banner6

Ertuğruloğlu: Din ve inancın siyasete alet edilmesini engellemeye çalışıyoruz

banner37

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, konuşmacıları “hayretle dinlediğini” söyledi.

Ertuğruloğlu: Din ve inancın siyasete alet edilmesini engellemeye çalışıyoruz
banner150

banner150 banner150

Ertuğruloğlu, din ve inanç özgürlüğünü engellemeye çalışmadıklarını, din ve inancın siyasete alet edilmesini engellemeye çalıştıklarını belirtti.

KKTC topraklarında, Rumların siyasi mesaj verme adına dini özgürlüğü istismar etmelerine izin vermeyeceklerini söyleyen Ertuğruloğlu, üç tane kilise belirlediklerini, buralarda hiçbir kısıtlama olmaksızın ayine izin verdiklerini, her kilisede her istenilen anda ayin yapma talebini tasvip etmediklerini kaydetti.

Ertuğruloğlu, ayin konusunda tartışmaların çok yoğun olduğu bir dönemde bir Rum papazın ziyaretine geldiğini, hiçbir şikayette bulunmadığını ifade etti.

Söz konusu kilisede sürekli ayin yapma talebi olduğunu, Rumların amacının “burası bizimdir” mesajı vermek olduğunu dile getiren Ertuğruloğlu, halkın bir kısmının da söz konusu kilisede ayin yapılmasından rahatsız olduğunu söyledi.

Ertuğruloğlu, Gazimağusa’daki kilise ile Hala Sultan’ın dini olarak aynı öneme sahip olmadığını, Paskalya için ayinlerin diğer üç kilisede yapılabileceğini belirtti.

Müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik görüşleri de “hayretle dinlediği” söyleyen Ertuğruloğlu, ENOSİS kararının bertaraf edildiğinin söylendiğini, “Nasıl bertaraf edildi ki biz anlayamıyoruz. Yetki Parlamentodan alındı Eğitim Bakanlığı’na verildi” dedi.

Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkının yanlış bilgilendirildiğini ve kararın bertaraf edildiğinin söylendiğini kaydetti.

Karar iptal edilmiş olsa bile bunun müzakerelerin başarı şansı ile devam etme ihtimalinin ne olduğunu soran Ertuğruloğlu, Anastasiadis’in “azınlık çoğunlukla eşitlenemez” söyleminin ortada olduğunu, Rumların müzakerelerde siyasi eşitliği kabul ettiğini gösteren tek bir madde bulunmadığını söyledi.

Ertuğruloğlu, 50 yıldır müzakere edildiğini, Rumların masa dışında gerçek politikasını yürüttüğünü, müzakereleri neticelendirip referanduma gitme niyetleri olmadığını belirtti.

Ulusal Birlik Partisi'nin Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformistler İttifakı (ACRE) politik grubu üyeliği sürecine de değinen Ertuğruloğlu, sürecin sadece AKP desteğiyle yapılmadığını, uzun süren bir süreç sonucunda üyeliğin gerçekleştiğini söyledi.

Bakanlığa yapılacak münhallere de değinen Ertuğruloğlu, sınav yöntemini öğrenince alınacak personelin ne kadar yararlı olacağına ilişkin kuşkuları doğduğunu, bunun üzerine münhalin iptal edildiğini, sınav tüzüğünü değiştirmek istediklerini, ancak gelinen noktada Sınav Komisyonu’nun konuyu komplike bir hale getirdiğini, aradan aylar geçmesine rağmen bir sonuç alınamadığını, bunun üzücü olduğunu ifade etti.

Ertuğruloğlu, Dışişlerine yönelik bir duyarsızlık olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2017, 19:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104