banner6

Ertuğruloğlu: Ercan sağlıklı bir denetime tabii değil

banner37

Meclis Genel Kurulu’nda, bugün gündem Ercan Havaalanı’yla ilgili sözleşmenin 4 yıllığına uzatılması oldu. Muhalefet milletvekilleri bu konuda hükümetten açıklama talep etti.

Ertuğruloğlu: Ercan sağlıklı bir denetime tabii değil
banner151 banner143

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman konuşmasında, “Ercan’daki hukuki aksaklıklar bu sözleşmeyle hat safhaya ulaştı” açıklamasında bulunarak, “Bir şirketin tazminat iddiası varsa, bu mahkeme safhasında dile getirilir. Bakanlar Kurulu, yetki sahibi değil. Hiçbir mevzuat Bakanlar Kurulu’na sözleşme yenileme hakkı vermez. Yani, Bakanlar Kurulu mahkeme kararı olmadan sözleşmeyi ihlal ettiğine karar verdi, bunu hesapladı ve sözleşmeyi 4 yıl daha uzattı, bu mümkün değil ” ifadesine yer verdi.

Bunun üzerine, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, “Burada hiçbir yanlış işlem yok. Hükümet kararın arkasındadır” dedi.

Erhürman’ın “Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun bu karara onay vermedi” açıklaması üzerine Tahsin Ertuğruloğlu da söz aldı.

Ertuğruloğlu’nun Mecliste tartışma konusu olan sözleşmeye işaret ederek, “Ek sözleşmenin imzalandığını ilgili bakandan şimdi öğrendim. Bu kararda onayım yoktur. Benim katılmadığım bir toplantıda alınan bir karardır” demesiyle Meclisteki tartışmalar alevlendi.

Tahsin Ertuğruloğlu, “Tartışmanın Bakanlar Kurulu’na yönelik yıpratma kampanyasına dönüşmesine rızam yok” açıklamasında da bulundu.

Ercan’la ilgili bir değerlendirme yapan Dışişleri Bakanı, “Kim ne derse desin Ercan, sağlıklı bir denetime tabii değil. Ne mali ne de inşaat anlamında” dedi.

Halkoylaması (Değişiklik) Yasa Tasarısı Komitede İvedilikle Görüşülecek

Mecliste bugün ilk önce başkanlığın Genel Kurul’a sunuşlarına yer verildi.

Başbakanlığın, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin gündeminde bulunan Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi okutulup onaya sunuldu.

İlk söz Erhürman’ın

Oylamaya geçilmeden önce CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman söz aldı.

Erhürman, tasarının ellerine bu sabah ulaştığını, okuma, tartışma fırsatı bulamadıklarını ama erken seçim konusunda görüşlerinin belli olduğunu, bu nedenle tasarının komitede ivedilikle görüşülmesi konusundaki oylarının olumlu olacağını söyledi.

Özgürgün: Yasada, içerikle ilgili bir değişiklik yok... Teknik düzenleme söz konusu

Başbakan Hüseyin Özgürgün, de söz alarak, “Bizim yaptığımız düzenlemeler tamamen tekniktir. Seçimlerin daha kolay olmasına ilişkindir. Yasada, içerikle ilgili bir değişiklik yoktur” açıklamasında bulundu.

TDP milletvekili Hüseyin Angolemli, tasarının komitede ivedilikle görüşülmesine dair oylarının olumlu olacağını belirtti. Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi oy birliğiyle kabul edildi.

Mahkemeler (değişiklik) yasa tasarısı da komitede ivedilikle görüşülecek

Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin gündeminde bulunan Mahkemeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi de okutulup onaya sunuldu.

Oylamadan önce yine CTP Genel Başkanı Erhürman söz aldı. Yüksek Adliye Kurulu’nun hazırladığı bu yasa tasarısının komitede ivedilikle görüşülmesine olumlu oy vereceklerini belirtti. Tezkere oy birliğiyle kabul edildi.

Erhürman, Ercan’la ilgili konuştu: Hukuki aksaklıklar hat safhaya ulaştı

Meclis içtüzüğünün 62’nci madde tahtında CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman yeniden söz aldı.

Erhürman, Ercan konusundaki ek sözleşmeye değinerek, “Ercan’da kamu-özel ortaklığı yapıldığı günden beri süren hukuki aksaklıklar bu sözleşmeyle hat safhaya ulaştı” dedi.

Erhürman, Başsavcılık’tan bu konuda görüş istendiğini, Bakanlar Kurulu üyesi olan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun bu sözleşmeye olumsuz oy verdiğini söyledi.

