banner6

Ertuğruloğlu: "Bizde bayram etkisi yaptı"

banner37

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı bağımsız  Kıbrıs çağrısının yankıları sürüyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi bir liderin BM Genel Kurulu gibi bir ortamda böyle bir çağrı yapması bizlerde bayram etkisi yaptı." dedi.

Ertuğruloğlu: "Bizde bayram etkisi yaptı"
banner99

Dışişleri Bakanı Tahsin Washington'da yaptığı görüşmelerin ardından basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM Genel Kurul kürsüsünden yaptığı "bağımsız Kıbrıs" çağrısını anımsatılması üzerine Ertuğruloğlu, "Bu, son derece önemli. Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi bir liderin BM Genel Kurulu gibi bir ortamda böyle bir çağrı yapması bizlerde bayram etkisi yaptı. Dört gözle bugünleri bekleyenler, bizler gibi gerçekten bayram ettik." ifadesini kullandı.

Ertuğruloğlu, Kıbrıs sorununun tek çözümünün tarafların statüsünün eşitlenmesi olduğunu vurgulayarak "Yani biri devlettir, biri de o devletin toplumu muamelesi devam ettiği müddetçe Kıbrıs sorunu diye bir sorun uluslararası camianın gündeminde kalmaya devam edecektir." uyarısında bulundu.

Kıbrıs sorununu yaratanların da BMGK'nin 5 daimi üyesi olduğunu ve bu ülkelerin bölgede farklı çıkarları olduğunu belirten Ertuğruloğlu, "Bizim BMGK'de hiçbir şekilde beklenti içine girmememiz lazım. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Dünya 5'ten büyüktür' ifadesinin ne kadar haklı olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz." dedi.

Ertuğruloğlu, KKTC'nin dünyaya küsme lüksü olmadığını bu nedenle de her yıl düzenli olarak BM ve Washington temaslarını yürüttüklerini belirterek "Bizim görevimiz Kıbrıs Adası'nın gerçeklerini dünyaya kabul etseler de etmeseler de sürekli olarak ifade etmektir. Kıbrıs Türkü'nün görevi, Kıbrıs Adası'nın Türk ulusunun çıkarlarına tehdit oluşturmayacak bir ada olmasını sağlamaktır ve o şekilde korumaktır." değerlendirmesinde bulundu.

New York'taki temasları kapsamında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Barış Operasyonlarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jean-Pierre Lacroix ile görüştüklerini aktaran Ertuğruloğlu, "Kuvvetler Anlaşması Statüsü"  yani SOFA anlaşması konusunda ise: "Biz hazırladığımız taslak SOFA anlaşmasını Lacroix'e verdik. Şimdi onu inceleyecekler ve cevapları neyse bize onu yakın zamanda bildirecekler. O cevaplarına göre biz de almamız gereken karar neyse almaktan çekinmeyeceğiz. KKTC olarak net bir şekilde onlara diyoruz ki bakın, KKTC topraklarında sizin görev yapmanızın onayını verecek olan makam Rum hükümeti değildir. Biziz. Biz bunca sene misafirperverlik yaptık, iyi niyetle sizi misafir kabul ettiğimizi söyledik, izin verdik ama artık bu bitti. Eşit iki devlet ve eşit uluslararası statü politikasından dolayı artık bu misafirperverliği yapamayacağız ve bizimle ayrı anlaşma imzalamaları gerekir." açıklamasında bulundu.

ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne silah ambargosunu kaldırması konusunu da ABD'li yetkililerle görüştüklerini kaydeden Ertuğruloğlu, “ABD'nin ambargo kaldırması gibi konuların  hiçbir şekilde bölgedeki huzur, barış, iyi niyet ortamına uygun gelişmeler olmadığını, bunlara karşılık tedbir almak durumunda olduğumuzu detaylı bir şekilde yansıttık." diye konuştu. "Rumlar, Türkiye'ye karşı herhangi bir askeri başarı şansı olmayan bir durumda" olduğunu kaydetti.

Ertuğruloğlu, ABD'nin Güney’e  silah ambargosunu kaldırmasına gerekçe olarak Rusya'yı gösterdiğini ve bunun inandırıcı olmadığını belirtti.  

Ertuğruloğlu, Avrupa Konseyi'nin Loizidou kararını "başarı" olarak değerlendirdi

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104