen hidrokarbon rezervlerinin, bölünmüş ada üzerindeki 50 yıllık anlaşmazlığa yakında bir çözüme ulaşılmadığı takdirde kullanılmadan bırakılabileceğini söyledi.

“Ne zaman tekmelensek, başımız belaya girse Türkiye hep bizi kurtarmaya geldi” diyen Tatar, “Türkiye bizim güvenliğimiz için kendi evlatlarını feda etti. Biz kendimizi Türk ırkının bir parçası olarak hissediyoruz. 1974'te Türk ordusu bir himaye olarak geldi ve şimdi biz, Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin çıkarları örtüşüyor” açıklamasında bulundu.

Tatar açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

“Çatışma olursa, o zaman bu milyarlarca dolar değerindeki doğal kaynakların sömürülmesi belli ki riskleri de beraberinde getirir. Kendi haritalarımız var. Benim kendi halkım, kendi toprağım, kendi kıyı şeridim ve diğer ülkelerle anlaşma yapma hakkım var ve bunu zaten Türkiye ile yaptım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104