Tufan Erhürman, “Bir şirketin tazminat iddiası varsa, bu mahkeme safhasında dile getirilir” diyerek, “Bakanlar Kurulu, yetki sahibi değil. Hiçbir mevzuat Bakanlar Kurulu’na sözleşme yenileme hakkı vermez. Yani, Bakanlar Kurulu mahkeme kararı olmadan sözleşmeyi ihlal ettiğine karar verdi, bunu hesapladı ve sözleşmeyi 4 yıl uzattı, bu mümkün değil ” ifadesine yer verdi.

“Bu sözleşme imzalandı mı, hala taslak mı? Sayın Tahsin Ertuğruloğlu, bu konuda 7 değişiklik önermiş, 4’ü gerçekleşmemiş, Sayın Bakan bunun için olumsuz görüş bildirmiş. Yapılmayan değişiklikler nelerdir? Bu sözleşmeyi uzatırsanız baştaki ihale şartlarını sakatlayacaksınız, bunun farkında mısınız? Sözleşmeden doğan tazminat var. Mahkemeye gitmeden bunu nasıl hesapladınız, 4 yılı neye göre belirlediniz” diyen Erhürman, hükümetin bu soruları yanıtlamasını istedi.

CTP Genel Başkanı Erhürman, “Görünen tablo her adımda hukuka aykırı iş yaptığınızdır. Ön yargılı olmak istemem. Cevaplar verilsin, sonra gereğini söyleyeceğiz” dedi.

Dürüst: Sözleşme yürürlükte. Hangar yeri de yapılacak, Ercan 2018’de açılabilecek diye düşünüyorum

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Ercan’ın en büyük kamu-özel ortaklığı olduğunu söyleyerek, bu konudaki çalışmanın başarılı olduğunu söyledi.

Dürüst, bu konudaki söylemlerin kabul edilemeyeceğini belirterek, , Erhürman’ın sorularına yanıt verdi, “Sözleşme Bakanlar Kurulu’ndan geçti. Ulaştırma ve Ekonomi bakanlığı müsteşarları ile şirket yetkilileri bunu imzaladı. Sözleşme yürürlükte. Hangar yeri de yapılacak, Ercan 2018’de açılabilecek diye düşünüyorum” dedi.

“Burada hiçbir yanlış işlem yok. Hükümet kararın arkasındadır” diyen Bakan, ilgili şirketin mahkemedeki davaları geri çektiğini açıkladı.

Kemal Dürüst, “Bazı sebeplerle inşaatlar başlatılmamış, bu yerler devredilememişti. Bu sorunun çözülmesi gerekiyordu. Ercan sorununun bitmesi, Ercan’ın KKTC halkının hizmetine sunulması gerekiyordu.   Sonuçta devlete açılan 93 milyon Euro’luk dava var” dedi.

Kemal Dürüst, “4 yıllık uzatma ilgili şirkete de devlete de kar getirecek. Devlet olarak bu işin ortağıyız. Bu firmaya kazancı geciktirirseniz devletin de kazancını geciktirirsiniz” dedi.

Dürüst, Erhürman’ın sorularından birine işret ederek, “Tahsin Bey sorunuza kendi yanıt versin” dedi.

Yorgancıoğlu: Biz göz yummadık, siz teslim oldunuz

CTP milletvekili Özkan Yorgancıoğlu da bunun üzerine söz alarak, makamların sorumluluk gerektirdiğini ifade etti ve, dolaylı açıklamaların, suçu başkalarına atmanın kabul edilemeyeceğini söyledi.

Kendi hükümetleri döneminde Ercan konusunda yaşananlara değinen Yorgancıoğlu, “Biz gereğini yaptık. O dönemdeki en büyük sıkıntı İstanbul Havayolları ile Taşyapı’nın avukatının aynı kişi olmasıydı. Buna göz yummadık. Bize kaç dava açıldı. Devletin gelirlerini azaltacak kimsenin, avukatsa avukat, hakkından gelinmesi lazım. Siz teslim oldunuz” şeklinde konuştu.

Ertuğruloğlu: Kim ne derse desin Ercan, sağlıklı bir denetime tabii değil. Ne mali ne de inşaat anlamında

Özkan Yorgancıoğlu’ndan sonra Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu söz aldı.

Ercan Araştırma Komitesi’nin çalışmasına işaret eden Bakan, “Komitede de söyleştim, ihalenin araştırılması bitmemesi gereken bir olay. İhaleyi kazanan şirket büyük bir samimiyetsizlik içinde, devleti hiçe saymış, ‘KKTC siyaseti, bürokrasisi cebimde’ diyen bir adamdan söz ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Ercan’la ilgili ihale yanlış şirkete verildi”

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, “11 milyon 250 bin dolarlık kriz de sırf görevli şirket şartname gereği ödemesi gereken mükellefiyeti ödemesin diye yaratıldı” açıklamasında bulundu.

“Görevli şirket iyi niyetli davranmadı. Açacağı dava varsaydı buyursun açsındı. Benim kişisel görüşüm, Ercan’la ilgili ihale yanlış şirkete verildi” diyen Dışişleri Bakanı, “Türkiye’nin çok daha başarılı şirketleri vardı” şeklinde konuştu.

“Şirketin, devlete ödemesi gereken meblağ bu mu değil mi, emin değilim”

İlgili şirketin devlete istediği rakam üzerinden ciro verdiğini ifade eden Dışişleri Bakanı, “Ödemesi gereken meblağ bu mu değil mi, emin değilim” dedi.

Tahsin Ertuğruloğlu, Mecliste tartışma konusu olan sözleşmeye işaret ederek, “Ek sözleşmenin imzalandığını ilgili bakandan şimdi öğrendim,  bu kararda onayım yoktur. Karar benim katılmadığım bir toplantıda alındı ama tartışmanın Bakanlar Kurulu’na yönelik bir yıpratma kampanyasına dönüşmesine rızam yok” dedi.

“Söz konusu Emrullah Turanlı ise buna bakmam lazım”

Dışişleri Bakanı şunları da aktardı:

“Önerge Bakanlar Kurulu’na 27 Nisan’da gönderildi, 2 Mayıs’taki toplantıda konu dikkatimi çekti. ‘Söz konusu Emrullah Turanlı ise buna bakmam lazım’ dedim. O gün bu yönde bir  karar alınmadı. Ben önerilen metinde 7 değişiklik talep ettim. Bunlar yapılırsa onay verebileceğimi söyledim. Bununla ilgili ilk yazım 5 Mayıs tarihliydi. 8 Mayıs’ta adadan ayrıldım. TC Savunma Bakanının davetiyle Türkiye’ye gittim. 9 Mayıs’taki Bakanlar Kurulu toplantısına katılamadım. 11’inde dönüm, 16’sında Bakanlar Kurulu’na gittim.  Bana böyle bir karar alındığı iletildi. Bu kararda onayım yoktur. Benim katılmadığım bir toplantıda alınan bu karar 2 Mayıs’ta alınmış gibi gösterildi.  Buna itiraz ederek, kararın katılmadığım 9 Mayıs’ta alındığının gösterilmesini istedim.  Öyle değiştirildi.”

Siber: Konu 62’nci madde tahtında konuşulamayacak kadar uzun

Dışişleri Bakanının konuşmasının ardından Meclis Başkanı Sibel Siber de bir konuşma yaptı.

Konunun 62’nci madde tahtında konuşulamayacak kadar uzun olduğunu söyleyen Siber, bunun ya genel görüşme veya güncel konuşma olarak Meclis gündemine gelebileceğini söyledi.

Kaşif’ten 62’nci madde eleştirisi: İşimize geldiğimizde iç, işimize geldiğimizde dış tüzük mü?

Bunun üzerine usul hakkında söz alan UBP milletvekili Ahmet Kaşif,  62’nci madde tahtında bu kadar uzun konuşulamayacağını kaydederek, “İşimize geldiğimizde iç, işimize geldiğimizde dış tüzük mü?” diye sordu.

Siber: Güncel konuşmaların olduğu gün de hükümet içerde olursa 62’nci madde istemi azalacak

Bunun üzerine yeniden söz alan Meclis Başkanı Siber, “Önemli olan konunun anlaşılması. 5 dakika konusunda inisiyatif kullanabilirim. Bakana ve milletvekillerine soru sorma hakkını kimse alamaz, iç tüzük de alamaz. Soru sorma hakkı her zaman vardır” dedi.

Konu hakkında milletvekillerinden birçok soru geldiğini belirten Siber, muhalefetin neden 62’nci madde tahtında söz aldığının da iyi anlaşılması gerektiğini söyledi, “Yasa gününde, hükümet burada ama güncel konuşmalarda değil. Güncel konuşmaların olduğu gün de hükümet içerde olursa 62’nci madde istemi azalacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2017, 14:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104